Japonsko zápolí s povodněmi. Je nasazena armáda, masa bahna zabila ženu

Jedna žena zemřela a dva další lidé jsou pohřešováni po sesuvech půdy způsobených silnými dešti, jež dnes zasáhly japonskou prefekturu Čiba východně od Tokia. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura Kjódó. Oblast se přitom stále vzpamatovává z tajfunů Faxai a Hagibis, jež se regionem přehnaly v posledních dvou měsících a způsobily značné škody i ztráty na životech.

V prefektuře Čiba se vylily z koryt dvě řeky a voda zaplavila přilehlé oblasti. Úřady proto v některých čtvrtích lidem nařídily evakuaci. Sesuvy půdy zavalily tři domy, bahno v nich zasypalo jednu ženu. Po dvou dalších lidech úřady stále pátrají i s pomocí armády. Podle agentury AP je v Čibě 6000 domácností bez proudu, v sousední prefektuře Ibaraki pak dalších 2500.

Silné deště postihly rovněž tokijské letiště Narita. Některé komerční lety, které tam směřovaly, byly nuceny přistát na jiných místech. Cestující, kteří na letišti Narita nakonec přistáli, se z něj zase nemohli dostat, protože kvůli záplavám byly uzavřeny silnice a nejezdily ani vlaky.

Podle japonské meteorologické agentury dnes v některých oblastech spadlo za půlden více srážek, než je průměrný úhrn za celý říjen. Někde to bylo i 28 centimetrů vody. Silný déšť by měl na japonském pobřeží Tichého oceánu pokračovat až do sobotního rána.

Řada míst v prefektuře Čiba se stále zotavuje z tajfunu Faxai, který se oblastí přehnal koncem září a z tajfunu Hagibis, nejsilnějším za posledních 60 let, který si v Japonsku vyžádal přes 80 mrtvých.

Jeden z obyvatel města Sodegaura, jež leží naproti Tokiu přes Tokijský záliv, agentuře Kjódó sdělil, že sotva stihl opravit střechu, kterou mu odnesl zářijový tajfun Faxai. Dnešní déšť byl podle jeho slov extrémně silný. "Na další takové neštěstí jsem nebyl připravený. Už toho mám dost, potřebuju pauzu," prohlásil.

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko povodně v Japonsku tajfun Faxai Počasí Povodně Sesuv půdy

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Palestina, pásmo Gazy

Dětské osudy, které lámou srdce. Život v Gaze připravuje děti o sny i končetiny

Život v Gaze, poznamenaný dlouholetým konfliktem, přináší osudy, které lámou srdce i ty nejzkušenější. Pro některé děti je cesta za lékařskou péčí jedinou šancí na přežití, avšak jen málo z nich tuto možnost dostane. Příběhy malých pacientů, kteří unikli válečným hrůzám a byli převezeni k léčbě do Spojených států, ukazují nejen lidskou tragédii, ale také odvahu a obrovskou solidaritu. Zmapoval je server SkyNews.

včera

včera

Vladimír Putin a Robert Fico

Kreml zveřejnil detaily schůzky Putina s Ficem

Slovenský premiér Robert Fico uskutečnil pracovní návštěvu v Rusku, kde se setkal s prezidentem Vladimirem Putinem. Jednalo se o jejich první osobní schůzku od roku 2016, která přichází v době složitých vztahů mezi Moskvou a Bratislavou. 

včera

Vladimir Putin

Politico: Vítězem voleb v Rumunsku je Putin

Vůdci v zemích na východní hranici NATO byli už dlouho náchylní k manipulaci ze strany Moskvy, což bylo důsledkem desítek let špatného vládnutí. Upozornil na to server Politico s tím, že vítězem voleb v Rumunsku se stal ruský prezident Vladimir Putin.

včera

Z jádra EU do pozice vyvrhela. Orbán i Fico začali hledat nepřátele společně

Od návratu Roberta Fica do premiérského křesla uběhl více než rok, a zatímco jeho čtvrtá vláda pokračuje v prosazování své agendy, debaty o geopolitickém směřování Slovenska a jeho oddanosti Západu se dostávají do pozornosti veřejnosti. Tyto diskuse přitahuje především premiérův politický posun – od původní doktríny, jež měla stavět Slovensko do „jádra Evropské unie“, k důrazu na „suverénní zahraniční politiku“. 

Zdroj: Patrik Bohačiak

Další zprávy