Voliči v americkém státě Louisiana podruhé zvolili guvernérem demokrata Johna Edwardse. Výsledek sobotních voleb v konzervativním jižanském státě šokoval republikány, kteří doufali v získání postu díky popularitě prezidenta Donalda Trumpa. Ten republikánského kandidáta opakovaně přijel do Louisiany podpořit, uvedla dnes agentura AP.
Svého republikánského soka Eddieho Risponeho porazil Edwards těsným poměrem 51,3 procenta ku 48,7 procentům. Edwards, který patří do umírněného tábora demokratů, si dokázal zajistit podporu napříč oběma hlavními stranami především díky tomu, že se soustředil na nadstranická témata specifická pro Louisianu.
‘Who dat’ cheer for @JohnBelforLA #lagov #POTUS45 pic.twitter.com/SuyyWqlA2E
— Greg Hilburn (@GregHilburn1) November 17, 2019
Rispone se naopak snažil vnést do své kampaně celonárodní témata spojená s Trumpovou politikou.
Donald Trump třikrát přijel do Louisiny, aby Risponeho ve volebním boji proti Edwardsovi osobně podpořil. Prezidentův zájem však podle AP nemotivoval pouze konzervativní republikány, ale zaktivizoval také protitrumpovské a černošské voliče, jejichž účast nakonec Edwardsovi pomohla k obhajobě guvernérského postu.
Jedná se již o druhou porážku republikánského kandidáta v jižanském státě v poslední době. Minulý týden demokratický kandidát Andy Beshear těsně zvítězil ve volbách guvernéra ve státě Kentucky, který je považován za tradiční baštu republikánů. Televize CNN připomněla, že Trump v prezidentských volbách v roce 2016 vyhrál v Louisianě o celých 20 procentních bodů, v Kentucky byl rozdíl dokonce ještě o deset procentních bodů vyšší.
Související
"Měli jsme šanci." Clooney nelituje sloupku proti Bidenovi, ale připustil chybu
Demokraté v krizi. Potřebují lídra do prezidentských voleb, dodnes ale nikoho nemají, varuje Bidenův poradce
Volby USA , Donald Trump , USA (Spojené státy americké)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Už to není jen Ukrajina. Frontová linie je všude a hrozba z Ruska stále sílí, varovala nová šéfka MI6
před 1 hodinou
Babiš ukazuje, jak se z Česka nejlepší místo pro život nedělá
před 2 hodinami
Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským
před 3 hodinami
Politico: Nová Babišova vláda vyvolává v Evropě obavy. Ukrajině kvůli ní hrozí problémy
před 4 hodinami
Vylepšuje zbraně a útočí i na civilisty. Z Británie přichází naléhavá série varování před Putinem
před 5 hodinami
Muslim zastavil střelce v Sydney. Jeho statečnost ocenil celý svět, poklonu mu složil i Trump
před 6 hodinami
V Berlíně se sešli evropští lídři se Zelenským. Dorazil i Trumpův vyjednávací tým
před 7 hodinami
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Aktualizováno před 8 hodinami
Nepotřebujeme sto dnů hájení, budeme vládou všech občanů, prohlásil Babiš
před 8 hodinami
Mluvčí Babišovy vlády bude bývalá televizní rosnička
před 9 hodinami
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Aktualizováno před 9 hodinami
Na Ministerstvu životního prostředí zasahuje policie. Na budovu vylezli aktivisté
před 10 hodinami
Obětí teroristického útoku v Austrálii je i přítelkyně Čaputové
Aktualizováno před 10 hodinami
OBRAZEM: Česko má novou vládu ANO, Motoristů a SPD
před 10 hodinami
Fiala předal Babišovi klíč od korunovačních klenotů, místo dopisu dostal osmdesátistránkový dokument
před 12 hodinami
Velká nevýhoda pro členy vlády za SPD a Motoristy. Jen aklimatizovat se na ministerstvu trvá téměř rok, říká politolog
před 13 hodinami
Režiséra Reinera a jeho manželku zavraždili. Podezřelým má být syn
před 13 hodinami
Otec a syn při útoku zabili 15 lidí. Austrálie zavede přísnější zákony o zbraních
před 14 hodinami
Inverzní charakter počasí přinesou i další dny, vyplývá z předpovědi
včera
Karel III. a Camilla ukázali na fotku z Říma. Vánoční pohlednice vznikla i letos
Počtvrté od nástupu na trůn vybírali britský král Karel III. a jeho manželka Camilla fotografii pro vánoční pohlednici. Už to bylo třeba, protože svátky se nezadržitelně blíží.
Zdroj: Lucie Podzimková