Většinu hospitalizovaných s covidem v Americe tvoří neočkovaní

Případů nákazy koronavirem i úmrtí pacientů s covidem-19 v Severní, Střední i Jižní Americe osmý týden za sebou ubylo, uvedla dnes Panamerická zdravotnická organizace (PAHO). Upozornila, že většinu z covidových pacientů vyžadujících hospitalizaci tvoří nenaočkovaní.

Všechny tři země Severní Ameriky za poslední týden zaznamenaly pokles počtů nově infikovaných i zemřelých s covidem-19 a ve Spojených státech a Kanadě významně ubylo hospitalizovaných. Podobný vývoj zažívá podle PAHO i Střední a Jižní Amerika.

PAHO, regionální pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO), uvádí, že 46 procent obyvatel Latinské Ameriky a Karibiku je plně očkovaných. Většině zemí se už podařilo dosáhnout 40procentní proočkovanosti, což je cíl stanovený na konec roku. Nicméně vzhledem k omezeným dodávkám vakcín PAHO vyzvalo úřady v jednotlivých zemích, aby během vakcinační kampaně dávaly přednost starým lidem, zdravotníkům a pacientům s rizikovými onemocněními. Lidé s oslabenou imunitou mají dostat posilovací dávku, dojít na ni by si podle doporučení PAHO měly dojít i osoby starší 60 let, které dostaly jednu z čínských vakcín.

PAHO za dezinformaci označil tvrzení, že lidé, kteří covid-19 prodělali, jsou vůči tomuto onemocnění imunní, a nepotřebují se proto očkovat. Organizace upozorňuje na minulý týden zveřejněnou studii amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Vyplývá z ní, že neočkovaní lidé, kteří dříve měli pozitivní test na koronavirus, mají skoro 5,5krát vyšší šanci, že se nakazí, než ti plně imunizovaní. "Ochrana, kterou vám onemocnění poskytne přirozeně, je nedostatečná a lidé se mohou nakazit novými variantami viru," připomíná PAHO.

Agentura Reuters připomíná, že například brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro, který covid-19 prodělal loni v červenci, tvrdí, že má proti tomuto onemocnění imunitu a nepotřebuje se očkovat.

Související

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jižní Amerika severní amerika

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 21 minutami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 39 minutami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Joe Manchin

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Bidenův odchod z kandidátky okomentovalo i Rusko. Opět mluví o válce

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v neděli v reakci prezidenta USA Joea Bidena neucházet se o znovuzvolení uvedl, že do voleb šéfa Bílého domu je ještě daleko a pro Moskvu je prioritou tvz. speciální vojenská operace, tedy válka na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy