Vzpomínka na 11. září bude v New Yorku jiná než obvykle

Spojené státy si kvůli koronaviru připomenou výročí teroristických útoků z 11. září 2001 jinak než v předchozích letech. Změna, spočívající například v předčítání jmen obětí ze záznamu místo naživo, se dotkne především vzpomínkové akce v New Yorku. Příbuzní lidí, kteří při atentátu na Světové obchodní středisko (WTC) zahynuli, na rozhodnutí reagovali různě, napsala agentura AP.

11. září 2001. Jeden z posledních záběrů budov Světového obchodního centra po teroristickém útoku.
doporučujeme

Na hlavní pietní akci v New Yorku, v místě, kde stály mrakodrapy WTC, rodinní příslušníci a přátelé tradičně předčítají jména obětí. Předčítání ale letos nebude naživo, nýbrž ze záznamu. Organizátoři se k tomuto kroku rozhodli, aby omezili kontakt řečníků při střídání na pódiu. Akce se zúčastní viceprezident Mike Pence a přístup na ni budou mít příbuzní obětí.

K omezení účasti na vzpomínkových ceremoniálech vyzval své členy i newyorský hasičský sbor. Hasiči tvořili přes deset procent obětí útoků z 11. září, které si vyžádaly na 3000 mrtvých.

Večer se v New Yorku uskuteční další vzpomínková akce, rozsvícení dvou obřích světelných sloupů, jež znázorňují zřícené mrakodrapy. Pořadatelé akci v srpnu kvůli koronaviru zrušili, toto rozhodnutí ale kritizovali někteří člení představitelé, například guvernér státu New York Andrew Cuomo. Organizátoři nakonec oznámili, že se jim podařilo zajistit bezpečnost realizačního týmu.

Změny se dotknou i piety u pensylvánského města Shanksville, které se zúčastní prezident Donald Trump i kandidát na prezidenta Demokratické strany Joe Biden. Ceremoniál, který obvykle trvá 90 minut, byl zkrácen o hudební vystoupení a jména obětí bude předčítat pouze moderátorka.

Změny ceremoniálu v New Yorku nesou nelibě někteří příbuzní, politici či představitelé policejních a hasičských odborů. "Je to pro mě další rána," řekl ke zrušení předčítání jmen naživo Jim Riches, který pořadatele dlouhodobě kritizuje. Další příbuzní nad rozhodnutím organizátorů vyjádřili pochopení.

Organizátoři kritiku odmítají. "Ke změnám došlo, abychom si mohli připomenout naše milované uctivým a bezpečným způsobem," uvedla Anthoula Katsimatidesová, členka správní rady Památníku 11. září, který pietu pořádá. Katsimatidesová vyjádřila naději, že se předčítání vrátí příští rok k obvyklému formátu.

Při vražedné akci teroristické sítě Al-Káida v čele s Usámou bin Ládinem pachatelé unesli čtyři letadla společností American Airlines a United Airlines. První dva stroje narazily 11. září 2001 do mrakodrapů Světového obchodního střediska v New Yorku, třetí do budovy Pentagonu ve Washingtonu. Čtvrtý letoun se zřítil v Pensylvánii nedaleko Pittsburghu, aniž zasáhl cíl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Další prezidentská debata v USA bude jiná, organizátoři chystají změny

30.09.2020 21:45 Uchazeči o prezidentské křeslo v USA se v příštích dvou debatách utkají podle pozměněných pravidel.…

Trump v debatě zmínil krajně pravicovou skupinu, její členové to oslavují

30.09.2020 21:25 Členové krajně pravicové skupiny Proud Boys (Pyšní hoši) na sociálních sítích oslavovali …

Bolsonaro zkritizoval Bidena za jeho návrh na záchranu Amazonie

30.09.2020 20:42 Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes na sociálních sítích ostře zkritizoval tvrzení…

První duel Trumpa s Bidenem: Rétorická rvačka a peklo pro diváky, hodnotí…

30.09.2020 15:40 Aktualizováno Jako chaotickou rétorickou pranici, která neměla přílišnou informační hodnotu, komentují americká i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama