Překazí Čína smír s KLDR? Klid je to poslední, co si přeje

Peking – Jakou roli vlastně hraje Čína v napjatých událostech okolo severokorejského jaderného programu? Je v čínském zájmu spíše uklidnění situace v regionu nebo ČLR naopak z napjatých vztahů těží? S odpovědmi na tyto otázky přichází americká televize Fox News.

Nedávno se objevily informace, že by mohla proběhnout osobní schůzka mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Jednalo by se o v pravdě historickou událost. Výsledkem schůzky by mohlo být i oteplení vztahů mezi oběma zeměmi. Svět by se tak mohl zbavit jednoho ze svých potenciálně nejvýbušnějších problémů.

Mohlo by se zdát, že pokojné vyřešení „severokorejské otázky“ by bylo ku prospěchu všem zemím v regionu. U Číny to ale úplně neplatí. Z minulosti totiž víme, že Čína nejvíce posilovala vždy, když se Spojené státy a jejich spojenci museli dívat jinam a měli plné ruce práce s problémy v jiných částech světa.

Například těsně před zářím 2001 panovalo mezi Čínou a USA bezpečnostní napětí. Bezprostředně po útocích na WTC se ale Američané zaměřili na válku proti terorismu a Čína v geopolitickém závětří mohutně posilovala.

To se jí dařilo i teď. Zatímco svět s napětím pozoroval dění na Korejském poloostrově a obával se války, Číňané stran pozornosti navyšovali vojenské výdaje a zvětšovali svůj ekonomický, mocenský a vojenský potenciál. Ve chvíli, kdy ale přestane ze strany Severní Koreje hrozit bezprostřední nebezpečí, mohou se zraky amerických bezpečnostních analytiků zaměřit právě na Čínu.

Američané by se tak například mohli zaměřit na situaci v Jihočínském moři, které si Čína v poslední době sérií agresivních kroků podmanila. Spojené státy by rovněž mohly navýšit svoji podporu Taiwanu, pětadvaceti miliónové demokratické zemi, jež žije již po desetiletí pod permanentní čínskou hrozbou.

Rovněž ve Východočínském moři by mohli Američané efektivně zakročit proti čínské rozpínavosti, což by zřejmě nejvíce potěšilo klíčového amerického spojence v regionu Japonsko. A v neposlední řadě by Donald Trump mohl plnit jeden ze svých nejvíce akcentovaných předvolebních slibů – vyzvat Čínu na obchodní a ekonomický souboj.

Číňané si toto všechno velmi dobře uvědomují. Vědí, že napjatá situace okolo Severní Koreje jim poskytuje náležitý klid, díky němuž může Čína stranou světové pozornosti nadále růst. A právě proto není klid na Korejském poloostrově v čínském zájmu. 

Související

Ilustrační foto

Čínské roboty nechceme. USA zakázaly dovoz humanoidů i robotických psů

Americká Spolková komise pro komunikace (FCC) v úterý oznámila zákaz dovozu a prodeje čínských humanoidních robotů, přičemž jako hlavní důvod uvedla neakceptovatelná rizika pro národní bezpečnost Spojených států. Tento krok představuje další z řady opatření, jimiž se administrativa prezidenta Donalda Trumpa snaží systematicky vytlačovat čínské technologie z amerického trhu.

Více souvisejících

Čína Čínská armáda Severní Korea (KLDR) Donald Trump USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

Benjamin Netanjahu

Trumpův mírový plán pro Gazu kolabuje. Netanjahu jej nepodepsal

Mírový plán amerického prezidenta pro Gazu se ocitl v ohrožení poté, co izraelský premiér Benjamin Netanjahu veřejně odmítl navrhované podmínky odzbrojení hnutí Hamás. Zatímco šéf Bílého domu dříve tvrdil, že Izrael je s předběžnou dohodou spokojen, izraelská vláda dala jasně najevo, že finální text nepodepsala.

včera

včera

německá policie

Na německém letišti našli dron s výbušninou. Policie nasadila robota

Německá policie musela na letišti v Lipsku nasadit protibombového robota poté, co byl v zabezpečeném prostoru nákladní zóny objeven dron vybavený výbušným zařízením. Incident se odehrál v bezprostřední blízkosti ukrajinského nákladního letounu a vyžádal si dočasné přerušení provozu i odklonění několika letů.

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Počet mrtvých po ruském útoku stoupá. Ukrajině chybí interceptory

Rozsáhlý noční útok ruských bezpilotních letounů a balistických střel si v ukrajinském hlavním městě a jeho okolí vyžádal sedmnáct lidských životů. Další oběti na životech a desítky zraněných hlásí také regiony Charkiv a Doněck, přičemž celková bilance dosavadních střetů vzrostla na nejméně dvacet jedna mrtvých.

včera

včera

Vlaky

České dráhy přepravily nejvíce cestujících od roku 2019

České dráhy přepravily v první polovině roku 2026 nejvíc cestujících od předcovidového roku 2019. Rostoucí zájem o cestování táhne vnitrostátní přeprava. Největší přírůstky cestujících zaznamenal dopravce v rámci regionálních dopravních systémů a na vybraných dálkových linkách s velkým konkurenčním potenciálem, především v porovnání s individuálním motorismem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

EU zpřísňuje Ukrajincům podmínky pro dočasnou ochranu. Problém hrozí zejména mužům

Ukrajinským mužům, kteří nesplnili vojenskou povinnost, nastávají krušné časy. Pokud dorazí do některého z členských států EU, už nebudou mít nárok na udělení dočasné ochrany. Bylo totiž zveřejněno nové rozhodnutí Rady EU, které upravuje podmínky pro udělování dočasné ochrany a zároveň ji prodlužuje. Informovalo o tom ministerstvo vnitra.

včera

4. srpna 2026 22:04

4. srpna 2026 21:08

Ilustrační fotografie.

Vlaky mezi Kolínem a Kutnou Horou zrychlí a přestanou ovlivňovat provoz na koridoru

Správa železnic podepsala smlouvu na rekonstrukci úseku mezi Kolínem a Kutnou Horou. Provedou ji společnosti STRABAG Rail, Elektrizace železnic Praha, EUROVIA CZ, EUROVIA Železniční stavby a GJW Praha, které podaly nejvýhodnější nabídku ve výši 1,656 miliardy korun. To je o více než pětinu nižší cena, než byl cenový strop. Vlaky mezi dvěma významnými centry středních Čech výrazně zrychlí, díky nové propojce se už nebudou blokovat se spoji na koridoru. Informovalo o tom ministerstvo dopravy. 

4. srpna 2026 20:07

Občanští demokraté představili kandidáty pro podzimní volby

Občanská demokratická strana dnes, do řádného termínu registračních úřadů, podala všechny nominace do podzimních senátních voleb. ODS navrhuje 14 kandidátek a kandidátů, nad rámec toho v zájmu udržení silné pozice ve třech obvodech kandidují osobnosti v koalici s jiným navrhovatelem a v dalších sedmi volebních obvodech mají kandidáti podporu občanských demokratů.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy