Tálibánci jednali s emisarem USA, žádají odklad voleb a vznik prozatímní vlády

Při jednání zástupců Tálibánu s americkým zmocněncem islámští radikálové žádali odklad afghánských prezidentských voleb, plánovaných na příští rok, a vytvoření prozatímní vlády, kterou by vedla neutrální osobnost. Napsala to dnes agentura AP ve zprávě o třídenním jednání zmocněnce USA Zalmaye Khalilzada s tálibánci v Kataru.

Tálibán na jednání reprezentovali bývalý guvernér provincie Herát Chairulláh Chairchva a bývalý vojenský velitel Muhammad Fazl, napsala agentura s odkazem na anonymní tálibánské zdroje. Kandidátem na vedení prozatímní vlády by podle nich mohl být islámský učenec a bývalý prezidentský kandidát Abdul Satár Sirát, etnický Tádžik.

#Taliban hold talks with @realZalmayMK in Qatar: Taliban pressed 4 postponement of next year’s prez. elections/establishment of an interim government under a neutral leadership. Sattar Sirat, was suggested as a candidate to lead an interim administration. https://t.co/sYw7WPM0lk

— Harun Najafizada (@HNajafizada) 18. listopadu 2018

Americký emisar navrhl uzavření mírové dohody do šesti měsíců, což prý Tálibán považuje za nesplnitelné. Khalilzadův návrh na příměří islamisté odmítli s tím, že zatím neexistuje dohoda o propuštění zajatců, o otevření tálibánské kanceláře a o uvolnění embarga, které zástupcům Tálibánu znemožňuje cestovat.

Tálibánští delegáti Chairchva a Fazl patřili k pětici vězňů z amerického Guantánama, kteří byli v roce 2014 vyměněni za amerického vojáka Boweho Bergdahla, kterého Tálibán zadržel v roce 2009. Všech pět propuštěných působí v katarské kanceláři Tálibánu a mají podle AP dostatek pravomocí k tomu, aby dojednali mírovou dohodu.

Související

Více souvisejících

Tálibán Afghanistán Katar USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 50 minutami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 5 hodinami

před 6 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 6 hodinami

před 8 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy