Volby v USA: Trump vyhrál na Floridě a v Ohiu, Biden má zřejmě cennou Arizonu

V napínavém finále americké prezidentské volby má zatím o něco blíže k vítězství kandidát Demokratické strany Joe Biden, uvádí agentura AP. Bývalému viceprezidentovi přisuzuje už 238 hlasů takzvaných volitelů, přičemž k ovládnutí Bílého domu je jich potřeba 270.

Vstup do volební místnosti na ostrově Staten Island.
doporučujeme

Americký prezident Donald Trump si zatím podle médií zajistil 213 hlasů. Hlava státu si podle odhadů výsledků připsala cenná vítězství ve státech Florida, Iowa a Ohio, údajně se k ní přiklonili také voliči v Texasu. Biden si ovšem podle AP a televize Fox News připsal 11 volitelských hlasů Arizony, které v roce 2016 putovaly za Trumpem.

Hlasovací místnosti už jsou déle než dvě hodiny ve všech amerických státech zavřené, stále však zbývají k sečtení miliony hlasů. Ačkoli se prezident Trump při vystoupení v Bílém domě prohlásil za vítěze prezidentské volby, žádná z předních zpravodajských organizací ještě nepřišla s odhadem celkového výsledku.

Stále se čeká na definitivní verdikty z Georgie, Severní Karolíny nebo Pensylvánie, kde průzkumy předpovídaly těsné souboje, a také z Michiganu a Wisconsinu. Predikce z jednotlivých států dlouho kopírovaly výsledky z roku 2016, jedinou výjimku tvoří již zmíněná Arizona.

Vítězství Bidena zde dlouho předpovídala pouze televize Fox News, později přišla stejná zpráva od AP. "Bidenovo vítězství je tvrdou ránou pro Trumpovy šance na znovuzvolení. Arizona podpořila demokratického kandidáta za posledních 72 let jen jednou," píše AP.

Předpokládané Trumpovo vítězství na Floridě, v Ohiu a v Texasu však udržuje prezidenta ve hře o druhý mandát, podle expertů by bez těchto států jeho šance na další čtyři roky v Bílém domě v podstatě pohasly. Prezidentovi je přitom podle modelu The New York Times nakloněn další klíčový stát Severní Karolína. V podobně významném státu Georgia, který je tradiční republikánskou baštou, je však situace stále nejasná.

Vzhledem k dosavadnímu vývoji je stále pravděpodobnější, že se na jméno nového prezidenta USA bude čekat déle, než bývá obvyklé. Pozornost se totiž nyní přesouvá na další nerozhodné souboje, a to v zejména v Pensylvánii, Michiganu a Wisconsinu. Tamní projekce však zřejmě nebudou známy v příštích hodinách či dokonce dnech v důsledku neobvykle vysokého počtu poštovních hlasů, které se sčítají pomaleji a často se zpožděním. V Michiganu například podle agentury Reuters úřady předpokládají, že finální výsledky oznámí až ve středu večer místního času (ve čtvrtek nad ránem SEČ).

Trump si podle dosavadních prognóz zatím zajistí 213 volitelů, Bidenův průběžný součet navýšila AP na 238 po ohlášení jeho triumfu ve státě Maine. Biden už by tak měl více volitelů, než kolik jich před čtyřmi lety získala Hillary Clintonová.

Americká média zatím přisuzují republikánskému prezidentovi největší republikánskou baštu Texas, dále Jižní Karolínu, Oklahomu, Alabamu, Mississippi, Missouri, Tennessee, Západní Virginii, Kentucky, Indianu, Arkansasu, Jižní a Severní Dakotu, Louisianu, Kansas, Wyoming, část Nebrasky, Utah a Idaho.

Jeho demokratický soupeř Biden pak zvítězí v Connecticutu, Delaware, Marylandu, New Jersey, Rhode Islandu, Massachusetts, Illinois, New Yorku, Novém Mexiku, Coloradu, New Hampshire, Minnesotě, Kalifornii, Oregonu a státu Washington. Za bývalým viceprezidentem putují i tři ze čtyř volitelů z Maine.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Brazílii spadl z mostu autobus. 18 mrtvých

05.12.2020 18:22 Páteční nehoda autobusu na východě Brazílie si vyžádala 18 lidských životů.

WP: Jen 25 republikánů v Kongresu otevřeně uznává Bidenovu výhru

05.12.2020 18:08 Jen 25 republikánských členů obou komor amerického Kongresu otevřeně uznává, že demokrat Joe Biden…

San Francisco a okolí uzavře od neděle restaurace a hřiště

05.12.2020 14:26 San Francisco a okolní oblasti zavedou kvůli sílící epidemii koronaviru od neděle přísnější omezení…

Trump může po odchodu z funkce zneužít úřady k osobnímu obohacení, tvrdí…

05.12.2020 13:34 Své zahraniční kontakty hodlá Trump údajně udržovat i po odchodu z úřadu, tvrdí lidé z blízkého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama