Tokio - Takuja Jokota si pamatuje, jak s baterkou běžel společně s matkou a bratrem k oceánu a ve tmě pátral po své sestře. Tehdy třináctiletá Megumi jednoho chladného listopadového dne před 40 roky zmizela cestou ze školy domů. O několik desetiletí později se ukázalo, že ji unesli severokorejští agenti, aby jim pomáhala při výcviku špionů.
Od té doby ji nikdo neviděl, podobně jako řadu dalších Japonců, kteří byli pravděpodobně v 70. a 80. letech odvlečeni ze své vlasti do KLDR, píše agentura Reuters.
Případ Megumi nyní znovu vynesl na světlo americký prezident Donald Trump, který unesenou dívku zmínil ve svém zářijovém projevu v OSN. A její rodinu i příbuzné dalších unesených Japonců navštívil během své cesty do Japonska.
Japonský premiér Šinzó Abe označil řešení otázky únosů japonských občanů do KLDR za klíčový bod své politické kariéry a prohlásil, že nebude mít klid, dokud se všech 13 Japonců, k jejichž únosu se Pchjongjang přiznal, nevrátí domů. Abe rovněž žádá po KLDR informace o dalších Japoncích, u nichž mají japonské úřady podezření, že byli taktéž odvlečeni. Megumi Jokotaová se stala tváří jeho kampaně.
Od roku 2002, kdy se do Japonska vrátilo pět ze 13 unesených, ale nebylo dosaženo téměř žádného pokroku. Pchjongjang tvrdí, že zbývajících osm japonských občanů, včetně Megumi, je již po smrti.
Trump je třetím americkým prezidentem, který se s příbuznými unesených Japonců setkal; před ním stejně učinili i George Bush a Barack Obama.
Toru Hasuike, jehož bratr Kaoru Hasuike patří mezi unesené japonské občany, kteří se vrátili do vlasti, říká, že Trumpovo setkání s rodinami je pouhým gestem. "Je to divadlo, využívají je k politickým účelům. Žádat v tomto případě o pomoc je zvláštní. Týká se to naší země a japonská vláda by měla na sebe vzít zodpovědnost a pomoci jim sama," podotkl.
Schůzka Trumpa s rodinami přitáhne pozornost veřejnosti, ale pokrok v této záležitosti je nepravděpodobný, domnívá se Robert Boynton, který vyučuje žurnalistiku na Newyorské univerzitě a v roce 2016 napsal knihu o zmíněných únosech. "Smutné na tom je, že Severokorejci vyčkávají. Čekají až lidé, jako jsou Jokotaovi, zemřou. Příští generace už nebude tak angažovaná a toto téma jednoduše zmizí," prohlásil Boynton.
Související
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
Japonsko , Severní Korea (KLDR) , Donald Trump , Šinzó Abe , historie
Aktuálně se děje
před 1 minutou
Novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích. Policie opustila místo činu
před 57 minutami
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
před 1 hodinou
Evakuace žižkovské věže v Praze. Na místě zasahovali hasiči
před 2 hodinami
Češi či Poláci stáhli vojáky z Iráku. Důvodem je situace na Blízkém východě
před 3 hodinami
Incident s airsoftovou zbraní na Letné. Policie upřesnila, co se stalo
před 3 hodinami
Trump vyhrožuje Íránu. Dal mu ultimátum ohledně Hormuzského průlivu
před 4 hodinami
Zemřel bývalý šéf FBI a vyšetřovatel Mueller. Trump se svěřil, že je rád
před 6 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Bude poměrně chladno
včera
Epstein neměl kontakty jen s Andrewem. Pomohl také exmanželce bývalého prince
včera
Tisíce občanek je nutné vyměnit. Přestaly splňovat dnešní požadavky
včera
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
včera
První evropská reakce na požár v Pardubicích. Ozval se Orbán
Aktualizováno včera
Na Letnou přišlo přes 200 tisíc lidí. Podpořili ČT a rozhlas, promluvil Svěrák
včera
Íránu se snížila schopnost blokovat průliv, tvrdí Američané po posledních útocích
včera
Rezervy by mohly snížit ceny paliv, naznačil Fiala. Hřib navrhl jinou pomoc lidem
včera
Ukrajinci chtějí znát datum třístranného jednání, kde budou i Rusové
včera
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
včera
Nebezpečí nehrozí. Írán tvrdí, že došlo k útoku na jaderné zařízení
včera
Policie prozradila novinky z vyšetřování požáru v Pardubicích
včera
Pravda o íránské odvetě. Američané utrpěli škody za stamiliony dolarů
Íránské odvetné útoky na americké vojenské základny na Blízkém východě způsobily škodu za přibližně 800 milionů dolarů, ukazuje zveřejněná analýza. Informovala o tom britská stanice BBC. Americká armáda zároveň přišla o jedenáct vojáků.
Zdroj: Lucie Podzimková