Praha - Česká velvyslankyně v Japonsku Kateřina Fialková v sobotu pro televizi Nova potvrdila, že všichni Češi, o kterých ambasáda ví, jsou v pořádku. Také budova české ambasády v Tokiu přežila ničivé zemětřesení bez větších škod.
Fialková řekla, že ambasáda telefonicky nebo e-mailem kontaktovala 90 českých občanů – všichni jsou v pořádku a žádné potíže nemají. Nemůže samozřejmě vyloučit, že v nejvíce postižených oblastech nějací další čeští občané nebyli.Severovýchod ostrova Honšú, které v pátek odpoledne místního času zasáhlo zemětřesení o síle 8,9 stupně Richtera, ale nepatří mezi turisticky exponované destinace.Česká ambasáda v Tokiu přežila zemětřesení bez větších škod. Japonská metropole nebyla blízko epicentra otřesů, budova samotná je navíc velmi dobře postavena – popraskala omítka, rozbilo se nějaké sklo, k žádným větším materiálním škodám ale nedošlo.Přímo v Tokiu byl v sobotu relativně klid. Obnovuje se provoz vlaků a metra a život se podle Fialkové vrací do normálu. Obyvatelé metropole mají největší obavy z možného úniku radiace z jaderné elektrárny Fukušima I, která byla poškozena zemětřesením a vlnou tsunami a na které došlo v sobotu k výbuchu.Fukušima I leží asi 250 kilometrů severovýchodně od Tokia.
21. prosince 2025 8:26
Americké ponorky jsou v Pacifiku v menšině. Jižní Korea má plán, jak to změnit
Související
Přes deset událostí. Na západě Čech se zase otřásá země
U břehů Japonska udeřilo zemětřesení. Úřady varují před tsunami
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Trump také sdílí naši lásku k mladým dívkám, píše se v dopise, který zřejmě poslal Epstein
před 2 hodinami
Ukrajinští muži riskují smrt v horách, aby se vyhnuli frontové linii. Nikdo podle nich už nechce mír
před 3 hodinami
USA zveřejnily nové dokumenty z vyšetřování Epsteina. O Trumpovi se v nich píše víc než dřív
před 4 hodinami
Putin odvolal den před Vánoci ruského velvyslance v Česku. Nahradí ho Ponomarjovová
před 5 hodinami
Počasí na Vánoce bude mrazivé, místy napadne 20 cm sněhu. Meteorologové vydali výstrahu
před 6 hodinami
Vzdám se Agrofertu navždy, tvrdil Babiš. Ukázalo se, že to není pravda
před 7 hodinami
Jsme ochotni právně zakotvit, že nezaútočíme na EU a NATO, tvrdí Rusko. Pak si ale nadiktovalo podmínky
před 8 hodinami
Trumpův účet, Trumpův institut, teď třída Trump. Prezident USA po sobě nechal pojmenovat i Kennedyho centrum
před 9 hodinami
Trump oznámil plány na vybudování "zlaté flotily". Třída Trump mají být největší lodě na světě
před 11 hodinami
Počasí zase začne připomínat zimu, ukazuje dlouhodobý výhled
včera
Vánoce omezí vlakovou dopravu. Cestující si musí dát pozor na omezení
včera
Novým trenérem české fotbalové reprezentace je velezkušený Miroslav Koubek
včera
Bude se propouštět, rozhodla vláda. Babiš ale odmítá, že jde o čistky
Aktualizováno včera
Turek u Pavla nepochodil. Prezident je připraven ho nejmenovat
včera
Zemřel hitmaker Chris Rea, podlehl krátké nemoci
včera
Konečně zimní počasí. Letošní Vánoce budou jiné, potvrdili meteorologové
včera
Trump se zřejmě nevzdává "amerického" Grónska. Jmenoval nového vyslance
včera
Drama v Liberci. Sedm zraněných při požáru domu, zachraňovali je hasiči
včera
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
včera
Zůna má pokračovat jako ministr obrany. Zastal se ho i prezident
Ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD) bude i nadále členem vlády, potvrdilo hnutí, které jej do kabinetu premiéra Andreje Babiše (ANO) nominovalo. Zůnova pozice se zdála být ohrožena po jeho slovech o pokračování podpory Kyjeva a nákupu stíhaček F-35. Ministra se zastal i prezident Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě