Jakarta - Indonéský ostrov Jáva postihlo dnes zemětřesení o síle 6,1 stupně. Vlny cunami podle úřadů nehrozí. V metropoli Jakarta cítili obyvatelé otřesy zhruba až 20 sekund a mnozí vybíhali z domů na ulici.
Epicentrum zemětřesení bylo v Indickém oceánu asi 80 kilometrů od západního pobřeží ostrova Jáva. Na západě ostrova Jáva bylo poškozeno zhruba 130 domů a jedna mešita. Osm studentů bylo zraněno při propadu střechy, šest z nich vážně.
"Ve městě Cianjur bylo šest studentů vážně zraněno, když se propadla střecha školy, další dva utrpěli lehká zranění,"uvedl mluvčí indonéského úřadu pro zvládání katastrof. V západní části ostrova bylo poškozeno kolem 130 budov a jedna mešita, informoval dále úřad.
V metropoli Jakartě se budovy rozechvěly na téměř dvě desítky sekund, stovky lidí z nich vyběhly do ulic. "Seděl jsem a najednou se budova rozkývala," řekl Rudy Togatorop (35), který pracuje na chilské ambasádě. "Nouzové schodiště je opravdu úzké. Bál jsem se, že se něco stane," dodal.
Naposledy postihlo nejlidnatější indonéský ostrov Jáva zemětřesení loni v polovině prosince. Otřesy o síle 6,5 stupně si vyžádaly dva mrtvé a desítky poničených domů.
1. července 2026 15:30
Záhada v Číně: Čtyři dny po nárazu letadla do nejvyšší budovy v Pekingu mlčí média i úřady
Související
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
Venezuela má největší zásoby ropy, lidé ale vyhrabávají oběti zemětřesení ručně. Chybí benzín do rypadel
Aktuálně se děje
včera
Zájem Čechů o předčasné důchody se vrací k normálu, naznačují data
včera
Podvodníci lákají na 240 tisíc korun. Vydávají se za nás, upozornila ČSSZ
včera
Evropané promluvili. Nechtějí se spoléhat na USA, pochybují ale, že se bez nich EU ubrání
včera
Zázrak ve Venezuele: Muž přežil pod troskami 8 dní, počet obětí zemětřesení dál roste
včera
Desítky mrtvých a zraněných. Na dosud nejsilnější útok na Kyjev odpovíme, vzkázal Zelenskyj
včera
Rusko drony vypouštěnými ze stínové flotily už téměř dva roky špehuje jaderná zařízení v Evropě
včera
EU uvalí sankce na ruské výrobce, kteří se podíleli na ranním útoku na Kyjev
včera
Zoufalé Rusko se snaží vyhnout další mobilizaci. Posílá na frontu bojovat i ženy
včera
Írán varoval Trumpa před tvrdou odvetou, pokud zaútočí během pohřbu Chameneího
včera
Z maďarského velvyslanectví v Bruselu operovala špionážní síť, odhalilo vyšetřování
včera
Forex v roce 2026: Jak se orientovat na trhu, kde pravidla píší centrální banky a geopolitika
včera
Babiš zkritizoval Pavla: Nejmenoval Turka, teď si vykládá ústavu podle svého
včera
Další bizár ruské propagandy: Putina díky "vysoké míře milosrdenství" označují za Ježíše Krista
včera
Zelenskyj schválil čtyřicetidenní ofenzivní operaci. Má donutit Rusko jednat o míru
včera
Nová data: Kolik je na obou stranách obětí války na Ukrajině?
včera
Rusko v noci podniklo rozsáhlý vzdušný útok na Kyjev. Nejméně 10 mrtvých
včera
Tučné poplatky, večeře za miliony. Trumpův majetek po návratu do Bílého domu prudce vzrostl
včera
Předpověď počasí na víkend. Léto bude tentokrát příjemné
1. července 2026 21:59
Klempíře očekávají na festivalu ve Varech. Ministr potvrdil účast
1. července 2026 21:05
Prvním osmifinalistou fotbalového MS je Kanada. Jihoafričany pokořila gólem v nastavení
Mistrovství světa ve fotbale má za sebou skupinovou fázi a v sobotu se tak mohl odehrát první zápas vyřazovací fáze, která začíná poprvé v historii MS fází nazývanou „šestnáctifinále“, jíž se tak účastní 32 týmů. Jako první ji otevřeli svým vzájemným duelem reprezentanti Jihoafrické republiky a Kanady. Ta i přesto, že jako první v historii MS coby jedna ze spolupořádajících zemí nehrála v domácím prostředí, ale v Los Angeles, nakonec duel zvládla, když rozhodla trefa Estáquia zpoza šestnáctky na začátku závěrečného nastavení.
Zdroj: David Holub