Washington/Pchjongjang/Peking - KLDR v úterý večer SEČ vyzkoušela novou mezikontinentální balistickou raketu, prý může zasáhnou celé území USA. Vlivný americký republikánský senátor Lindsey Graham se domnívá, že krize hrozí přerůst ve válku, pokud se situace v regionu nezmění.
"Pokud budeme muset jít do války, abychom tohle zastavili, tak půjdeme," řekl Graham v rozhovoru pro CNN. Uvedl, že válka sice není tím nejlepším řešením, ale USA nepřipustí, aby Kim Čong-un mohl udeřit na americkou pevninu.
Americký prezident Donald Trump bezprostředně po raketovém testu KLDR přislíbil Američanům, že jeho vláda se o severokorejský problém postará. "Já nechci válku, ani on nechce válku," řekl Graham s odkazem na Trumpa. Dodal však, že Spojené státy se nenechají Severní Koreou nijak ohrožovat.
Od zvolení Trumpa prezidentem Severokorejci provedli 23 raketových zkoušek. Trump je podle Grahama připraven učinit cokoli, aby Spojené státy ochránil. "Doufám, že režim rozumí tomu, že pokud si prezident Trump bude muset vybrat mezi americkou vlastí a zničením severokorejské diktatury, tak zničí režim (v KLDR). Věřím, že tomu rozumí i Čína," prohlásil senátor.
Trump již včera vyzval mezinárodní společenství k dalším opatřením vůči KLDR nad rámec sankcí Rady bezpečnosti OSN, konkrétně k zákazu námořní dopravy zboží do Severní Koreje i z ní.
"Nejnovější raketový test KLDR vyvolává vážné obavy," uvedlo dnes čínské ministerstvo zahraničí, které vyzvalo všechny strany k obezřetnosti s cílem zachovat v regionu mír a stabilitu. Čína spolu s Ruskem patří k tradičním severokorejským spojencům a krizi na poloostrově odmítá řešit silou, ale výhradně diplomatickou cestou.
1. července 2026 15:30
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
Související
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
Severní Korea (KLDR) , Donald Trump , Severokorejské zbraně , USA (Spojené státy americké) , Čína
Aktuálně se děje
před 6 minutami
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
před 54 minutami
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
před 1 hodinou
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
před 2 hodinami
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
před 3 hodinami
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
před 3 hodinami
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
před 4 hodinami
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
před 5 hodinami
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
před 6 hodinami
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
před 7 hodinami
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
před 7 hodinami
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
před 8 hodinami
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
před 9 hodinami
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
před 9 hodinami
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
před 10 hodinami
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
před 11 hodinami
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
před 11 hodinami
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
před 12 hodinami
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
před 14 hodinami
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
Kolik lidí v Česku žádá o předčasný starobní důchod? Příslušný úřad se rozhodl shromáždit data za posledních deset let. Jak se ukázalo, největší zájem o brzký odchod do penze měli lidé v letech 2022 a 2023. Tehdy bylo nutné zpracovat téměř 180 tisíc žádostí.
Zdroj: Jan Hrabě