Tokio/Soul - V zahraniční politice KLDR nastala velká změna. Chce vyjednávat či už jednala na vrcholné úrovni s celkem pěti státy: Jižní Koreou, USA, Čínou, Japonskem a Ruskem. Napsal to dnes japonský list Asahi. Vůdci Severní a Jižní Koreje se sejdou 27. dubna, informovala agentura Reuters s odvoláním na jihokorejské činitele.
Vláda severokorejského vůdce Kim Čong-una informovala vedoucí činitele komunistické strany KLDR o možnosti konání summitu s Japonskem, napsal japonský deník.
Japonský vládní zdroj už v polovině tohoto měsíce Reuters řekl, že Japonsko uvažuje o tom, že bude usilovat o setkání japonského premiéra Šinzó Abeho s Kim Čong-unem, přičemž by se mělo diskutovat o únosech japonských občanů severokorejskými agenty před desítkami let.
S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem se Kim už tento týden sešel během své první zahraniční cesty od nástupu k moci. Vrcholné schůzky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem jsou už několik týdnů plánovány na duben, potažmo květen.
Severokorejské dokumenty údajně hovoří o možnosti uskutečnění japonsko-severokorejské vrcholné schůzky na začátku června.
Dnes začala v Pchanmundžomu v demilitarizovaném pásmu na mezikorejské hranici přípravná schůzka činitelů KLDR a Jižní Koreje před chystaným dubnovým summitem.
Teprve třetí vrcholná schůzka od dob rozdělení Korejského poloostrova proběhne 27. dubna, tedy krátce poté, co severokorejský diktátor naznačil ochotu jednat o ukončení jaderného programu KLDR.
Podle kritiků se KLDR svými vstřícnými gesty snaží dosáhnout zmírnění tlaku a mezinárodních sankcí. Kvůli nim Pchjongjang přišel o většinu zdrojů příjmů.
Související
Sok-jol chtěl vyprovokovat Kim Čong-una. Měl posílat drony do Pchjongjangu
Trump dorazil do Asie. Chce se setkat s Kim Čong-unem
Kim Čong-un , Severní Korea (KLDR) , USA (Spojené státy americké) , Čína , Rusko , Japonsko
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Zemřel herec Josef Kubíček, hrál v seriálech i kabaretu
před 44 minutami
Drama od prvních chvil. Policie už tuší, jak se odehrál únos chlapce na Zlínsku
před 1 hodinou
Předvánoční předpověď počasí. Meteorologové prozradili, zda ještě bude sněžit
před 2 hodinami
Platy v IT v roce 2025: Jak si stojí programátoři, datoví analytici a specialisté na AI
před 2 hodinami
Zemětřesení ve VZP: Vojtěch bleskově obměňuje správní radu, končí Kalousek i Skopeček
před 3 hodinami
Babišova vláda začala úřadovat. Odmítla emisní povolenky ETS 2 i migrační pakt
před 4 hodinami
BBC jde do boje. Trumpovu žalobu o čtvrt bilionu za sestřih projevu rázně odmítá
před 5 hodinami
Zelenskyj: Mírový plán bude hotov v řádu dnů, pak jej dostane Rusko. To o kompromisu mlčí
před 5 hodinami
Politico: Unijní summit v ohrožení. Belgie odmítá půjčku Ukrajině z ruských peněz, Česko ji podpořilo
před 6 hodinami
Rusko odmítá vánoční příměří na Ukrajině
před 7 hodinami
Rusko musí přijmout fakt, že svět má pravidla, prohlásil Zelenskyj. Poslanci mu tleskali ve stoje
před 8 hodinami
Policie vznesla obvinění v případu únosu chlapce. Potvrdilo se, že mu šlo o život
před 8 hodinami
Babišova vláda nastupuje. Slibuje levnější energie, nižší daně, stopku migračnímu paktu a emisním povolenekám
před 9 hodinami
Mírová jednání v Berlíně: Co přinesla a co bude nyní následovat?
před 10 hodinami
Útočníky z pláže Bondi poháněla ideologie Islámského státu, absolvovali výcvik na Filipínách
před 11 hodinami
Počasí o víkendu: Bude tepleji než o tom uplynulém
včera
USA: Ukrajina dostane záruky podobné členství v NATO. Rusko s jejím vstupem do EU souhlasí
včera
Už to není jen Ukrajina. Frontová linie je všude a hrozba z Ruska stále sílí, varovala nová šéfka MI6
včera
Babiš ukazuje, jak se z Česka nejlepší místo pro život nedělá
včera
Naděje na mír je největší od začátku války, prohlásil Merz po jednání se Zelenským
Německý kancléř Friedrich Merz v pondělí po jednáních v Berlíně ocenil novou dynamiku v mírových rozhovorech o Ukrajině. Merz uvedl, že díky "produktivním diskusím" a "velkému diplomatickému impulsu" existuje "šance na skutečný mírový proces pro Ukrajinu", i když jsou rozhovory stále v počáteční fázi. Dodal, že je poprvé od vypuknutí války možné, že by bylo dosaženo příměří.
Zdroj: Libor Novák