Demokratického kandidáta na amerického prezidenta Joea Bidena podpořil další významný republikán, někdejší guvernér státu Michigan Rick Snyder. Informovala o tom dnes agentura AP.
Rozhodnutí podpořit Bidena oznámil v komentáři v deníku USA Today, ve kterém byl nezvykle kritický vůči republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi. Napsal o něm například, že postrádá morální kompas, ignoruje pravdu a nepřikládá váhu otázkám veřejného zájmu od zdravotnictví přes hospodářství až po mezinárodní vztahy.
"Donald Trump ve skutečnosti vede v hrubosti. Rozdělení našeho národa ještě za našeho života nebylo větší," řekl Rick Snyder agentuře AP s tím, že Biden je podle něj "slušný člověk". "Můžete říct, že je to charakterní člověk, který se stará. Potřebujeme tuto zemi uzdravit," dodal.
Bidena čerstvě podpořili i další republikáni, kteří se sdružili v koalici nazvané Republikáni a nezávislí pro Bidena. V ní je nyní takřka stovka současných a dřívějších politiků, mezi nimi kupříkladu Trumpova kritička a bývalá republikánská guvernérka New Jersey Christine Todd Whitmanová.
Někteří z nich podpořili už v roce 2016 demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. Snyder mezi nimi tehdy nebyl, nepodpořil nikoho.
Jedna z věcí, za kterou koalice Trumpa kritizuje, je jeho reakce na šíření koronaviru. "Přes 180.000 Američanů zemřelo v pandemii, která mohla být v případě konzistentního vedení zkrocena. Namísto toho ji prezident, jenž ji ignoroval, odmítal vést a ohrozil životy Američanů, nechal ji vymknout se kontrole," uvedla Todd Witmanová.
Mluvčí Trumpovy volební kampaně v Michiganu Chris Gustafson reagoval na Snyderovo rozhodnutí prohlášením, že americký prezident "má i nadále nebývalou podporu republikánů".
Související
Amerika truchlí. Na Jesseho Jacksona vzpomíná Trump, Biden i Harrisová
Může za cla, válku na Ukrajině i útok ve Washingtonu. Trumpovou univerzální odpovědí je svalit vše na Bidena
Joe Biden , Rick Snyder (politik USA) , Donald Trump , USA (Spojené státy americké) , Volby USA
Aktuálně se děje
před 28 minutami
Češi před fotbalovým MS odehrají dva přípravné duely. Je problém s nákupem lístků
před 1 hodinou
Historie legendární značky Mercedes. První vůz vyjel před 125 lety
před 2 hodinami
Rakušan to definitivně vzdal. Místopředsedkyní Sněmovny se má stát Urbanová
před 2 hodinami
Hegseth uprostřed války vyměňuje jednu z ústředních postav armády
před 3 hodinami
Už ani korunu. Turek naznačil, že Hnutí Duha přijde o peníze od ministerstva
před 4 hodinami
Astronauti už opravdu míří k Měsíci. Mise Artemis II pokračuje
před 5 hodinami
Zemřel Petr Pleva, bývalý poslanec za ODS
před 6 hodinami
Česká nafta zdražila v EU nejvíce, ukazují data. Expert zhodnotil dopad snížení daně
před 6 hodinami
Velikonoční počasí a pranostiky. Experti vysvětlují, proč nejsou spolehlivé
před 7 hodinami
Mosty, pak elektrárny. Trump opět pohrozil Íránu ničivou silou americké armády
před 8 hodinami
Není to uzavřené. Pavel nadále chce jet na letní summit NATO
před 9 hodinami
Tak jsem ho vyřešil. Klempíř odvolal předchůdce Baxu ze správní rady Pražského jara
před 10 hodinami
Počasí přinese příští týden výrazné oteplení i citelné ochlazení
včera
Rakousko zakázalo americkým vojenským letounům bojujícím s Íránem využívat svůj vzdušný prostor
včera
Trump nečekaně odvolal ministryni spravedlnosti Pam Bondiovou
včera
Trump odstartoval válku, kterou Evropa nechtěla. Ukončením snahy o otevření Hormuzského průlivu ji hodil přes palubu
včera
USA zažívají kvůli válce v Íránu cenový šok. Počet lidí nespokojených s Trumpem roste
včera
Za útok na Ruský dům hrozí až osm let. Policie obvinila cizince
včera
Metro o Velikonocích ochromí výluka. Náhradou budou autobusy XC
včera
StarDance představila další dva účastníky. Je mezi nimi šoumen ze světa sportu
Sportovci nemohou chybět na parketu ve StarDance. České televizi se podařilo přesvědčit nejméně jednoho, jenž byl divákům představen právě dnes. Už včera se lidé dozvěděli identitu třetího hvězdného soutěžícího.
Zdroj: Lucie Podzimková