Peking - Už jste slyšeli o novém čínském výrobku, hypersonickým bezpilotovým kluzáku DF-17? Jedná se o první technologii svého druhu, která by mohla dokonce i nést balistické rakety, nebo alespoň jejich zmenšenou podobu.
První zkušební lety byly provedené už v listopadu, informace se však na veřejnost dostala až nyní. Není divu, čínští představitelé jsou s výrobkem natolik spokojeni, že nechtějí, aby jim nápad kterákoliv země jen tak ukradla. Podle nejmenovaného zdroje z Pentagonu se měly uskutečnit minimálně dva testy s raketami.
Testy se uskutečnily 1. a 15. listopadu. Dřívější datum taky značí první balistický test od posledního sjezdu komunistické strany, kde úřadující čínský prezident slíbil, že Čínu i svět čeká zcela nová fáze, kde Peking vystřídá Washington v pozici vůdce světa. A co se týče technologie, nejspíš už provedla první krok, který ji vynese mezi elity.
Na začátku listopadu došlo ke zkušebnímu letu v testovací zóně poblíž Mongolska. Tehdy měla raketa letět zhruba 1400 kilometrů a podle nepotvrzených zpráv byl test označen jako úspěšný. Americká zpravodajská služba se domnívá, že se jedná o raketu středního doletu, která doletí až 2400 kilometrů daleko.
Test DF-17 trval údajně 11 minut a raketa dopadla "na metry přesně v určené zóně", tvrdí anonymní čínský zdroj. O hypersonických bezpilotových kluzácích se mluvilo už během druhé světové války, teprve dnešní technologie dokázala zrealizovat plány, říká americký admirál James Syring. Čína experimentuje z kluzáky už od roku 2014, teprve teď se však povedl úspěšný let.
Kromě Číny se mluví i o USA a Rusku s tím, že vyvíjejí podobnou technologii, Čína je však první, která ji otestovala. Hypersonické kluzáky letí mnohem níže než doposud známé rakety, představují tak bezpečnostní výzvu pro radarový systém. Jejich nevýhoda ovšem je, že ve finální fázi jsou mnohem pomalejší, pokud se včas zaměří, dají se mnohem snadněji zlikvidovat.
Související
Evropská komise chystá bezpečnostní opatření, kterým sníží vliv Číny v Evropě
Kdo nahradí Si Ťin-pchinga? V Číně se spekuluje o nástupci i útoku proti Tchaj-wanu k udržení moci
Čína , WU-14 (čínský hypersonický letoun) , zbraně , raketa
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Extrémní počasí ve Španělsku. Padají rekordy, zemi trápí povodně
před 1 hodinou
Dobrá zpráva z Milána. Sáblíková se rozhodla nastoupit do příštího závodu
před 1 hodinou
Zapsaly se do historie. Ženy, které obětovaly život pro vědu
před 2 hodinami
Fiala prozradil, jak bude pokračovat jeho politická kariéra
před 2 hodinami
Klempíř se s umělci na ničem neshodl. Cibulka a Jagelka s ním uzavřeli sázku
před 3 hodinami
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
před 4 hodinami
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
před 5 hodinami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 6 hodinami
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 6 hodinami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 7 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 8 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
Meteorologická zima se chýlí ke svému závěru, v březnu už totiž pro meteorology začíná jaro. Teploty také mají pozvolna stoupat, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Meteorologové ale nevyloučili pokles teplot pod průměr v závěru února.
Zdroj: Jan Hrabě