Volby v USA: Trump vyhrál na Floridě a v Ohiu, Biden má zřejmě cennou Arizonu

V napínavém finále americké prezidentské volby má zatím o něco blíže k vítězství kandidát Demokratické strany Joe Biden, uvádí agentura AP. Bývalému viceprezidentovi přisuzuje už 238 hlasů takzvaných volitelů, přičemž k ovládnutí Bílého domu je jich potřeba 270.

Vstup do volební místnosti na ostrově Staten Island.

Americký prezident Donald Trump si zatím podle médií zajistil 213 hlasů. Hlava státu si podle odhadů výsledků připsala cenná vítězství ve státech Florida, Iowa a Ohio, údajně se k ní přiklonili také voliči v Texasu. Biden si ovšem podle AP a televize Fox News připsal 11 volitelských hlasů Arizony, které v roce 2016 putovaly za Trumpem.

Hlasovací místnosti už jsou déle než dvě hodiny ve všech amerických státech zavřené, stále však zbývají k sečtení miliony hlasů. Ačkoli se prezident Trump při vystoupení v Bílém domě prohlásil za vítěze prezidentské volby, žádná z předních zpravodajských organizací ještě nepřišla s odhadem celkového výsledku.

Stále se čeká na definitivní verdikty z Georgie, Severní Karolíny nebo Pensylvánie, kde průzkumy předpovídaly těsné souboje, a také z Michiganu a Wisconsinu. Predikce z jednotlivých států dlouho kopírovaly výsledky z roku 2016, jedinou výjimku tvoří již zmíněná Arizona.

Vítězství Bidena zde dlouho předpovídala pouze televize Fox News, později přišla stejná zpráva od AP. "Bidenovo vítězství je tvrdou ránou pro Trumpovy šance na znovuzvolení. Arizona podpořila demokratického kandidáta za posledních 72 let jen jednou," píše AP.

Předpokládané Trumpovo vítězství na Floridě, v Ohiu a v Texasu však udržuje prezidenta ve hře o druhý mandát, podle expertů by bez těchto států jeho šance na další čtyři roky v Bílém domě v podstatě pohasly. Prezidentovi je přitom podle modelu The New York Times nakloněn další klíčový stát Severní Karolína. V podobně významném státu Georgia, který je tradiční republikánskou baštou, je však situace stále nejasná.

Vzhledem k dosavadnímu vývoji je stále pravděpodobnější, že se na jméno nového prezidenta USA bude čekat déle, než bývá obvyklé. Pozornost se totiž nyní přesouvá na další nerozhodné souboje, a to v zejména v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu. Tamní projekce však zřejmě nebudou známy v příštích hodinách či dokonce dnech v důsledku neobvykle vysokého počtu poštovních hlasů, které se sčítají pomaleji a často se zpožděním. V Michiganu například podle agentury Reuters úřady předpokládají, že finální výsledky oznámí až ve středu večer místního času (ve čtvrtek nad ránem SEČ).

Trump si podle dosavadních prognóz zatím zajistí 213 volitelů, Bidenův průběžný součet navýšila AP na 238 po ohlášení jeho triumfu ve státě Maine. Biden už by tak měl více volitelů, než kolik jich před čtyřmi lety získala Hillary Clintonová.

Americká média zatím přisuzují republikánskému prezidentovi největší republikánskou baštu Texas, dále Jižní Karolínu, Oklahomu, Alabamu, Mississippi, Missouri, Tennessee, Západní Virginii, Kentucky, Indianu, Arkansasu, Jižní a Severní Dakotu, Louisianu, Kansas, Wyoming, část Nebrasky, Utah a Idaho.

Jeho demokratický soupeř Biden pak zvítězí v Connecticutu, Delaware, Marylandu, New Jersey, Rhode Islandu, Massachusetts, Illinois, New Yorku, Novém Mexiku, Coloradu, New Hampshire, Minnesotě, Kalifornii, Oregonu a státu Washington. Za bývalým viceprezidentem putují i tři ze čtyř volitelů z Maine.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

NATO je zásadní pro americké zájmy, USA stojí po boku Evropy, řekl Biden

14.06.2021 13:15 Severoatlantická aliance je zásadní pro americké zájmy. Před dnešním summitem NATO to prohlásil…

S koronavirem už celosvětově zemřelo přes 3,8 milionů lidí

14.06.2021 08:49 Celosvětový počet mrtvých v souvislosti s nemocí covid-19 podle údajů americké Univerzity Johnse…

Putin: Vztahy mezi USA a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let

12.06.2021 07:12 Vztahy mezi Spojenými státy a Ruskem jsou v současnosti nejhorší za řadu let. V rozhovoru s…

Svět se nepoučil, soudí ekonom. Očekává bolestivé prasknutí bublin

12.06.2021 00:01 NÁZOR – Zdá se, že světoví politici a akademičtí ekonomové se příliš nepoučili z prasknutí realitní…

V neděli do Česka přijede další konvoj americké armády

11.06.2021 16:15 V neděli večer dorazí na břeclavský hraniční přechod konvoj americké armády, který bude přes Česko…

Do muslimské rodiny najelo v Kanadě auto. Podle premiéra jde o terorismus

08.06.2021 22:30 Kanadský premiér Justin Trudeau dnes odsoudil nedělní tragédii, při které do muslimské rodiny najel…

Související:

Právě se děje