Dauhá - Katar nově umožní ženám starším 18 let dobrovolně vstoupit do armády, povinná vojenská služba mužů bude mezitím prodloužena ze tří měsíců na jeden rok.
S odkazem na zákon, který v království dnes vešel v platnost, o tom informovala agentura AFP. Koncem února umožnila ženám vstoupit do armády také Saúdská Arábie, která spolu s dalšími státy v regionu loni zavedla proti Kataru sankce.
"Povinná vojenská služba se v Kataru vztahuje na muže od 18 do 35 let...ženy mohou do armády vstoupit dobrovolně," uvedla dnes katarská státní agentura QNA.
Ačkoliv ženy směly dosud v katarské armádě zastávat administrativní funkce, experti se shodují, že vykonávat běžnou vojenskou službu jim umožňuje teprve současná novela zákona.
Na základě zákona bude v Kataru rovněž nově zřízena vojenská akademie. Kromě toho se muži do výkonu služby budou muset přihlásit nejpozději dva měsíce po 18. narozeninách; těm, kteří se armádě pokusí vyhnout, hrozí až tři roky vězení a pokuta ve výši 50.000 katarských rijálů (zhruba 284.000 Kč).
Související
Katar si objednal informace o dítěti zaměstnankyně ICC, která obvinila prokurátora ze zneužívání
Netanjahu z Bílého domu zavolal do Kataru, omluvil se za útok v Dauhá
Aktuálně se děje
před 52 minutami
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
před 1 hodinou
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
před 2 hodinami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 3 hodinami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 3 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 4 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 5 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 6 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 6 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 7 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 8 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 9 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 10 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
včera
Není to první pokus o mír. Požadavky Američanů a Íránců se dosud rozcházely
Blíží se konec války na Blízkém východě? Naděje existuje, protože Pákistán předložil Spojeným státům americkým i Íránu návrh mírové dohody. Nejde ale o první takovou iniciativu od chvíle, kdy vypukla americko-izraelská operace.
Zdroj: Lucie Podzimková