Tokio - Japonský premiér Šinzó Abe byl dnes opět zvolen do čela vládní Liberálnědemokratické strany (LDS). Získal tak i možnost zůstat v čele vlády až do roku 2021, zapsat se do dějin země jako nejdéle sloužící ministerský předseda a upevnit svůj odkaz, včetně změny pacifistické ústavy. Informovaly o tom světové tiskové agentury.
Abe po svém znovuzvolení na dnešní tiskové konferenci uvedl, že je připraven zahájit proces změny pacifistické ústavy. Ta vznikla jako důsledek druhé světové války, v níž bylo Japonsko spojencem Německa a okupovalo velkou část Asie.
Devátý článek japonské ústavy, braný doslova, Japonsku zakazuje udržovat armádu, obecně je ale interpretován tak, že sebeobrana země je dovolena. Abe chce, aby existence japonské armády byla ústavou oficiálně uznána. Poukazuje přitom na to, že přísné dodržování stávající pacifistické ústavy činí Japonsko zranitelným v regionu, kde Čína ve stále větší míře uplatňuje své mocenské ambice a nevyzpytatelná Severní Korea vyvíjí jaderné zbraně.
Změnu musejí podpořit dvě třetiny poslanců obou komor parlamentu a většina voličů v referendu.
Abe ve stranických volbách, vysílaných v přímém přenosu, získal 553 z 807 odevzdaných platných hlasů, včetně 329 od 405 poslanců a senátorů své strany, zatímco jeho jediný soupeř, bývalý ministr obrany Šigeru Išiba dostal 254 hlasů. Abe, který v pátek oslaví 64. narozeniny, podle japonských médií hodlá počátkem října provést změny ve vládě a ve vedení strany. Před volbami sliboval reformy, které vybudují "nové Japonsko".
Na dnešní tiskové konferenci Abe uvedl, že změny v kabinetu oznámí po svém návratu z New Yorku, kde se příští týden zúčastní Valného shromáždění OSN. Plánované kroky neupřesnil, deník Nikkei šimbun ale napsal, že Abeho nejbližší spojenci - hlavní tajemník vlády Jošihide Suga a ministr financí Taró Aso - ve svých funkcích zůstanou.
Primát nejdéle vládnoucího premiéra v novodobém Japonsku podle některých zdrojů drží Eisaku Sató, který byl předsedou japonské vlády v letech 1964 až 1972. Podle jiných zdrojů je tímto rekordmanem generál Taró Kacura, který stál v čele vlády na počátku 20. století po 2886 dnů. Abe stanul v čele Japonska poprvé již v letech 2006 až 2007. Nyní vládne nepřetržitě od konce prosince 2012. Kacurův rekord by podle agentur měl překonat v listopadu příštího roku.
Související
Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál
Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku expremiéra Šinzóa Abeho
Aktuálně se děje
před 17 minutami
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
před 1 hodinou
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
před 2 hodinami
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
před 4 hodinami
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
před 4 hodinami
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
před 5 hodinami
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
před 6 hodinami
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
před 7 hodinami
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
před 7 hodinami
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
před 8 hodinami
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
před 9 hodinami
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
před 10 hodinami
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
před 11 hodinami
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
před 12 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
včera
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
včera
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
včera
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
včera
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
včera
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
včera
Taxikář střílel v Poleradech. Pro raněného letěl vrtulník, případ řeší policie
Policie od nedělního večera vyšetřuje střelbu ve středočeských Poleradech. Zbraň měl použít taxikář, který se nepohodl s dvojicí zákazníků. Jeden z mužů utrpěl těžká zranění, do nemocnice ho přepravil vrtulník.
Zdroj: Jan Hrabě