Arménie se k Rusku otočila zády. Opustí jeho bezpečnostní blok

Arménský premiér Nikol Pašinjan oznámil, že země opustí bezpečnostní blok vedený Ruskem, Organizaci smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB). Obvinil také ostatní členy aliance ze spiknutí s Ázerbájdžánem proti Arménii. Uvedl to server Politico.

V únoru Arménie pozastavila své členství v OZKB, protože podle premiéra aliance zklamala v podpoře Arménie. V březnu Pašinjan prohlásil, že pokud OZKB neposkytne dostatečné bezpečnostní záruky, Arménie alianci opustí.

"Opustíme. Rozhodneme se, kdy přesně to bude... Nebojte se, nevrátíme se," řekl ve středu Pašinjan.

OZKB uvedla, že čeká na objasnění postojů Jerevanu.

Vztahy mezi Arménií a Ruskem se zhoršily loni v září, kdy ruské mírové jednotky nezasáhly během rychlé ofenzivy Ázerbájdžánu proti etnickým Arménům v Náhorním Karabachu. Tento útok umožnil Ázerbájdžánu získat kontrolu nad arménskou enklávou, což vedlo k masovému odchodu arménských obyvatel.

Od té doby Pašinjan opakovaně vyjadřoval zklamání z OZKB a Ruska a tvrdil, že Arménie již nemůže spoléhat na ruské bezpečnostní záruky.

Premiér také obvinil dva nejmenované členy aliance ze spolupráce s Ázerbájdžánem během 44denní války v roce 2020. Některé ruské zaměstnance v Arménii požádal, aby opustili zemi.

"Ukázalo se, že členové aliance neplní své smluvní závazky a spikli se s Ázerbájdžánem k válce proti nám," citovala Pašinjana arménská tisková agentura Armenpress.

Ve středu se ruské mírové jednotky zcela stáhly z Arménie. Pašinjan také uvedl, že mírová dohoda s Ázerbájdžánem je blízko k podpisu. 

Související

Více souvisejících

arménie Nikol Pašinjan Rusko

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

film Abstinent s Josefem Trojanem v hlavní roli

České filmy a alkohol. Které tuzemské snímky reflektují alkoholismus?

Divácký hit Zápisník alkoholičky vzal kina útokem a připsal si v rámci českých filmů, v co do počtu návštěvnosti, nejúspěšnější víkendový start roku. Alkoholismus se však napříč dějinami české kinematografie objevoval častěji a uvedení nového filmu Dana Svátka, jenž stejnou problematiku rozvinul i v Úsměvech smutných mužů, je ideální příležitostí k tomu, abychom se za některými díly ohlédli. 

včera

včera

včera

Ukrajina, Kyjev

Třetina Ukrajinců by vyměnila kus území za konec války

Téměř třetina Ukrajinců by byla ochotná přistoupit na územní ústupky vůči Rusku, pokud by to vedlo k rychlému ukončení války. Toto číslo představuje až trojnásobný nárůst oproti loňskému roku, vyplývá z průzkumu Kyjevského mezinárodního institutu sociologie (KIIS). Výsledky zveřejněné v úterý přinesl server Newsweek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko může zaútočit na NATO za 5 až 8 let, varuje Bundeswehr

Generál Carsten Breuer, nejvyšší představitel německých ozbrojených sil, varoval před rostoucí hrozbou, kterou představuje posilování ruských vojenských kapacit. Breuer považuje tuto hrozbu za čím dál tím závažnější, což vyžaduje adekvátní reakci. Informoval o tom server Ukrajinska pravda.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hudebník a politik Petr Hannig je po mrtvici ve vážném stavu. Nemůže se hýbat ani dýchat

Hudebník, producent a politik Petr Hannig je ve vážném stavu po těžké mrtvici. Podle týdeníku Rytmus života je při vědomí, ale nemůže mluvit ani se hýbat a k dýchání potřebuje kyslíkovou podporu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy