Povodně v Japonsku si vyžádaly nejméně 55 životů

Nejméně 55 lidí zemřelo při záplavách na jihu Japonska, které od pátku sužují silné lijáky. Desítky dalších lidí se pohřešují, píše agentura AP. Déšť zasáhl hlavně jižní ostrov Kjúšú, špatné počasí zde ještě vydrží a pomalu se přesune i nad největší ostrov Honšú.

Doporučení k evakuaci na Kjúšú dostaly asi 3 miliony obyvatel. Na pomoc jim byly vyslány desítky tisíc vojáků, policistů a záchranářů, kteří se prodírali bahnem a troskami. Záchranné práce stěžovaly vytrvalý déšť a neustupující voda.

Nejvíce životů si vyžádala rozvodněná řeka Kumo v prefektuře Kumamoto. Ve městech rozkládajících se na jejích březích zemřelo 49 lidí, včetně 14 obyvatel domova pro seniory, pod nímž se propadl břeh. Další obětí se stala zhruba osmdesátiletá žena, která byla nalezena ve svém zatopeném domě.

Voda na ulici v jednu chvíli vystoupala až po krk, sdělila japonské televizní síti NHK starší žena, která se snažila evakuovat, když ji příliv vody zastavil. "Voda mě málem odnesla, musela jsem se chytit stožáru," uvedla jiná obyvatelka jednoho z postižených měst.

Japonsko na začátku léta postihují vytrvalé deště pravidelně. V červenci 2018 na jihozápadě země při rozsáhlých povodních způsobených silnými lijáky zemřelo přes 200 lidí, okolo poloviny z nich v Hirošimě.

Související

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Japonsko se bouří proti návštěvě Putina na sporných Kurilských ostrovech

Japonská premiérka Sanae Takaiči v čtvrtek ostrými slovy odsoudila vůbec první návštěvu ruského prezidenta Vladimira Putina na sporných Kurilských ostrovech a označila ji za naprosto nepřijatelnou. Ruská státní média informovala, že Putin navštívil ostrov Iturup, který je v Japonsku známý pod názvem Etorofu. Jedná se o jeden ze čtyř ostrovů Kurilského souostroví, na které si dlouhodobě nárokují právo jak Rusko, tak Japonsko.

Více souvisejících

Japonsko povodně v Japonsku Povodně

Aktuálně se děje

před 19 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Více lékařů a zdravotníků pro české zdravotnictví. Programy nesou první výsledky

Ministerstvo zdravotnictví společně s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy a Asociací děkanů lékařských fakult ČR vyhodnotilo výsledky dlouhodobých programů na podporu vzdělávání lékařů a nelékařských zdravotnických pracovníků. Oba programy podle hodnocení úspěšně plní svůj účel a zapojené školy naplňují stanovené závazky. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sucho, ilustrační fotografie.

První kroky koalice pro boj se suchem. Mají se vytipovat nejkritičtější místa

Ve Strakově akademii se v pondělí sešla na prvním zasedání obnovená Národní koalice pro boj se suchem. Jednala o navýšení prostředků na financování opatření proti suchu a o naplňování Koncepce ochrany před následky sucha pro území České republiky na období 2023–2027. Premiér po jednání zdůraznil, že ministerstva společně s Českým hydrometeorologickým ústavem sestaví mapu míst, která jsou suchem zasažena nejvíce. Zároveň byla na pondělí 24. srpna svolána Ústřední komise pro sucho. 

včera

včera

včera

18. srpna 2026 22:03

Policisté vyšetřují smrt herečky Panettiere. Na cizí úmysl to nevypadá

Srdce zřejmě zradilo americkou herečku Hayden Panettiere, jejíž nečekané úmrtí zaskočilo svět v úvodu probíhacího týdne. Panettiere bylo pouhých 36 let, v tomto týdnu by oslavila narozeniny. Americká policie teď vyšetřuje okolnosti jejího odchodu. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy