Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku expremiéra Šinzóa Abeho

Modlitbami a čestnou salvou dnes Japonsko uctilo památku bývalého premiéra Šinzóa Abeho. Abe zemřel v červenci poté, co ho během předvolebního projevu smrtelně postřelil bývalý voják. První státní pohřeb po 55 letech v Japonsku hluboce rozdělil veřejnost. Kritici poukazují mimo jiné na vysokou cenu obřadu či na kontroverzní vztahy Abeho a jeho Liberálnědemokratické strany (LDP) s Církví sjednocení, která je známá jako moonisté.

Pohřeb začal kolem 14:00 místního času (07:00 SELČ). Obřad zahájila Abeho manželka Akie, oblečená v černém kimonu, která do tokijské haly Nippon Budókan za zvuků hudby a výstřelů čestné stráže přinesla Abeho popel. Přivítal ji nynější japonský premiér Fumio Kišida, který od ní urnu vzal a vystoupil s projevem.

Státního pohřbu se zúčastnilo na 4300 hostů z Japonska i zahraničí, včetně například americké viceprezidentky Kamaly Harrisové a indického premiéra Naréndry Módího. Od časného rána na místo obřadu proudily rovněž davy řadových občanů; podle agentury Reuters během několika hodin položilo květiny k Abeho portrétu na 10.000 lidí, zatímco další čekali v tříhodinové frontě.

V centru Tokia se mezitím k protestu shromáždili odpůrci státního pohřbu. Rozhořčení budí fakt, že pohřeb hrazený z veřejných prostředků vyjde podle médií nejméně na 1,7 miliardy jenů (301 milionů korun), i to, že se této pocty dostane politikovi, jehož kariéru provázely skandály, uvedla agentura Reuters.

Muž, kterého úřady podezírají z atentátu na Abeho, odůvodnil svůj čin tím, že považoval bývalého premiéra za člena Církve sjednocení. Muž se domníval, že jeho matka přišla o většinu rodinných prostředků právě kvůli členství v této organizaci.

Smrt Abeho vedla nicméně k odhalení těsných vztahů mezi části politiků vládnoucí Liberálnědemokratické strany a Církve sjednocení. Za vazby s organizací, kterou založil v roce 1954 v Jižní Koreji reverend Sun Myung Moon, se omluvil i sám premiér Kišida.

V Tokiu byla kvůli pohřbu přijata přísná bezpečnostní opatření; rozmístěno bylo kolem 20.000 policistů, některé ulice, a dokonce i školy byly uzavřeny.

Abe odstoupil z pozice premiéra v roce 2020 s odvoláním na svůj špatný zdravotní stav. V červenci v západojaponském městě Nara Abeho postřelil podomácku vyrobenou zbraní jedenačtyřicetiletý bývalý voják Tecuja Jamagami. Týž měsíc měl Abe soukromý pohřeb.

Předseda vlády Kišida poté prohlásil, že si nejdéle sloužící japonský premiér zaslouží za svou dlouholetou službu zemi státní pohřeb. V nedávném průzkumu veřejného mínění televize Asahi toto rozhodnutí podpořilo jen 30 procent dotázaných Japonců, zatímco 54 procent bylo proti. Naposledy se v Japonsku státní pohřeb zesnulého bývalého premiéra konal v roce 1967 po úmrtí Šigerua Jošidy.

Související

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024). Původní zpráva

Atentát na Trumpa či Fica? Došly argumenty a přichází násilí. Expert pro EZ řekl, co bude dál

Svět se vzpamatovává z dalšího atentátu na důležitou politickou osobnost. Po slovenském premiérovi Robertu Ficovi schytal ránu ze střelné zbraně republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump. Je naživu a v pořádku. Podle bezpečnostního experta Tomáše Řepy z Univerzity obrany v Brně ale dva atentáty v rámci západních demokracií za poslední měsíce mohou znamenat „jedině to, že se společnost dále radikalizuje“.
Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.

