Tokio - Rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy na nejjižnějším z japonských hlavních ostrovů Kjúšú si vyžádaly již 25 obětí a dalších 23 osob se pohřešuje. Na vrcholu krize bylo minulý týden nuceno svůj domov opustit přes 400 tisíc osob.
Podle agentury AP se jich dosud v provizorním ubytování, zejména v prefektuře Fuoka, nachází 14.000. Zhruba 11.000 vojáků, policistů a požárníků se v převážně venkovské oblasti prodírá bahnem a naplavenými, roztříštěnými kládami a hledají pohřešované.
"Konečně našli mou ženu a včera jsme ji pohřbili," řekl televizní stanici NHK muž s neholeným strništěm. "Z domu nezbylo nic," dodal.
Premiér Šinzó Abe se účastnil summitu G20 v Hamburku, který skončil v sobotu, a posléze zrušil svou cestu do Estonska, aby se mohl vrátit do Japonska. "Hovořil jsem s lidmi v evakuačních centrech a vyslechl si, co je trápí a jaké mají problémy," řekl nacionalistický premiér, jehož obliba mezi voliči od roku 2012, kdy nastoupil do úřadu, klesla na nejnižší úroveň.
Související
Povodně v Japonsku si vyžádaly nejméně 55 životů
Japonsko zápolí s povodněmi. Je nasazena armáda, masa bahna zabila ženu
povodně v Japonsku , Japonsko , Šinzó Abe
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Babiš zakončil asijskou pracovní cestu. V Uzbekistánu se snažil pomoci českým firmám
před 1 hodinou
Policie zasahovala u potyčky v ulicích Prahy. V poutech skončilo několik lidí
před 1 hodinou
Rusové píší o českém zákazu pro Fica. Ministerstvo uvedlo věci na pravou míru
před 2 hodinami
Lhůta vypršela. Trump a spol. nevidí důvod žádat Kongres o povolení ohledně Íránu
před 3 hodinami
Na Muzeu se bude z metra vystupovat jinde. Otevřel se nový výstup
před 4 hodinami
Historie letního času v Čechách. Poprvé se zavedl před 110 lety
před 5 hodinami
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
před 5 hodinami
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
před 6 hodinami
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 6 hodinami
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 7 hodinami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 9 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
Ministryně pro místní rozvoj Zuzana Mrázová (ANO) se ocitla pod silným tlakem opozice, který ve čtvrtek vyvrcholil společným voláním po její rezignaci. K původní výzvě Pirátů se nyní přidali také zástupci stran ODS, TOP 09 a Starostů. Důvodem nespokojenosti nejsou jen odborná pochybení, ale i čerstvá zjištění týkající se jejího soukromého života a bydlení.
Zdroj: Libor Novák