Tokio - Požár zásobníku s vyhořelým jaderným palivem v japonské elektrárně Fukušima I se podařilo uhasit. Informuje o tom v úterý agentura Reuters s odvoláním na prohlášení Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE)
"Japonské úřady potvrdily, že požár zásobníku vyhořelého paliva čtvrtého reaktoru jaderné elektrárny Fukušima 1 byl uhašen," uvedla MAAE v prohlášení.
O něco dříve agentura uvedla, že ji japonské úřady v úterý v 04:50 SEČ informovaly o tom, že zásobník "hoří a radioaktivita uniká přímo do atmosféry".
Japonská agentura Kjódó uvedla, že se po uhašení požáru voda v nádrži s vyhořelým palivem zřejmě vaří a rychle jí ubývá.
Japonské úřady podle MAAE naměřily v elektrárně Fukušima 1 radiaci až 400 mSv (milisievertů) za hodinu. Při rentgenu hrudníku člověk obdrží dávku přibližně 20 μSv (mikrosievertů).
Japonci mají za to, že požár způsobila exploze vodíku nahromaděného v přehřívajícím se reaktoru.
Požár zásobníku s vyhořelým jaderným palivem je zřejmě nejhorší možný scénář, jaký mohl ve Fukušimě nastat. V zásobníku je mnohem více radioaktivního materiálu než v reaktorech. Navíc jsou budovy se zásobníky chráněny mnohem méně než reaktory.
"Je to horší než roztavení reaktoru," řekl jaderný expert David A. Lochbaum deníku The New York Times.
Při požáru se do ovzduší patrně dostalo radioaktivní cesium-137, které může vítr nést stovky kilometrů daleko.
Japonský premiér Naoto Kan vyzval obyvatele žijící do 30 kilometrů od elektrárny, aby nevycházeli z domovů. Zároveň varoval před nebezpečím dalších úniků radiace, napsal webový portál televize NHK.
Zvýšený výskyt radiace byl v úterý ráno zaznamenán v Tokiu. Japonská média uvádějí, že jde o 20násobně vyšší hodnotu, než jaká byla naměřena v pondělí.
Mírně zvýšenou úroveň radiace hlásí v úterý i na ruském Dálném východě. Tamní úřady ale ujišťují, že lidské zdraví neohrozí.
Elektrárnu Fukušima na severozápadě Japonska poškodilo mohutné páteční zemětřesení a následná vlna tsunami. Za poslední dny explodoval vodík v budovách prvního a třetího reaktoru. V úterý nastala exploze u druhého a čtvrtého.
Související
Trump se postaral o trapas. Před japonskou premiérku vtipkoval o Pearl Harboru
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Pohřeb Jana Potměšila bude veřejný. Proběhne ve známém pražském kostele
před 1 hodinou
Maďarské volby ještě nejsou uzavřené. Magyarova Tisza získala další křesla
před 2 hodinami
Feriho propuštění se bude řešit znovu u okresního soudu
před 2 hodinami
Policie si převzala dalšího podezřelého v pardubické kauze
před 3 hodinami
Írán to myslel vážně. Hormuzský průliv je opět uzavřený
před 4 hodinami
Chorý zná trest za plivnutí na soupeře. Nezahraje si jen jeden zápas
před 5 hodinami
Bude to historické. Trump se zasnil při představě jednání s čínským prezidentem
před 5 hodinami
Praha otevřela nový most přes řeku. Od víkendu slouží běžnému provozu
před 6 hodinami
Hormuzský průliv můžeme znovu uzavřít, varoval Írán
před 8 hodinami
Počasí: Teploty o víkendu překonají hranici 20 stupňů, překazit je mohou bouřky
včera
Nebudeme riskovat. Do otevřeného Hormuzského průlivu se lodě nehrnou, mají strach
včera
Žádná krize nehrozí. EU popřela tvrzení IEA o nedostatku leteckého paliva
včera
Vance vyjádřil hrdost nad tím, že USA přestaly darovat zbraně Ukrajině
včera
Delegace EU dorazila do Budapešti. Začalo jednání o restartu napjatých vztahů
včera
Írán už Hormuzský průliv nikdy nezavře, Izrael má zákaz bombardovat Libanon, řekl Trump. NATO vzkázal, ať se do toho neplete
včera
Otevření Hormuzského průlivu zahýbalo trhy. Cena ropy prudce klesá
včera
Hormuzský průliv je s okamžitou platností otevřen pro všechny lodě, oznámil Írán
včera
Za kolik o víkendu natankujete? Ministerstvo zveřejnilo ceny paliv
včera
Tejc oznámil, že kvůli bitcoinové kauze podá trestní oznámení
včera
Česko k zajištění bezpečnosti v Hormuzském průlivu nabídne svůj radar, oznámil Babiš
Česká republika je připravena aktivně se zapojit do zajištění bezpečnosti v strategicky významném Hormuzském průlivu. Premiér Andrej Babiš v pátek oznámil, že Česko pro tento účel nabídne svůj unikátní pasivní radarový systém. Tato technika by měla být nasazena v momentě, kdy se napjatá situace v regionu alespoň částečně uklidní.
Zdroj: Libor Novák