Ágra - Indické úřady řeší nezávíděnihodný problém. Navštěvovaná indická památka Tádž Mahal pomalu mění barvu ze žluté na zelenou. Situace začíná být vážná a indický soud rozhodl o tom, že zhoršující stav památky musí řešit vláda.
Slavné mauzoleum bylo postaveno už v 17. století z bílého mramoru, který ale postupně zežloutl. Žlutá barva ovšem nevydržela na památce moc dlouho a nyní se pozvolna mění na zelenou až hnědou.
Na měnící se barvu vzácné stavby zareagoval indický soud, který nařídil vládě, aby urychleně hledala zahraniční pomoc. "Přestože máte odborné znalosti, nevyužíváte je. Nebo je vám to jedno," citoval soudce server BBC.
Podle odborníků je na vině jednak zhoršující se stav ovzduší a také příliš mnoho hmyzu, který sem přilétá od nedaleké řeky Jamuny. Hmyzu se tu daří i proto, že řeka je plná splašků a bahna, ve kterém se rychle množí. Indická vláda už problém začala řešit. V okolí slavné stavby uzavřela tisíce továren, aby se pročistil vzduch. Aktivisté ovšem tvrdí, že to nestačí a Tádž Mahal dál mění svoji barvu. Indickou památku ročně navštíví kolem 70 tisíc lidí. Problém se změnou barvy fasády ovšem u této památky není ničím novým. Během dvou posledních desetiletí už několikrát prošla čištěním, přesto se její stav i nadále zhoršuje.
Letos proto dělníci postavili kolem stavby lešení a snaží se mramor vyčistit tzv. Fullerovou zeminou. Jde o speciální pastu, která absorbuje veškerou špínu, ale také exkrementy zvířat a bahno. Nakonec se zemina spláchne vodou a bílí mramor dostane svoji původní barvu. Tato procedura by měla trvat do konce letošního roku.
Tádž Mahal nechal v indické Ágře postavit panovník Mughalské říše Šáhdžahán jako pomník své zesnulé ženě Mumtáz Mahal. Slavná stavba byla v roce 2017 jedním z vítězů ankety nových architektonických divů světa.
Související
Indie začala se stavou metra k Tádž Mahalu, vadí znečištění
Tádžmahal se po půl roce opět otevřel, turisté musí dodržovat přísná opatření
Aktuálně se děje
včera
Ukrajině dochází čas. O 90miliardové půjčce Kyjevu bude EU hlasovat výrazně dříve
včera
Tentokrát to na rychlobruslařském oválu necinklo. Zdráhalovou může přesto těšit TOP 10
včera
Europoslankyně Nikola Bartůšek opustila frakci Patrioti pro Evropu. Důvod nevysvětlila
včera
Český curlingový smíšený pár se rozloučil výhrou, týmová kombinace se českým lyžařům hrubě nevyvedla
včera
Po nevydařeném finiši ve štafetách se Davidová neukáže v individuálním závodě
včera
V Miláně nejsou s olympiádou spokojeni všichni. Proti sportovnímu svátku se tam i demonstrovalo
včera
OSN i EU ostře odsoudily rozsudek nad Jimmym Laiem
včera
Brexit obráceně. Sadiq Khan chce vrátit Británii do Evropské unie
včera
Britská policie opět vyšetřuje Andrewa. Měl předávat informace Epsteinovi
včera
Evropský sen o vlastních stíhačkách šesté generace se rozpadá. Macronův projekt je prakticky mrtvý
včera
Evropská komise zasáhla proti WhatsAppu. Populární aplikaci zřejmě čeká zásadní změna
včera
USA se bouří proti závěrům MSC: Nechceme rozbít NATO ani podkopat světové uspořádání. Pak zaútočily na EU
včera
Olympiáda bez umělého sněhu? Kvůli globálnímu oteplování prakticky nemožné
včera
Vláda ruší NERV. Pavla pustí do Mnichova, Macinka pojede samostatně
včera
Epstein pronikal i do nejvyšších pater ruské politiky. Pokusil se dostat až k Putinovi
včera
„Vezměte si prosím vakcínu.“ USA čelí rozsáhlé epidemii spalniček, lékaři kvůli očkování apelují na občany
včera
Američtí sportovci na olympiádě kritizují dění v USA. Z Bílého domu přišla ostrá reakce
včera
Přežije Země Trumpa? Bílý dům se zmítá v chaosu jeho nálad, věří mu už jen třetina lidí
včera
Zemře za mřížemi? Jimmy Lai dostal 20 let vězení, svět vyzývá k jeho propuštění
včera