V Japonsku se snažil upálit muž kvůli pohřbu pro Abeho

Poblíž úřadu japonského premiéra se dnes ráno pokusil upálit muž,. Zřejmě tak protestoval proti státnímu pohřbu bývalého premiéra Šinzóa Abeho, který v červenci zemřel při atentátu. Zhruba sedmdesátiletý muž policii sdělil, že se úmyslně polil hořlavinou. Kvůli rozsáhlým popáleninám skončil v nemocnici, stejně tak jako jeden zasahující policista, uvedl server The Guardian.

Více souvisejících

Šinzó Abe

Aktuálně se děje

včera

Vláda ČR

Česko podpoří místní zbrojařské firmy. Stát se za ně zaručí, rozhodla vláda

České firmy v obranném průmyslu budou moci k získání investičních úvěrů od komerčních bank využít státní záruky, které jim formou pojištění těchto úvěrů poskytne Exportní garanční a pojišťovací společnost (EGAP). Program podpory obranného průmyslu schválila vláda na středečním zasedání. Odsouhlasila také poskytnutí státní dotace na uspořádání tří velkých sportovních akcí na území České republiky v příštích letech.

včera

Dominik Hašek

Trump a Putin se měli bavit i o hokeji. Z Česka přišla ostrá reakce Dominika Haška

I sportovní fanoušky mohl zaujmout jeden aspekt úterního telefonátu mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Hlavním tématem sice byla válka na Ukrajině, ale řeč údajně přišla i na případné hokejové utkání mezi USA a Ruskem. Neuniklo to ani legendárnímu brankáři Dominiku Haškovi. 

včera

Robert Pattinson ve sci-fi Mickey 17.

RECENZE: Technokratická hrozba a hledání humanismu. Hybridní sci-fi Mickey 17 pohltí

Eklektický mistr s osobitou poetikou Bong Joon Ho natočil první film od veleúspěšného Parazita z roku 2019. Ten byl vůbec prvním neanglicky mluveným snímkem, který získal Oscara pro nejlepší film. Režisérova novinka Mickey 17 odpremiérovala na festivalu Berlinale, teď ji promítají česká kina. Na pozadí satirického sci-fi se snaží navrátit k lidskosti, zatímco kritizuje technokratické lídry Muskova střihu.

včera

včera

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Česko shání nové vojáky. Nabídne jim až milion korun, schválil Senát

Senát ve středu schválil novelu, která umožní zvýšení náborového příspěvku pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší snahy o zajištění dostatečného počtu personálu v Armádě České republiky. O návrhu předtím senátoři debatovali čtyři hodiny, přičemž hlavním tématem byla bezpečnost a obrana země.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

NOAA

Sbalte se, máte 90 minut. Trump vyházel meteorology z NOAA

Heather Welch, která se specializovala na mapování pohybu mořských živočichů a pomáhala předcházet srážkám lodí s velrybami, obdržela e-mail s oznámením o svém okamžitém propuštění. Měla pouhých 90 minut na sbalení věcí a odchod. Welch pracovala téměř deset let jako ekolog v Národním úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA), který se stará o monitorování oceánů a klimatu.

včera

Rusko, Kreml

Ustupování Rusku nikdy nefungovalo. A historie to dokazuje

Od svého návratu do Bílého domu americký prezident Donald Trump výrazně přetvořil americkou politiku vůči Rusku a zvolil mnohem smířlivější přístup k Vladimiru Putinovi a válce na Ukrajině. Tento postoj zahrnuje omezení vojenské pomoci Ukrajině a tlak na Kyjev, aby přistoupil na nevýhodné podmínky ukončení bojů.

včera

včera

včera

včera

Politico: Trump s Putinem nevyřešili nic. Naplánovali hokej, Rusko získalo čas a Zelenského nikdo neinformoval

Rusko nadále oddaluje uzavření úplného příměří na Ukrajině. To však americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi a jeho ruskému protějšku Vladimiru Putinovi nebránilo v plánování budoucích hokejových zápasů mezi USA a Ruskem, upozornil server Politico.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy