Tádžmahal se po půl roce opět otevřel, turisté musí dodržovat přísná opatření

V Indii dnes po šesti měsících otevřela znovu své brány jedna z nejznámějších světových památek, hrobka Tádžmahal. Uzavřena byla v březnu, kdy indické úřady vyhlásily po celé zemi zákaz vycházení, aby zabránily šíření koronaviru. Před pandemií navštívilo tuto stavbu z bílého mramoru, která figuruje na seznamu kulturního dědictví UNESCO, v průměru 20.000 lidí denně.

Po znovuotevření platí při návštěvě Tádžmahalu přísná preventivní opatření. Hrobku smí navštívit maximálně 5000 lidí za den. Turisté také musí dodržovat při návštěvě společenské odstupy, skupinové fotografie jsou zakázány. Příchozím je u vstupu měřena teplota.

Tajmahal reopens from today #unlock4guidelines (File Pic) ? pic.twitter.com/2SPrh7EwDq

— Maushmee Singh (@maushmees) September 21, 2020

Indické úřady v posledních měsících uvolňují opatření zavedená na jaře, přestože denní přírůstky nakažených v zemi s 1,35 miliardy obyvatel neklesají a jsou nejvyšší na světě. Jarní celostátní přísná karanténa těžce postihla indickou ekonomiku a desítky tisíc lidí přišly o práci.

Za posledních 24 hodin indické úřady zaznamenaly 86.961 nových případů nákazy koronavirem, čímž se celkový počet infekcí od začátku epidemie vyšplhal na 5,49 milionu. Hůře na tom jsou už jen Spojené státy s 6,79 milionu případů. Počet úmrtí se v Indii za poslední den zvýšil o 1130 na 87.882.

Mauzoleum Tádžmahal nechal vystavět císař Šáhdžahán pro svou zesnulou manželku Mumtáz Mahal před více než 350 lety v severoindickém městě Ágra. Dílo mělo být důkazem panovníkovy lásky k jeho ženě.

Půlroční uzávěra Tádžmahalu byla podle BBC nejdelší v jeho historii. Naposledy byla hrobka krátce uzavřena v roce 1978, když město Ágra postihla povodeň. V roce 1971 byl Tádžmahal několik dní nepřístupný kvůli válce mezi Indií a Pákistánem.

Dnes památka otevřela v 8:00 místního času (4:30 SELČ); předtím byl celý komplex vydezinfikován. Zaměstnanci vítali návštěvníky v rouškách či obličejových štítech, uvedl indický novinář Kumár Sinh. "Není tady ale nijak rušno, nepřipomíná to typický Tádžmahal. Myslím si, že mnoho lidí nepřijde, dokud nezačne počet případů klesat," prohlásil Sinh.

Související

Tádžmahal

Indie začala se stavou metra k Tádž Mahalu, vadí znečištění

Indický premiér Naréndra Módí oznámil zahájení výstavby metra, které propojí proslulý chrám Tádž Mahal a další památky ve městě Ágra. Jedním z důvodů je znečištění ovzduší, které přispívá ke změně barvy historické památky, píše BBC News.
Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

Indie má přes 20 tisíc obětí koronaviru, s pandemií se potýkají Filipíny a Indonésie

Už více než 20.000 lidí nakažených koronavirem zemřelo v Indii. Nových případů výskytu nemoci covid-19 i nových obětí nyní přibývá nejrychleji za poslední tři měsíce. Země dnes ohlásila 467 nových úmrtí, což znamená, že celková bilance vzrostla 20.160. Indie také registruje 22.252 nových případů nákazy; celkový počet zjištěných infikovaných činí 719.665.

Více souvisejících

Tádžmahal Indie Turisté

Aktuálně se děje

před 14 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 36 minutami

před 45 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy