Volby ještě neskončily, hlásí Trumpův tým po zvratu v Pensylvánii

Prezidentská volba ještě neskončila a až se tak stane, bude americký prezident Donald Trump znovu zvolen do úřadu. S tímto prohlášením dnes přišel volební štáb šéfa Bílého tomu za situace, kdy se jeví jako čím dál pravděpodobnější vítězství kandidáta Demokratické strany Joea Bidena.

Američané dávají u svých domů najevo, kterého z kandidátů podporují.
doporučujeme

Bidenova kampaň vzápětí uvedla, že o výsledku voleb rozhodují Američané a americká vláda je zcela schopna nechat vyprovodit z Bílého domu každého, kdo tam je neoprávněně.

Trumpův tým aktuální výsledky zpochybňuje a opakuje zavádějící tvrzení o procesu sčítání hlasů. "Georgia směřuje k přepočtu (hlasů) a jsme přesvědčení, že najdeme neregulérně shromážděné hlasy," uvedl mimo jiné mluvčí kampaně Matt Morgan, ačkoli se žádné důkazy o zmíněných nesrovnalostech zatím neobjevily.

Trump a jeho tým za nepříznivého povolebního vývoje soustavně podkopávají důvěru ve volební proces nepodloženými a v mnoha případech už vyvrácenými tvrzeními o falšování výsledků. Nové prohlášení přišlo poté, co se demokrat Biden ujal vedení ve státě Pensylvánie, kde se očekává, že většina dosud nezapočítaných hlasů poputuje právě za bývalým viceprezidentem. Pokud Biden náskok udrží, stane se podle odhadů amerických médií novým prezidentem USA.

"Tyhle volby ještě neskončily," reagoval Morgan, který v prohlášení zpochybňuje i projekce některých médií z Arizony, kde Biden vede od začátku sčítání hlasů, přičemž tento jeho náskok se ale postupně tenčí.

"Biden o tyto státy opírá svůj falešný nárok na Bílý dům, ale až budou volby dokončené, prezident Trump bude znovuzvolen," uvedl Morgan v momentě, kdy ještě z Bidenova tábora nepřišlo žádné prohlášení o volebním vítězství.

Mluvčí Bidenovy kampaně Andrew Bates krátce poté uvedl: "Jak jsme řekli již 19. července, o výsledku voleb rozhodne americký lid a vláda Spojených států je zcela schopna vyprovodit z Bílého domu každého, kdo tam je neoprávněně".

Demokratická šéfka Sněmovny reprezentantů Pelosiová poté prohlásila, že už je jasné, že se Biden stane prezidentem. "Dnes ráno je jasné že tým Bidena a (jeho viceprezidentské kandidátky Kamaly) Harrisové získá Bílý dům," uvedla na tiskové konferenci Pelosiová poté, co Biden získal nad Trumpem náskok v Pensylvánii, kde se stále sčítají hlasy. Doplnila, že "zvolený prezident Biden má silný mandát vést zemi".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Brazílii spadl z mostu autobus. 18 mrtvých

05.12.2020 18:22 Páteční nehoda autobusu na východě Brazílie si vyžádala 18 lidských životů.

WP: Jen 25 republikánů v Kongresu otevřeně uznává Bidenovu výhru

05.12.2020 18:08 Jen 25 republikánských členů obou komor amerického Kongresu otevřeně uznává, že demokrat Joe Biden…

San Francisco a okolí uzavře od neděle restaurace a hřiště

05.12.2020 14:26 San Francisco a okolní oblasti zavedou kvůli sílící epidemii koronaviru od neděle přísnější omezení…

Trump může po odchodu z funkce zneužít úřady k osobnímu obohacení, tvrdí…

05.12.2020 13:34 Své zahraniční kontakty hodlá Trump údajně udržovat i po odchodu z úřadu, tvrdí lidé z blízkého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama