Průzkumy: Podle poloviny republikánů je vítězem voleb Trump, většina Čechů fandila Bidenovi

Asi polovina republikánů se domnívá, že právoplatným vítězem letošních prezidentských voleb je prezident Donald Trump, jemuž podle nich druhé volební období bylo ukradeno rozsáhlými podvody, z nichž profitoval demokrat Joe Biden. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos zveřejněným agenturou Reuters. Americká média za vítěze voleb označují Bidena.

Donald Trump
doporučujeme

Výsledek šetření je podle Reuters důkazem, že Trumpova otevřená neochota uznat svou porážku jak podle celkového počtu obdržených hlasů, tak podle počtu získaných hlasů ve sboru volitelů, má zřejmě dopady na důvěru Američanů v demokracii, především mezi republikány.

Na 73 procent všech dotazovaných řeklo, že Biden volby vyhrál, zatímco Trumpovi přisoudilo vítězství jen pět procent lidí. Otázka na to, zda Biden vyhrál právoplatně, však u republikánů ukázala pochyby. Něco více než polovina z nich prohlásila, že právoplatně vyhrál Trump, zatímco jen 29 jich právoplatné vítězství přisoudilo Bidenovi.

Téměř 70 procent republikánů uvedlo, že volby byly zmanipulované, zatímco stejné obavy ukázalo jen 16 procent demokratů a asi třetina nezávislých voličů.

Bidena prohlásila respektovaná média vítězem voleb 7. listopadu, Trump však od té doby označuje za vítěze sebe a tvrdí, že demokraté masově podváděli hned v několika klíčových státech. Podle expertů pro to však zatím nepředložil žádné důkazy a dosud se mu o tom nepodařilo přesvědčit ani soudy.

Asi 55 procent Američanů se nyní domnívá, že prezidentské volby byly legitimní a že v nich byly správně započítány všechny hlasy. To je o sedm procentních bodů méně než při podobném průzkumu před čtyřmi lety, kdy Trump vyhrál. Republikán však i tehdy tvrdil, že došlo k masovým podvodům, protože dohromady získal o téměř tři miliony hlasů méně, než jeho tehdejší soupeřka Hillary Clintonová. V amerických volbách však rozhodují výsledky z jednotlivých států, ne celkový součet hlasů.

To, že se v letošních volbách podvádělo a hlasovalo nelegálně, se přitom domnívá 28 procent dotazovaných, o 12 procentních bodů více, než v roce 2016.

Republikáni jsou také letos daleko podezřívavější ohledně Trumpovy prohry, než byli před čtyřmi lety demokraté po porážce Clintonové. V roce 2016 označilo 52 procent demokratů porážku Clintonové za legitimní, ačkoli se objevily zprávy, že do voleb zasahovalo Rusko. Letos Trumpovu prohru považuje za legitimní jen asi čtvrtina republikánů.

Většina Čechů byla na straně Bidena

O americké prezidentské volby se aspoň trochu zajímaly více než čtyři pětiny Čechů. Většina z nich, 66 procent, přála vítězství kandidátu Demokratické strany Joe Bidenovi, zatímco Trumpovi 19 procent. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM/MARK mezi zhruba 500 lidmi. Výsledky průzkumu má ČTK k dispozici.

Podle průzkumu podporu Bidenovi častěji vyjadřovali ženy, obyvatelé Prahy a voliči TOP 09 a Pirátů. Trumpovi více fandili příznivci prezidenta Miloše Zemana a politického hnutí SPD. "Čeští občané nemají o politickém dění v USA takový přehled, proto jejich podpora některého z kandidátů vychází mnohem více z pouhých sympatií či antipatií k jednomu z nich," uvedl analytik STEM/MARK Radek Pileček.

U Trumpa jeho čeští příznivci podle Pilečka uváděli osobitý charakter a svérázné názory, zmiňovali například patriotismus a prosazování antiimigrační politiky. Naopak nejsilnějším motivem pro podporu Bidena mezi Čechy byl jejich nesouhlas s politikou a veřejným vystupováním Trumpa, nikoliv důvěra v Bidenovy kvality a schopnosti. Na Bidenovi si ale dotázaní v ČR váží jeho slušnosti a zájmu o environmentální problematiku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trumpův poradce Atlas rezignoval, šířil bludy a zavádějící informace o…

01.12.2020 07:36 Zvláštní poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa pro koronavirus Scott Atlas rezignoval. S…

Vítězem voleb ve Wisconsinu je Biden, potvrdil guvernér. Trump chystá…

01.12.2020 07:25 Guvernér Wisconsinu v pondělí večer místního času oficiálně potvrdil demokratického kandidáta Joea…

Poslední, co pacienti s covidem před smrtí uvidí? Lékař netradičním videem…

30.11.2020 22:08 Aktualizováno K netradičnímu apelu na veřejnost se uchýlil Kenneth Remy, lékař z Missouri Baptist Medical Center…

Vítězství Bidena potvrdila i Arizona

30.11.2020 22:07 Další z klíčových bojišť z letošních prezidentských voleb ve Spojených státech vyhlásilo oficiální…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama