Vědci se obávají operace Warp speed. Na trh může poslat nebezpečnou vakcínu

Vědci vyjádřili obavy nad operací Warp Speed, kterou spustil americký prezident Donald Trump s příslibem nalezení nové vakcíny na covid-19 v rekordně krátkém čase. Pochybnosti odborníků se týkají převážně výběru společností, které využívají moderní technologie vývoje vakcín místo těch osvědčených.

Ilustrační foto
doporučujeme

Místo toho, aby se Spojené státy obrátili na vývojáře vakcín, kteří používají osvědčené technologie více jak 50 let, včetně současných vakcín proti dětské obrně nebo hepatitidě. Raději své investice více jak 2 miliardy dolarů vložila do rukou společností, které mají nové technologie, ale z velké části nevedly ke schváleným vakcínám, natož k očkování s dlouhodobým účinkem.

Odborník na infekční choroby Saad Omer apeluje na rozšíření možných kandidátů na vývoj vakcíny, které využívají osvědčené technologie. „Nové technologie jsou dobré, mohli by i fungovat, ale je třeba koukat i na jistotu,“ řekl Omer pro CNN. S vyjádřením Omera souhlasí i vývojář vakcíny proti rotaviru Paul Offit. „Nový neznamená lepší,“ doplnil.

Ředitel Národního institutu zdraví však namítl, že v současné době je hlavním motorem rychlost a starší technologie požadují delší dobu. „Nemáme čas ztrácet čas“ konstatoval Francis Collins. CNN poukazuje i na Čínu, která se také snaží vyvinou novou vakcínu proti covid-19, ale používá osvědčený přístup v oblasti inaktivované vakcíny. Vir se nejprve usmrtí tak, aby zůstala zachována struktura, imunitní systém virus rozpozná a začne tvořit protilátky. Collins vyjádřil obavy nad touto metodou v oblasti bezpečnosti.

„Pokud byl virus špatně inaktivován, může být vakcína velmi nebezpečná a bezpečnost je náš největší zájem,“ dodal. Nové typy vakcín využívají pouze části viru nebo jen genetický materiál a podle Collinse právě tyto typy vakcín nepředstavují žádné riziko. S tvrzením Collinse souhlasí i bývalí hlavní generál a velitel v lékařském výzkumu a vývoje americké armády Philip Russel. „Myslím, že je to správné rozhodnutí“, řekl Russel, který stál za vývojem několika vakcín.

Odborníci v oblasti očkování však tvrdí, že i starší a osvědčené vývoje vakcín lze provádět bezpečně, příkladem je vakcína proti chřipce, klíšťové encefalitidě nebo vzteklině. Poukazují na fakt, že vládní peníze budou investovány pouze do nového vývoje, který je v současné době pouze experimentální a vakcíny se nikdy nedostaly na trh. „Prostě nevím, jestli jsou skutečně bezpečnější,“ řekl Offit.

Vláda mezitím oznámila, že bude financovat třetí fázi třech společností. Moderna, AstraZeneca a Johnson & Johnson budou převážně čerpat finanční prostředky z Biomedicínského úřadu pro pokročilý výzkum a vývoj BARDA, který je součástí Ministerstva zdravotnictví. CNN podotýká, že tyto tři společnosti mají technologie, které dostaly vakcínu až ke klinickým testům, ale nikdy nevedly ke schválení. „Vzhledem k velkému tlaku co nejrychleji zpřístupnit stovky miliónů dávek jedné, bezpečné a účinné vakcíny musela vláda USA vytvořit portfolio vakcín covid-19, které využívají osvědčené technologie,“ prohlásil ředitel BARDA Gary Disbrow a dodává, že portfolio se rozrůstá o další kandidáty, které mají přesvědčivé důkazy o potenciální nové vakcíně.

Někteří odborníci se domnívají, že portfolio není dostatečně široké a v případě pochybností o účinnosti nebo bezpečnosti první vakcíny, americká veřejnost již bude odmítavá v možnosti vyzkoušet druhou vakcínu. „Pokud se tohle stane, vědecká komunita ztratí určitou důvěryhodnost,“ nastínil Offit, proto apeluje na rozšíření portfolia a převážně na rozmanitost možných kandidátů i se starším typem vakcíny.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA po 17 letech obnovují federální popravy, injekci dostal trojnásobný…

14.07.2020 16:09 Aktualizováno Americký nejvyšší soud povolil po 17 letech přestávky obnovit v USA federální popravy. Zrušil tak…

Na západě USA hrozí velké zemětřesení. Podle vědců je čím dál…

14.07.2020 16:06 Loňské zemětřesení v Jižní Karolíně o síle 7,1 Richterovy škály otevřelo obrovské trhliny v zemi,…

Vydejte se ve stopách Che Guevary. Byt slavného revolucionáře je na prodej

14.07.2020 14:14 Argentina nabídla k prodeji byt kontroverzního marxistického revolucionáře Ernesta "Che" Guevaryho.…

Američané slavili nezávislost na cestách. Experti se bojí dalšího nárůstu…

14.07.2020 12:12 Odborníci v oblasti veřejného zdraví varují, že mobilita je jedním z rizikových faktorů přenosu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy