Ve Venezuele zabavují byty po emigrantech, násilné akce se dějí se souhlasem Madura

Ve Venezuele rostou počty případů svévolného zabavování bytů lidí, kteří v předchozích několika letech utekli z této jihoamerické země před autoritářským režimem a hlubokou ekonomickou krizí. Informoval o tom argentinský server Infobae v reportáži z metropole Caracasu. Podle venezuelských opozičních médií se zabavování bytů děje se souhlasem vlády Nicoláse Madura. Ta to ale popírá.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Maduro, Nicolas
doporučujeme

Podle Carlose Julia Rojase, který pomáhá nájemníkům v Caracasu, se v posledních týdnech zvýšily počty případů násilného vnikání do bytů v některých čtvrtích venezuelské metropole. Akce podle něj koordinují skupiny Madurových příznivců, kteří tvrdí, že tak činí v rámci "sociální spravedlnosti". Kdo emigruje, nemá podle nich právo už vůbec na nic.

Podle Rojase může situaci ještě zhoršit chystané vládní sčítání lidí, domů a bytů, které ukáže, kde volné byty reálně jsou. Ministr pro plánování Ricardo Menéndez tvrdí, že jde o pouhou statistiku, která má pomoci vládě zlepšit služby pro obyvatelstvo.

Argentinský deník Clarín minulý měsíc napsal, že ve venezuelském státě Táchira se objevila řada případů bytů či domů emigrantů, které takzvaní colectivos (skupiny Madurových příznivců) označují červenou barvou.

Zprávy o takzvaném plánu Ubica tu Casa (Obydli si svůj dům) se objevují v opozičních médiích už několik týdnů. Vláda je ale odmítá jako propagandu opozice a šíření falešných zpráv. Ministr Menéndez tvrdí, že takový plán neexistuje a že všichni mají možnost se bránit u soudu.

Server Infobae ale v reportáži z tohoto týdne citoval několik lidí, kteří zabavování bytů dokládají. "Vyvlastňování v Caracasu provádí už nějakou dobu jeho starostka Erika Faríasová," tvrdí Carlos Rojas. Podle něj se s touto "sociální politikou" začalo už po smrti bývalého socialistického prezidenta Huga Cháveze, jehož v úřadu v roce 2013 nahradil Maduro.

Podle Rojase ve Venezuele neexistuje respekt k soukromému vlastnictví a colectivos považují zabavování bytů emigrantů za "sociální spravedlnost". Ke konci letošního roku bude žít podle odhadů v emigraci téměř pět milionů Venezuelanů, což je asi 15 procent venezuelské populace.

Zabavení bytu se obává i advokát Emilio Negrón. "Máme nyní v nájmu dva byty, protože moje sestra žije dočasně ve Spojených státech, kde se její manžel léčí s rakovinou. Chtějí se ale vrátit do Caracasu," řekl serveru Infobae Negrón.

"Když jsem byla v práci, volal mi syn, abych se rychle vrátila domů, protože colectivos nás chtějí vyhodit z bytu. Ten obýváme několik měsíců, protože nám ho nechal příbuzný, který utekl do USA," popsala další z případů serveru Infobae žena pod fiktivním jménem Teresa R.

Ve Venezuele je už několik let hluboká krize, v níž se lidem nedostává základních potravin a léků. Stále častější a delší jsou i výpadky elektrického proudu a s tím související přerušování dodávek pitné vody. Opozice i řada expertů viní z této situace socialistickou politiku Madurova kabinetu, který stejně jako Chávezova vláda spoléhal jen na příjmy z prodeje ropy a neinvestoval do jiných odvětví. Podle opozice také Madurova vláda zpronevěřila miliony z rozpočtu určené na obnovu infrastruktury.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zemřel černošský kongresman Cummings, Trump na něj nevybíravě útočil

17.10.2019 13:27 Ve věku 68 let zemřel americký demokratický kongresman Elijah Cummings. Dnes to podle agentury AP…

Český ministr po 19 letech v Mexiku. Petříček jednal o obchodu,…

17.10.2019 11:52 Český ministr zahraničí Tomáš Petříček jednal ve středu v Mexiku s tamním šéfem diplomacie Marcelem…

Obama se vložil do voleb v Kanadě, jeho tweet vyvolal rozporuplné reakce

17.10.2019 09:46 Někdejší demokratický prezident Spojených států Barack Obama před nadcházejícími parlamentními…

Mexický imigrační úřad rázně zakročil: Deportováno přes 300 indických…

17.10.2019 08:50 Mexiko deportovalo zpět do vlasti 311 indických občanů. S odvoláním na mexický imigrační úřad,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama