Islámábád - Pákistán je ukázková země toho, kam může vést prohibice. Muslimské obyvatelstvo má sice konzumaci něčeho ostřejšího oficiálně zakázanou, to ale neznamená, že alkohol zmizel. Ba naopak, pokoutná výroba lihovin přináší milionové zisky, ale bohužel i oběti.
Jen za posledních 24 hodin zemřelo v Karáčí 21 osob po konzumaci toxického alkoholu. Dalších 19 obětí zaznamenaly úřady během minulého týdne, uvedl The Washington Post.
Oběti pančovaného nápoje zahrnovaly širokou škálu lidí ze všech společenských skupin pákistánského největšího města a oficiální činitelé se obávají, že počet obětí bude dál stoupat. Policie se mezitím snaží zjistit, zda se všichni otrávili alkoholem z jednoho zdroje.
V prvních desetiletích po oddělení Pákistánu a Indie v roce 1947 mělo mnoho Pákistánců značně liberální postoje k alkoholu. V Pákistánu stojí i jeden z nejuznávanějších lihovarů v jižní Asii - Murree Brewery - který nadále prodává alkohol nemuslimským obyvatelům.
V roce 1971 ale islámští radikálové začali tvrdit, že to byla právě "náklonnost pákistánských generálů k vínu a ženám", co stálo za porážkou armády a odtržení východního Pákistánu, z nějž se stal Bangladéš.
Konzumaci alkoholu v Pákistánu zakázal v roce 1977 tehdejší premiér Zulfikar Alí Bhutto. Pokoutní výroba alkoholu se od té doby v zemi změnila na průmysl v hodnotě mnoha milionů dolarů.
12. června 2026 10:09
Zemřela princezna Bha. Budoucí thajská královna strávila poslední roky života v kómatu
Související
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
Aktuálně se děje
před 54 minutami
ANO by jasně vyhrálo volby, Starostové se v opozičním souboji drží před ODS
před 1 hodinou
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 2 hodinami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 3 hodinami
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 4 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 4 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 6 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
Červnem vypuklo meteorologické léto, což je roční doba, na kterou čekají i vodáci. Počasí jim ale zprvu moc nepřálo. V posledních dnech se ale situace zlepšila, potvrzují to také informace Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě