Novozélandská vláda představí do deseti dnů přísnější zákon o držení zbraní. Kabinet premiérky Jacindy Ardernové se na jeho obrysech dohodl na dnešním zasedání, které bylo první po pátečních vražedných útocích na věřící ve dvou mešitách ve městě Christchurch. Muž podezřelý z masakru, který si vyžádal nejméně 50 obětí, se chce u soudu hájit sám, zbraně si pořídil na internetu. Píší o tom světové agentury.
Přidělený obhájce novozélandskému deníku The New Zealand Herald sdělil, že jej jeho mandant - osmadvacetiletý Australan Brenton Tarrant - obviněný v sobotu z vraždy úkolu zprostil. Advokát Richard Peters se listu svěřil s domněnkou, že Tarrant chce zneužít proces k seznámení světové veřejnosti se svými pravicově extrémistickými názory. "Soudce si s tím bude muset poradit," řekl Peters deníku.
Tarranta, který zatím zůstává jediným podezřelým, na místě zatkla policie. Za mnohonásobnou vraždu mu hrozí doživotí.
One of New Zealand's largest Māori gangs has performed an emotional hakain a powerful tribute to the #Christchurch massacre victims. ? pic.twitter.com/9FVyJJ3WpA
— news.com.au (@newscomauHQ) 17. března 2019
Policejní komisař Mike Bush dnes řekl, že střelec jednal sám, ale možná měl podporu. "Jsme přesvědčeni, že byl jediným útočníkem odpovědným za tento čin," řekl Bush. Dodal ale, že podpora ze strany dalších osob není vyloučena a že zkoumání této možnosti je velmi důležitou součástí vyšetřování.
Podle majitele novozélandského obchodu se zbraněmi Gun City si u něj obviněný Australan několikrát objednal pušky a střelivo přes internet. Celkem čtyři pušky zakoupil v období od prosince 2017 do března 2018. Vysoce výkonná automatická zbraň, kterou Tarrant údajně použil při střelbě v mešitách, však prý mezi nimi nebyla. Nákup měl proběhnout zcela legálně. "Ničeho neobvyklého jsme si u toho muže nevšimli, měl zbrojní průkaz," řekl dnes agentuře DPA vlastník obchodu David Tipple.
Krátce před činem rozeslal muž na 30 adres včetně pracovního mailu novozélandské premiérky Jacindy Ardernové text svého manifestu. Muslimy a imigranty v něm označil za "vetřelce" a sebe samotného za rasistu.
Soudní tribunál ve čtyřsettisícovém městě Christchurch dnes obvinil osmnáctiletého mladíka za živé přenášení videa pátečního masakru muslimských věřících na internet. Stíhán je také za to, že na síti umístil fotografii christchurchské mešity Al Noor s poznámkou "cíl zasažen" a za podněcování k násilí. Za každé jednotlivé obvinění mu hrozí 14 let odnětí svobody, napsala agentura AFP.
Jméno muže, kterého soudce odmítl propustit na kauci a který zůstává ve vazbě, úřady nepovolily zveřejnit. Z přímé účasti na vraždách v mešitách Al Noor a Linwood v centru Christchurch podle agentury AFP není podezřelý. Mladík byl zatčen v pátek a policie od začátku zdůrazňovala, že pravděpodobně nebyl přímo zapleten do útoků.
Mladý muž byl původně obviněn ze zveřejňování materiálu urážejícího jiné rasy a etnika, ale dnes bylo toto obvinění nahrazeno dvěma novými obviněními.
Související

Česko uzavírá ambasádu v Teheránu, přidávají se další. Situace je nebezpečná, lidé dostali varování

Australská válečná loď omylem vyřadila v celé zemi internet a rádio
Nový Zéland , zbraně , Brenton Tarrant (útočník z Christchurch) , teroristický útok v Christchurch (Nový Zéland 15.3.2019) , Jacinda Ardernová
Aktuálně se děje
před 10 minutami

Policie odhalila muže, který zpochybňoval holokaust. Hrozí mu vězení
před 53 minutami

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí
před 2 hodinami

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit
před 3 hodinami

Dvě brambory pro osm lidí. Děti v Gaze jsou kost a kůže, chodí umírat do nemocnic
před 3 hodinami

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert
před 4 hodinami

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné
před 5 hodinami

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
před 6 hodinami

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
před 6 hodinami

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
před 7 hodinami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 8 hodinami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 9 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 10 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera
Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
Evropská unie podle informací německého deníku Bild připravuje legislativní návrh, který by mohl výrazně urychlit konec vozů se spalovacím motorem v každodenním provozu. Od roku 2030 by totiž velké autopůjčovny jako Sixt či Europcar mohly být nuceny kupovat výhradně elektromobily. Pokud by se plán stal realitou, mohl by zásadním způsobem ovlivnit trh s automobily v celé Evropě – a to mnohem dříve než plánovaný zákaz prodeje nových spalovacích vozů v roce 2035.
Zdroj: Libor Novák