ROZHOVOR | Výhrůžky nepomáhají. Severní Korea se vysmívá USA i Donaldu Trumpovi

Washington - Poslední severokorejský raketový test nad vzdušným prostorem Japonska dostal konflikt až na práh samotné války. Nyní záleží na tom, jak Spojené státy v čele s Donaldem Trumpem zareagují, řekl v rozhovoru pro New Atlanticist strategický poradce Robert A. Manning.

V odezvě na minulé testy sliboval Trump "ohnivou a zuřivou" reakci, po posledním konfliktu řekl zatím jen, že "všechny možnosti jsou na stole". Podle Manninga sice Kim Čong-Un vyhrožuje útokem na Guam, ale Severní Korea se bude jen držet na těsné hranici války dostatečné na to, aby vyvolala reakci USA. "Domnívám se, že tentokrát se v Bílém domě akumuluje frustrace a hněv," řekl Manning.Poznamenal také, že poslední raketa byla nesmírně riskantní. Severokorejské střely jsou nepředvídatelné, pořád ve vývojové fázi. Jak by svět reagoval, kdyby se raketa rozpadla nad Hokkaidem a zabila japonské civilisty? "Poslední zkouška se liší od těch předchozích. Je to nepřátelský čin, který se nebezpečně blíží válce," varuje bezpečnostní expert.Podle Manninga Severní Korea právě hodila Trumpovi do obličeje koláčem. Těžko říct, zda bude americký prezident schopen jednat racionálně. "Skutečnou výzvou teď je přiměřeně reagovat, ale nestupňovat eskalaci," tvrdí Manning.Další problém, kterému čelíme, je časová prodleva, než účinně zareagujeme. Svolává se Rada bezpečnosti OSN, schválí se sankce. Ale ty jsou málo účinná a čeká se dlouho, než by to severokorejský režim pocítil. Jako východisko se nabízí Čína. Čínská priorita je stabilita a Severokorejci ji můžou vážně ohrozit.

"Čína by se měla vůči Kim Čong-Unovi více prosadit. Sice pořád tvrdí, jak budou s námi spolupracovat, ale zatím jen vidíme, jak obchod proudí z Číny do Severní Koreje. Nepotřebujeme, aby se Čína zavázala udělat více, ale potřebujeme, aby splnila 100 procent toho, co slíbila," věří Manning stejně jako britská premiérka Theresa Mayová.

Někteří američtí kongresmani už mají provokací dost, a sami volají po preventivním útoku. Robert Manning však od tohoto kroku odrazuje. "Rizika jsou příliš velká," myslí si. "Nemáme informace o tom, kde Kim zbraně schovává, naslepo bychom zničili tak 15-20 procent vojenského programu," varoval Manning. "Vláda nemůže ohrozit život 100 tisíc amerických civilistů v Soulu a dvaceti pěti milionů Korejců."Podle něj existuje pouze jedna okolnost, která by mohla ospravedlnit preventivní útok, a to když budou dostupné jasné důkazy o tom, že se Severní Korea chystá sama zaútočit.Otázkou stále zůstává, zda už Severní Korea nukleárními zbraněmi disponuje. "Je to možné," řekl Manning. Ale rychle dodává, že svět není na tuhle možnost připravený. "Nemůžeme Kim Čong-Unovi nechat zbraně, protože tím smeteme ze stolu Smlouvu o nešíření jaderných zbraní. Každý by si pak mohl beztrestně jadernou zbraň vyvinout," obává se expert.Smlouva o nešíření jaderných zbraní je úmluva z roku 1968 a doposud ji podepsalo 189 zemí včetně USA, Ruska, Číny, Francie a Velké Británie, které jadernými hlavicemi disponují. Naopak Indie, Izrael a Pákistán - další známé jaderné velmoce smlouvu podepsat odmítly. Severní Korea úmluvu nejdříve podepsala, ale později vypověděla.

