Hackeři ze Saúdské Arábie napadli mobilní telefon šéfa internetového obchodu Amazon Jeffa Bezose a ukradli z něj jeho osobní data. Podle zpravodajského serveru BBC to vyplývá ze zjištění soukromého vyšetřovatele, který měl vypátrat, jak Bezosovy osobní zprávy získal americký bulvární deník National Enquirer. Rijád zprávy zatím nekomentoval.
Bezos v únoru obvinil na svém blogu společnost American Media, Inc.(AMI), která list National Enquirer vlastní, že se ho snaží vydírat hrozbou zveřejnění "intimních fotografií", které údajně poslal své přítelkyni. AMI podle něj chtěla, aby veřejně prohlásil, že zpravodajství listu není politicky motivované. Požadovala také, aby upustil od vyšetřování, jak AMI získala jeho soukromou korespondenci. Bezos na blogu zmínil i spojení AMI s prezidentem USA Donaldem Trumpem, který se přátelí se šéfem AMI Davidem Peckerem.
Vyšetřovatel Gavin de Becker spojuje útok hackerů na Bezosův telefon s vraždou kritika Rijádu a novináře Džámala Chášukdžího, za níž podle amerických úřadů stojí saúdskoarabská vláda. Chášukdží psal pro deník The Washington Post, který Bezos také vlastní. Informace o svém vyšetřování předal de Becker americkým federálním úřadům.
Chášukdží, který otevřeně kritizoval režim saúdskoarabského prince Muhammada bin Salmána, byl zabit na saúdskoarabském konzulátu v tureckém Istanbulu loni v říjnu. Podle amerických úřadů vraždu novináře musel nařídit sám Muhammad bin Salmán, Rijád to ale odmítá.
"Někteří Američané s překvapením zjistí, že saúdskoarabská vláda se snaží záměrně poškodit Jeffa Bezose od loňského října, kdy The (Washington) Post začal vytrvale informovat o vraždě Chášukdžího," napsal de Becker v materiálu pro server The Daily Beast.
Související
Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít
Jsme svědky začátku nové epochy. Bezos vyslal raketu na oběžnou dráhu, boj o vesmír odstartoval
Jeff Bezos , Amazon , Saúdská Arábie
Aktuálně se děje
před 49 minutami
Počasí se po víkendu změní, i když ne hned. Dorazí i kýžené srážky
před 1 hodinou
Hasiči hasí požár v Českém Švýcarsku na několika úsecích. Počasí vše komplikuje
před 2 hodinami
Spotify se snaží upozornit na hudbu od AI. Experti ale varují
před 3 hodinami
Vojáků stáhneme mnohem víc, vzkázal Trump do Německa
před 4 hodinami
Je to politická akce, nikoliv vojenské cvičení, odmítl Macinka účast Pavla na summitu NATO
před 5 hodinami
Německo poprvé zareagovalo na ohlášené stažení tisíců amerických vojáků
před 5 hodinami
Nové varování před požáry. Meteorologové rozšířili výstrahu
před 6 hodinami
Trump prozkoumá nový íránský mírový návrh. Dopředu ale naznačil, jak se zachová
před 7 hodinami
Babiš si prosadil dalšího zmocněnce. Landovský má dohlédnout na obranné výdaje
před 8 hodinami
Devět zraněných po nehodě horské dráhy v Hradci Králové. Případ řeší policie
před 8 hodinami
Rakouská policie zadržela muže v kauze otrávených dětských výživ
před 9 hodinami
Maraton omezí pražskou dopravu. Využijte metro, radí dopravce
před 10 hodinami
Sedm vrtulníků, posily z okolních krajů. Boj s požárem v Českém Švýcarsku pokračuje
před 11 hodinami
Dnešní počasí bude ještě teplejší, očekávají meteorologové
včera
Je třetí v pořadí na britský trůn. Princezna Charlotte oslavila narozeniny
včera
Brněnskou Kometu bude opět trénovat majitel Zábranský. Klub představil posily
včera
Topolánek potěšil příznivce. Naznačil, že vážnou nemoc nejspíš překoná
Aktualizováno včera
Varování se naplnilo. Hoří v Českém Švýcarsku, platí zvláštní stupeň poplachu
včera
Ministerstvo reaguje na obavy zaměstnavatelů kvůli jednotnému hlášení
včera
Znechucený Trump znovu požaduje vyhazov moderátora Kimmela
Americký prezident Donald Trump po posledním pokusu o atentát zaútočil na moderátora jedné z populárních talk show Jimmyho Kimmela. Jeho zaměstnavatele vyzval, aby dotyčného vyhodil. Podle Trumpa se Kimmel dopustil výzvy k násilí vůči prezidentovi.
Zdroj: Lucie Podzimková