Rangún - Nejméně 14 lidí dnes zahynulo a šest utrpělo zranění při sesuvu půdy v jadeitovém dole v Barmě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní média. Podle nich se blíže neupřesněný počet osob rovněž pohřešuje. Úřady po nich pátrají.
Neštěstí se odehrálo v barmském Kačjinském státě na severu země u hranice s Čínou. Většina mrtvých i pohřešovaných jsou lidé, kteří v místě prosívali a přebírali hlušinu a odpadový materiál.
Oblast katastrofy je vyhlášená jako jedno z nejlepších nalezišť jadeitu nejvyšší kvality za několik miliard dolarů ročně. Barmská civilní vláda vedená někdejší disidentkou Do Aun Schan Su Ťij slíbila zpřísnit kontrolu nad jadeitovými doly poté, co sesuv půdy připravil v roce 2015 o život v Kačjinském státě více než 100 lidí.
Řadu jadeitových dolů v Barmě vlastní společnosti, které jsou spojeny s vůdci předchozí vojenské vlády. Dělníci v nich pracují dlouhé hodiny v nebezpečných podmínkách za malé platy.
Podle ekologické skupiny Global Witness se hodnota vytěžených jadeitů v Barmě v roce 2014 pohybovala kolem 31 miliard dolarů (787,3 miliardy Kč). Jak uvedla agentura Reuters, většina jadeitu, který se Barmě vytěží, se podle expertů pašuje do sousední Číny.
Související
Myanmar zakázal distribuci menstruačních potřeby. Na černém trhu stojí víc než minimální mzda
Zvrat v Myanmaru: Armáda získává zpět území díky náletům. A Číně
Aktuálně se děje
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
včera
Cena ropy dál prudce roste. Je nejvyšší za poslední čtyři roky
včera
Problematický aspekt počasí v Česku. Řeší se opakovaně a už i letos
29. dubna 2026 22:00
Trump už se nahlas hlásí ke královské rodině. Mohou za to britští novináři
29. dubna 2026 21:12
Babiš je na první cestě mimo EU. V Ázerbájdžánu jednal o dodávkách ropy a plynu
29. dubna 2026 20:24
Ledecká půjde do další zimní sezóny bez lyžařských koučů Gampera a Banka
29. dubna 2026 19:56
Obchody nemají na vybranou. V květnu se jednou musí řídit zákonem
V květnu se opět uplatní zákon, který omezuje otevírací dobu obchodů během vybraných státních svátků. Supermarkety budou během jednoho z následujících dvou pátků nedostupné. Tento týden ale můžete být v klidu.
Zdroj: Jan Hrabě