Jakarta/Praha - Počet obětí nedělního zemětřesení na indonéských ostrovech Lombok a Bali stoupl na 142 a přes 200 lidí utrpělo vážná zranění. Práci záchranářů komplikují výpadky elektřiny, poničené mosty a špatné telefonické spojení.
Bilance katastrofy patrně ještě poroste, protože do některých oblastí na těžce postiženém severu Lomboku se stále nedostali záchranáři. Indonéská armáda dnes vyslala na Lombok a Bali tři letadla se zdravotníky a humanitární pomocí.
Podle místního představitele v provincii Západní Nusa Tenggara, kde se ostrov Lombok nachází, již počet obětí výrazně přesáhl stovku. "V důsledku nedělního zemětřesení o síle 7,0 stupně zahynulo 142 lidí," řekl televizi Metro představitel provinční vlády Rosiady Sayuti. "Mnoho domů bylo zcela srovnáno se zemí," dodal.
České ministerstvo zahraničí ale podle mluvčí Michaely Lagronové nemá v tuto chvíli informaci o žádných zraněných Češích. Řada zahraničních turistů v neděli po zemětřesení opustila hotely a noc strávila na vyvýšených místech ostrova. A to i z důvodu varování před vlnou cunami, které však bylo ještě v neděli večer odvoláno. Na konzulární linku velvyslanectví v Jakartě se obrátilo asi 20 lidí. "Všichni jsou v pořádku, chtěli spíše doplňující informace. Nikdo nebyl v nouzi, pouze dva lidé potřebují vystavit náhradní cestovní doklad, protože o něj v souvislosti se zemětřesením přišli," doplnila Lagronová.
Českým návštěvníkům na Lomboku, kteří hodlají v nejbližších hodinách a dnech ostrov opustit, ministerstvo zahraničí doporučuje, aby tak učinili prioritně letecky z letiště v Mataramu. Pokud turisté mají kde bezpečně pobývat a nemusejí Lombok opustit v nejbližších hodinách, radí ministerstvo počkat s odletem nejméně do úterý, než se současná situace stabilizuje. Kromě letadel jsou turisté z ostrova evakuováni také prostřednictvím trajektů.
Oblast postihlo zemětřesení i minulý týden, kdy si otřesy o síle 6,4 stupně vyžádaly téměř dvě desítky obětí a způsobily značné materiální škody. Několik stovek lidí po nich zůstalo až dva dny uvězněno na svazích místní sopky.
Ohnisko nedělního zemětřesení bylo v poměrně mělké hloubce asi deseti kilometrů, podobně jako 29. července, kdy měly otřesy ohnisko v hloubce asi sedmi kilometrů.
Lidé na Bali po dnešních otřesech vybíhali z hotelů, domů a restaurací, uvedla agentura Reuters. "Všichni hoteloví hosté běželi ven, tak jsem také utíkala na ulici," popsala události australská turistka. Dodala, že místní se snažili lidi uklidnit, aby nepropadali panice.
5. prosince 2025 12:19
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
Související
Zemětřesení na Chebsku. Experti nevyloučili další otřesy
Afghánistán zasáhlo další zemětřesení
Zemětřesení , indonésie , češi , Turisté
Aktuálně se děje
včera
OBRAZEM: Lidé před budovou Evropy 2 v Praze vytvořili pietní místo pro Patrika Hezuckého
včera
Klíčový summit v Británii: Zelenskyj pojede do Londýna, setká se s Macronem, Starmerem a Merzem
včera
Evropští lídři pojedou příští týden na Ukrajinu. Budou hledat způsob, jak obejít Orbána
včera
Ceny mobilů příští rok stoupnou. Zdraží i tablety a chytré hodinky
včera
Ztráty ruské armády na Ukrajině jsou obrovské. Jak se jí přesto daří počty vojáků zvyšovat?
včera
Slovenský policista bez služebního čísla zbil Čecha na ubytovně, útok vysílal na TikToku
včera
Skupiny fotbalového MS rozlosovány. Češi mohou hrát proti Mexiku, Jižní Koreji a JAR
včera
Trump Rusům ustupuje, Putin nemá zájem polevit. Na Evropu může zaútočit dřív než porazí Ukrajinu, varuje Svoboda
včera
Stovky dronů, desítky raket. Rusko zahájilo na pozadí mírových rozhovorů útoky po celé Ukrajině
včera
Jindřich Rajchl obhájil post předsedy strany PRO. Chce z ní vybudovat „vůdčí sílu“ Česka
včera
Financování Ukrajiny se zaseklo. Maďarsko vetovalo další plán EU na podporu Kyjeva
včera
MAAE: Kryt v Černobylu po zásahu dronem neblokuje únik radiace
včera
USA hlásí pokrok v jednáních s Ukrajinou o plánu na ukončení války
včera
Provokace Kremlu se zvyšují. Švédské námořnictvo hlásí nárůst aktivity ruských ponorek
včera
Příměří se rozpadá. Pákistán a Afghánistán spolu na hranicích bojují, civilisté prchají
včera
Podzim v prosinci. Meteorologové přinesli předpověď na příští týden
včera
OBRAZEM: Mikuláš se svojí partou čertů a andělů si podmanil ulice Prahy
5. prosince 2025 21:57
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
5. prosince 2025 21:02
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
5. prosince 2025 20:05
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
První rozsudek padl v případu předloňské tragické smrti Matthewa Perryho. Americký soud poslal kalifornského doktora Salvadora Plasenciu na 30 měsíců do federálního vězení. Uvedla to britská stanice BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková