Průzkumy: Podle poloviny republikánů je vítězem voleb Trump, většina Čechů fandila Bidenovi

Asi polovina republikánů se domnívá, že právoplatným vítězem letošních prezidentských voleb je prezident Donald Trump, jemuž podle nich druhé volební období bylo ukradeno rozsáhlými podvody, z nichž profitoval demokrat Joe Biden. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos zveřejněným agenturou Reuters. Americká média za vítěze voleb označují Bidena.

Donald Trump

Výsledek šetření je podle Reuters důkazem, že Trumpova otevřená neochota uznat svou porážku jak podle celkového počtu obdržených hlasů, tak podle počtu získaných hlasů ve sboru volitelů, má zřejmě dopady na důvěru Američanů v demokracii, především mezi republikány.

Na 73 procent všech dotazovaných řeklo, že Biden volby vyhrál, zatímco Trumpovi přisoudilo vítězství jen pět procent lidí. Otázka na to, zda Biden vyhrál právoplatně, však u republikánů ukázala pochyby. Něco více než polovina z nich prohlásila, že právoplatně vyhrál Trump, zatímco jen 29 jich právoplatné vítězství přisoudilo Bidenovi.

Téměř 70 procent republikánů uvedlo, že volby byly zmanipulované, zatímco stejné obavy ukázalo jen 16 procent demokratů a asi třetina nezávislých voličů.

Bidena prohlásila respektovaná média vítězem voleb 7. listopadu, Trump však od té doby označuje za vítěze sebe a tvrdí, že demokraté masově podváděli hned v několika klíčových státech. Podle expertů pro to však zatím nepředložil žádné důkazy a dosud se mu o tom nepodařilo přesvědčit ani soudy.

Asi 55 procent Američanů se nyní domnívá, že prezidentské volby byly legitimní a že v nich byly správně započítány všechny hlasy. To je o sedm procentních bodů méně než při podobném průzkumu před čtyřmi lety, kdy Trump vyhrál. Republikán však i tehdy tvrdil, že došlo k masovým podvodům, protože dohromady získal o téměř tři miliony hlasů méně, než jeho tehdejší soupeřka Hillary Clintonová. V amerických volbách však rozhodují výsledky z jednotlivých států, ne celkový součet hlasů.

To, že se v letošních volbách podvádělo a hlasovalo nelegálně, se přitom domnívá 28 procent dotazovaných, o 12 procentních bodů více, než v roce 2016.

Republikáni jsou také letos daleko podezřívavější ohledně Trumpovy prohry, než byli před čtyřmi lety demokraté po porážce Clintonové. V roce 2016 označilo 52 procent demokratů porážku Clintonové za legitimní, ačkoli se objevily zprávy, že do voleb zasahovalo Rusko. Letos Trumpovu prohru považuje za legitimní jen asi čtvrtina republikánů.

Většina Čechů byla na straně Bidena

O americké prezidentské volby se aspoň trochu zajímaly více než čtyři pětiny Čechů. Většina z nich, 66 procent, přála vítězství kandidátu Demokratické strany Joe Bidenovi, zatímco Trumpovi 19 procent. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK mezi zhruba 500 lidmi. Výsledky průzkumu má ČTK k dispozici.

Podle průzkumu podporu Bidenovi častěji vyjadřovali ženy, obyvatelé Prahy a voliči TOP 09 a Pirátů. Trumpovi více fandili příznivci prezidenta Miloše Zemana a politického hnutí SPD. "Čeští občané nemají o politickém dění v USA takový přehled, proto jejich podpora některého z kandidátů vychází mnohem více z pouhých sympatií či antipatií k jednomu z nich," uvedl analytik STEM/MARK Radek Pileček.

U Trumpa jeho čeští příznivci podle Pilečka uváděli osobitý charakter a svérázné názory, zmiňovali například patriotismus a prosazování antiimigrační politiky. Naopak nejsilnějším motivem pro podporu Bidena mezi Čechy byl jejich nesouhlas s politikou a veřejným vystupováním Trumpa, nikoliv důvěra v Bidenovy kvality a schopnosti. Na Bidenovi si ale dotázaní v ČR váží jeho slušnosti a zájmu o environmentální problematiku.

Předpověď počasí na příští víkend: Bude až 20 stupňů

02.10.2022 06:30 Česko v posledních dnech trápilo deštivé počasí, nakonec by ale přece jen mělo dorazit i babí léto.…

Převaděč v dodávce plné migrantů ujížděl před policií a havaroval. 21…

01.10.2022 10:42 Převaděč s dodávkou, v níž převážel 29 utečenců ze Sýrie, dnes ráno havaroval na kraji Břeclavi…

Chladné počasí si bere pauzu. Do Česka přijde babí léto

01.10.2022 06:30 Do Česka příští týden přijde babí léto. Postupně se začne oteplovat a od poloviny týdne denní…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Ukrajinci vstoupili do Lymanu, Rusové se stáhli

01.10.2022 18:04 Ukrajinští vojáci vstoupili do strategicky důležitého města Lyman v Doněcké oblasti na východě…

Brazílie volí prezidenta, mandát obhajuje kontroverzní Bolsonaro

02.10.2022 19:08 Aktualizováno V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Počet obětí hurikánu Ian na Floridě vzrostl na nejméně 47

02.10.2022 09:04 Aktualizováno Počet obětí hurikánu Ian na Floridě podle agentury AP vzrostl na 47, agentura Reuters ale hovoří o…

Venezuela propustila sedm Američanů, Biden omilostnil dva příbuzné Madura

02.10.2022 04:43 Venezuelské úřady dnes propustily sedm amerických občanů poté, co americký prezident Joe Biden…

Počet obětí hurikánu Ian v USA vzrostl na nejméně 27

01.10.2022 17:14 Oficiální počet obětí ničivého hurikánu Ian ve Spojených státech vzrostl na nejméně 27 poté, co…

Rusko v RB OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů…

30.09.2022 22:02 Rusko dnes v Radě bezpečnosti OSN vetovalo rezoluci, která anexi čtyř ukrajinských regionů odsuzuje…

Spojené státy uvalily sankce na více než 1000 ruských firem a osob

30.09.2022 18:08 Spojené státy uvalily sankce na více než 1000 ruských firem a osob v reakci na dnešní ruskou anexi…

Biden: Spojené státy nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině

29.09.2022 22:01 Spojené státy nikdy neuznají územní nároky Ruska na Ukrajině. Podle agentury Reuters to dnes řekl…

Hurikán Ian zdevastoval část Floridy. Mrtvých mohou být stovky

29.09.2022 21:13 Aktualizováno Hurikán Ian si podle nepotvrzených zpráv ve floridském okrese Lee vyžádal stovky obětí na životech.…

Česko dostane od USA vojenskou podporu zhruba 2,7 miliardy korun

29.09.2022 12:39 Česká republika dostane od USA podporu 106 milionů dolarů (zhruba 2,7 miliardy Kč) na modernizaci…

Hurikán Ian vyřadil elektřinu na Kubě, následně udeřil na Floridě

28.09.2022 21:56 Aktualizováno Hurikán Ian způsobil v noci na dnešek výpadek elektřiny na celém území Kuby, bez proudu se tak…

Související:

Právě se děje

reklama