Peking - Čína vyvinula „ultrarychlý“ obranný protiraketový systém podobný tomu, který mají k dispozici USA a Rusko. Informuje o tom čínský státní deník China Daily.
Společnost China Aerospace Science and Industry Corporation (CASIC) oznámila, že vyvinula „ultrarychlou“ protiraketovou obranu schopnou ničit projektil vypálený ze zahraničí „10 krát rychleji než kulka“ a letící ve výšce „desítky kilometrů,“ uvádí noviny China Daily.
Tým vědců a inženýrů z CASIC údajně vyvinul „novou generaci leteckých obranných raket“, která zahrnuje ty nejnáročnější technologie pracující ve vzdušném prostoru a kterou vědci popisují jako jeden ze základních kamenů strategického vojenského rozvoje Číny.
China Daily tvrdí, že novou zbraň je tak složité a obtížné vyvinout, že dříve podobnou technologii měly jen Rusko a USA. Článek nicméně neuvádí přesné parametry projektilů, odborníci se proto o jejich vlastnostech mohou pouze dohadovat.
Někteří vypočítali, že nadmořská výška „desítky kilometrů“ může znamenat 10 až 100 km vysoko a „10 krát rychlejší než kulka“ znamená přinejmenším 12000 kilometrů za hodinu, uvádí server China.org.cn.
Pokud by tomu tak bylo, znamenalo by to, že by čínské aktirakety byly rychlejší než například nová ruská raketa Zirkon, která má za cíl stát se jednou z nejmocnějších zbraní současnosti a jejíž rychlost přesahuje 7000 kilometrů za hodinu. I proto je podle expertů velice pravděpodobné, že Čínou uvedené specifikace jsou velmi pravděpodobné dost přehnané.
Nový systém je určený k posílení čínské obranné schopnosti a znamená, že země může žít bez strachu z jaderného útoku a hrozeb ze Severní Koreje, uvádí server Daily Star. Zhao Tong, jaderný vědec pro globální politiku z Pekingu, řekl: „Čína se obává toho, jaký dopad by mohl mít americký protiraketový systém na schopnosti Číny provést odvetnou akci. To Číně dělá největší starost,“ uvedl s tím, že i proto Peking vyvíjí neustále nové rakety.
Související
Vystrčil nemůže letět armádním letounem na Tchajwan, rozhodla vláda
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
Čína , Čínská armáda , protiraketová obrana
Aktuálně se děje
včera
Sbormistra zatím televize neuvede. Soudní rozhodnutí obstálo
včera
Trenérem hokejové Sparty bude Augusta. Pomáhat mu mají Šmíd s Netíkem
včera
Droga sehrála klíčovou roli. Policie objasnila smrt cizince v klubu
včera
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
včera
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
včera
Ukrajinskou armádu čeká reforma. Zelenskyj chce pro vojáky více peněz
včera
Z USA se zase létá do Venezuely. Proběhl první přímý let po sedmi letech
včera
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
včera
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
včera
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
včera
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
včera
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
včera
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
včera
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
včera
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
včera
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
včera
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
včera
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
včera
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
30. dubna 2026 21:31
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
Kanada se rozhodla k razantnímu kroku v boji proti hospodářské kriminalitě a plánuje zřídit novou, mocnou agenturu pro vyšetřování finančních zločinů. Tento posun přichází v době, kdy sousední Spojené státy pod administrativou Donalda Trumpa svůj přístup k potírání podvodů a praní špinavých peněz naopak oslabují.
Zdroj: Libor Novák