Pchjongjang - Podle expertů na balistické střely Severní Korea disponuje raketovým motorem, který údajně pochází z Ruska nebo Ukrajiny. Informovala o tom agentura Yonhap. Podle odborníka Michaela Ellemana jde o první kroky, jak může Kimův režim vyvinout účinnou mezikontinentální střelu.
Motor, který je součástí nově vyvíjené severokorejské rakety středního doletu, možná pochází ze zahraničí. Mohlo by jít o Ukrajinu nebo o Rusko. Myslí si to americký expert na balistické střely. Režim Kim Čong-una už úspěšně otestoval střelu Hwasong 12 v polovině letošního května. Demonstroval tak velký posun ve vývoji rakety, která by měla být schopna zasáhnout pevninské území Spojených států.
KLDR sdělila, že raketa dosáhla maximální nadmořské výšky 2 111,5 kilometrů ve vesmíru, než spadla do Východního moře vzdáleného od místa výstřelu 787 kilometrů. Podle expertů tak raketa může uletět až 4 500 kilometrů pod běžným letovým úhlem.
Podle amerického odborníka na střely Michaela Ellemana z Mezinárodního institutu pro strategická studia se zdá, že motor, který raketa měla, se liší od motoru Musudan, který mívají rakety středního doletu a u které KLDR považovala za ty, které ji mají napomoci k vyvinutí účinné mezikontinentální střely.
„To je velká věc,“ řekl Elleman na konferenci organizované serverem 38North. „Je vysoce nepravděpodobné, že by motor vyvinuli a vyrobili Severokorejci. Moje pracovní hypotéza počítá s tím, že podle provedení motoru a jeho podoby se zdá, že byl dodán ze starého ruského motoru s názvem RD-250,“ míní. Podle ostatních odborníků může jít klidně o dodávku z Ukrajiny.
Otázkou prý nyní je, zda šlo o ojedinělý případ, nebo zda Korea na podobných motorech skutečně nepracuje. „V budoucnu bychom pak mohli být nepříjemně překvapení. Je velmi těžké vymezit rozsah kapacit KLDR a určit, co se objeví v budoucnosti, protože nevíme, zda mají přístup k novým a lepším motorům,“ říkají odborníci.
Podle Ellemana je případ se střelou Hwasong 12 prvním krokem k tomu, aby Korea měla raketu, která dokáže zasáhnout území USA. Dodává ale, že režim bude potřebovat minimálně další tři roky, aby střelu účinně otestoval a dovyvinul. „Nelze předpokládat, že bychom se dočkali mezikontinentální balistické rakety před rokem 2020, možná před rokem 2021,“ řekl. Američané tento týden provedli úspěšný test na zneškodnění mezikontinentální střely.
Související
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
Severní Korea (KLDR) , Kim Čong-un , Jaderné zbraně , zbraně , USA (Spojené státy americké) , střela KN-11 (KLDR)
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 8 minutami
Policejní manévry v Čelákovicích. Hledá se muž se střelnou zbraní
před 1 hodinou
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
včera
Na D49 se otevřely další kilometry dálnice. Od tendru to trvalo 18 let
včera
Obchody a červencové svátky. První řetězec oznámil, jak to letos bude
včera
Trapné, nebezpečné, pomstychtivé. Opozice stojí na straně prezidenta Pavla
včera
Česko se zapojí do projektu AI Gigafactory. Vláda schválila akční plán pro duševní zdraví
včera
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
včera
V autě stačí pár minut a už je zle. Policie radí, na co si dát během veder pozor
včera
Pavel nebude členem delegace na summitu NATO, rozhodla vláda
včera
Farage chce po Starmerově konci volby. Jsme připraveni přinést změnu, vzkázal
včera
Brněnské nádraží evakuovali kvůli munici. Dělníci ji našli na stavbě
Aktualizováno včera
Starmer oznámil svůj konec v čele Velké Británie
včera
Počasí dnes: Meteorologové opět varují před bouřkami, udeří už odpoledne
včera
Víkendové bouřky řádily hlavně v Čechách. V Příbrami lilo, padaly i velké kroupy
včera
Co bude s důchody? Ministerstvo přišlo s novou analýzou, závěry jsou zajímavé
včera
První kolo dalších jednání mezi USA a Íránem je u konce. Mluví se o pokroku
včera
Stávka v ČT a ČRo. Projevuje se zpožděním pořadů, dotkne se i MS ve fotbale
včera
Počasí: Vysoké teploty se v Česku objeví i příští víkend
21. června 2026 21:17
Sulyok se postavil Magyarovi. Maďarský prezident ultimátum nesplní, odstoupit nehodlá
21. června 2026 19:56
Španělskem otřásá korupční skandál. Manželka premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi
Španělský soud nařídil manželce současného premiéra Begoñe Gómezové, aby se dostavila k soudnímu přelíčení kvůli obviněním z korupce. Soudce Juan Carlos Peinado jí zároveň odebral cestovní pas, zakázal opustit zemi a uložil povinnost hlásit se dvakrát měsíčně na soudě. Gómezová čelí obviněním ze zpronevěry, obchodování s vlivem, korupce v obchodním styku a nezákonného přisvojení finančních prostředků. Podle vyšetřovatelů měla využít své manželství k posílení kariéry na madridské univerzitě.
Zdroj: Libor Novák