Auckland - Před soudem na Novém Zélandu dnes opět stanuli dva Češi, kteří byli před měsícem zadrženi s 20 kilogramy pervitinu. Hrozí jim doživotí, obžalobu odmítli.
Čeští občané měli dnes u soudu v Aucklandu možnost vyjádřit se k obvinění z dovozu drogy kategorie A. Další soudní řízení se uskuteční 5. srpna.
"Na základě informací, které máme od právníků, oba dva zadržení nezávisle na sobě prohlásili, že se cítí nevinni," uvedla mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Poprvé stanuli Češi před soudem 16. května, kdy se potvrdilo, že proti nim budou vznesena obvinění z pašování drog, jejich držení a případné distribuce.
Češi zůstávají v novozélandském nápravném zařízení a s ohledem na situaci jsou v relativně dobrém zdravotním stavu. Českým občanům je k dispozici jak generální konzul v australském Sydney, tak honorární konzul přímo v Aucklandu.
Novozélandští celníci zadrželi muže a ženu české národnosti 12. května na letišti v Aucklandu po příletu z Bangkoku. Do thajského hlavního města přicestovali z Prahy.
Související
Češi vystoupit z EU nechtějí, ukazuje průzkum
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
češi , Nový Zéland , Drogy
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 4 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
včera
Oznámení nových Trumpových cel zahýbalo Evropou. Od lídrů přišla rázná reakce
včera
Vypíná internet, zavádí příměří. Jak se Rusko chystá na oslavy Dne vítězství?
včera
Projekt Svoboda očima expertů: Pochybují, že USA mají dostatek kapacit
včera
Nebezpečné počasí v Česku. Kromě požárů hrozí i bouřky, mohou být silné
včera
Rusko zřejmě kvůli oslavám Dne vítězství vypnulo v Moskvě a Petrohradu internet
včera
Ještě jsme ani nezačali, varuje Írán USA. Trump hrozí vymazáním z povrchu zemského
včera
Krátkodobé příměří na Ukrajině. Po Putinovi rozhodl i Zelenskyj
včera
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
včera
Hasiči dostali požár v Českém Švýcarsku pod kontrolu. Zásah pokračuje
včera
Předpověď počasí: Co přinese další prodloužený víkend?
4. května 2026 21:01
Do davu lidí v německém Lipsku vjelo auto. Na místě byli mrtví a zranění
4. května 2026 19:36
Moskva je před oslavami Dne vítězství každou noc pod ukrajinským útokem
Ruské hlavní město se v pondělí v brzkých ranních hodinách stalo terčem útoku ukrajinského dronu, který zasáhl luxusní výškovou obytnou budovu v jihozápadní části Moskvy. Nálet, který si nevyžádal žádné oběti na životech, způsobil viditelné škody na fasádě a v interiérech bytů. Jde o třetí noc v řadě, kdy byla Moskva pod útokem, a to jen několik dní před oslavami Dne vítězství 9. května.
Zdroj: Libor Novák