Vzpomínka na 11. září bude v New Yorku jiná než obvykle

Spojené státy si kvůli koronaviru připomenou výročí teroristických útoků z 11. září 2001 jinak než v předchozích letech. Změna, spočívající například v předčítání jmen obětí ze záznamu místo naživo, se dotkne především vzpomínkové akce v New Yorku. Příbuzní lidí, kteří při atentátu na Světové obchodní středisko (WTC) zahynuli, na rozhodnutí reagovali různě, napsala agentura AP.

11. září 2001. Jeden z posledních záběrů budov Světového obchodního centra po teroristickém útoku.

Na hlavní pietní akci v New Yorku, v místě, kde stály mrakodrapy WTC, rodinní příslušníci a přátelé tradičně předčítají jména obětí. Předčítání ale letos nebude naživo, nýbrž ze záznamu. Organizátoři se k tomuto kroku rozhodli, aby omezili kontakt řečníků při střídání na pódiu. Akce se zúčastní viceprezident Mike Pence a přístup na ni budou mít příbuzní obětí.

K omezení účasti na vzpomínkových ceremoniálech vyzval své členy i newyorský hasičský sbor. Hasiči tvořili přes deset procent obětí útoků z 11. září, které si vyžádaly na 3000 mrtvých.

Večer se v New Yorku uskuteční další vzpomínková akce, rozsvícení dvou obřích světelných sloupů, jež znázorňují zřícené mrakodrapy. Pořadatelé akci v srpnu kvůli koronaviru zrušili, toto rozhodnutí ale kritizovali někteří člení představitelé, například guvernér státu New York Andrew Cuomo. Organizátoři nakonec oznámili, že se jim podařilo zajistit bezpečnost realizačního týmu.

Změny se dotknou i piety u pensylvánského města Shanksville, které se zúčastní prezident Donald Trump i kandidát na prezidenta Demokratické strany Joe Biden. Ceremoniál, který obvykle trvá 90 minut, byl zkrácen o hudební vystoupení a jména obětí bude předčítat pouze moderátorka.

Změny ceremoniálu v New Yorku nesou nelibě někteří příbuzní, politici či představitelé policejních a hasičských odborů. "Je to pro mě další rána," řekl ke zrušení předčítání jmen naživo Jim Riches, který pořadatele dlouhodobě kritizuje. Další příbuzní nad rozhodnutím organizátorů vyjádřili pochopení.

Organizátoři kritiku odmítají. "Ke změnám došlo, abychom si mohli připomenout naše milované uctivým a bezpečným způsobem," uvedla Anthoula Katsimatidesová, členka správní rady Památníku 11. září, který pietu pořádá. Katsimatidesová vyjádřila naději, že se předčítání vrátí příští rok k obvyklému formátu.

Při vražedné akci teroristické sítě Al-Káida v čele s Usámou bin Ládinem pachatelé unesli čtyři letadla společností American Airlines a United Airlines. První dva stroje narazily 11. září 2001 do mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, třetí do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil v Pensylvánii nedaleko Pittsburghu, aniž zasáhl cíl.

Ministryně Yellenová v Kongresu naléhala na zvýšení dluhového limitu

28.09.2021 20:47 Americká ministryně financí Janet Yellenová dnes naléhala na Kongres, aby vládě zvýšil dluhový…

Většina z 39 horníků uvězněných v dole v Kanadě se dostala na povrch

28.09.2021 17:03 Aktualizováno Na povrch už se dostalo 33 z celkových 39 horníků, kteří na severu kanadské provincie Ontario…

Biden dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19

27.09.2021 21:53 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden dnes dostal třetí dávku vakcíny proti covidu-19. Američtí regulátoři…

CIA podle serveru za Trumpovy vlády plánovala únos Assange

27.09.2021 13:04 Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) vedla během prezidentství Donalda Trumpa "válku" proti…

V Kolumbii byla zavražděna česká turistka, píše tamní tisk

26.09.2021 21:23 Policie v kolumbijském regionu Antioquia oznámila smrt 25leté ženy z České republiky, kterou…

V americké Montaně vykolejil vlak, nejméně tři lidé zemřeli

26.09.2021 08:42 Nejméně tři lidé zemřeli při vykolejení vlaku společnosti Amtrak na severu amerického státu Montana…

Tálibán nedostane možnost hovořit na zasedání Valného shromáždění OSN

26.09.2021 06:51 Radikální islamistické hnutí Tálibán navzdory své žádosti nedostalo možnost vystoupit na nynějším…

Premiér Haiti prohlásil v OSN, dokdy budou lidé migrovat

25.09.2021 20:38 Lidé budou vždycky chtít utéct před chudobou a násilím a dokud budou na světě přetrvávat aktuální…

Kanada a Čína po letech propustily vzájemně zadržované občany

25.09.2021 18:28 Kanada a Čína propustily zadržované občany druhé země a umožnily jim návrat domů. Dvojici Kanaďanů,…

Komise vyšetřující útok na Kongres žádá výtržníky o vysvětlení

25.09.2021 16:58 Zvláštní výbor americké Sněmovny reprezentantů, jehož úkolem je prozkoumat souvislosti lednových…

Související:

Právě se děje

reklama