Související

Donald Trump a Kim Čong-un

Trump se nebrání dalšímu setkání s "rakeťákem" Kim Čong-unem

Americký prezident Donald Trump se nechal slyšet, že by se během nadcházející asijské cesty rád setkal se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem. Pokud by k setkání došlo, Trump by tak navázal na společné rozhovory, které uskutečnil během prvního mandátu v Bílém domě. 

Více souvisejících

Severní Korea (KLDR) USA (Spojené státy americké) válka rozhovor Donald Trump

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump na tiskové konferenci potvrdil zadržení Nicolase Madura. (3.1.2026)

Povedeme Venezuelu, dokud to bude potřeba, řekl Trump. Maduro půjde před soud

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci potvrdil, že vojáci zadrželi prezidenta Venezuely Nicolase Madura. Na jedné z amerických lodí je momentálně přepravován do USA. Podle Trumpa se nyní Američané chopí moci v jihoamerické zemi. Očekává přitom, že americké společnosti budou investovat do tamního ropného průmyslu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Stadion Chelsea

Novoroční loučení na Stamford Bridge. Londýnskou Chelsea už netrénuje Maresca

Na Nový rok se rozhodl anglický velkoklub Chelsea FC rozvázat spolupráci se svým trenérem Italem Enzem Marescou. Stalo se tak po roce a půl a poté, co s klubem dokázal vyhrát Konferenční ligu i mistrovství světa klubů. Na podzim se však londýnskému klubu přestalo dařit výsledkově, navíc se zhoršoval vztah mezi Marescou a klubovým vedením.

před 4 hodinami

Nicolas Maduro

Maduro má v USA stanout před soudem, potvrdil Rubio

Zadržený venezuelský prezident Nicolas Maduro má ve Spojených státech amerických stanout před soudem. Po telefonním hovoru se šéfem diplomacie Marcem Rubiem to uvedl senátor Mike Lee. Svět přitom stále čeká na další podrobnosti, které snad zazní na očekávané tiskové konferenci. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Jindřich Trpišovský

Fotbalovou Slavii povede Trpišovský i se svými asistenty až do roku 2029

Do nového kalendářního roku 2026 vstupují fanoušci fotbalové Slavie s jistotou, že minimálně další tři roky povede jejich miláčky trenér Jindřich Trpišovský. Ten totiž přímo na Vánoce podepsal spolu se svými asistenty Zdeňkem Houšteckým a Štěpánem Kolářem, majícím na starost brankáře, nové smlouvy až do roku 2029.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla přišla o pozici světové jedničky v prodeji elektromobilů

Americká automobilka Tesla přišla o pozici světové jedničky v prodeji elektromobilů. Na trůnu ji vystřídal čínský konkurent BYD, který v uplynulém roce zaznamenal strmý vzestup. Pro firmu Elona Muska byl rok 2025 velmi náročný, provázený nejen rostoucí konkurencí z Asie, ale i kontroverzemi kolem politických aktivit jejího šéfa, což se projevilo na poklesu prodejů druhým rokem v řadě.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Chceme konec války, ne konec Ukrajiny. Zbylých 10 procent mírové dohody rozhodne o osudu Evropy

Mírová dohoda, která by mohla ukončit ruskou agresi, je hotová z 90 procent. Toto zásadní prohlášení zaznělo z úst ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v jeho novoročním projevu k národu. Přestože se zdá, že konec bojů je na dosah, Zelenskyj varoval, že zbývajících 10 procent obsahuje ty nejtěžší otázky, které rozhodnou o osudu Ukrajiny i celé Evropy.

včera

Muž útočil sečnou zbraní v obchodním centru v Hradci Králové. Zranil několik lidí

V královéhradeckém nákupním centru Futurum došlo v podvečer k dramatickému incidentu. Krátce po 17. hodině tam útočník sečnou zbraní napadl návštěvníky, přičemž zranil celkem tři osoby. Policie ihned zahájila rozsáhlou bezpečnostní operaci, během níž bylo celé obchodní centrum evakuováno.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy