Nový japonský císař Naruhito se ukázal na veřejnosti, z balkónu pozdravil tisíce lidí

Nový japonský císař Naruhito dnes poprvé od svého nástupu na trůn pozdravil občany. Z balkónu císařského paláce, kde se po jeho boku objevila i císařovna Masako, poděkoval tisícům lidí, kteří ho přišli pozdravit.

"Jsem hluboce vděčný a potěšený tím, že jste mne dnes přišli oslavit. Přeji vám zdraví a štěstí a upřímně doufám, že naše země bude nadále spolu s ostatními usilovat o světový mír a rozvíjet se," řekl císař.

Přihlížející Japonci si rodinu fotografovali, dávali najevo radost a mávali vlajkami.

#Japan's emperor #Naruhito greets public for 1st time since succession https://t.co/04GEyyY9FI pic.twitter.com/0QHmPzIdsk

— China Daily Asia (@ChinaDailyAsia) 4. května 2019

Naruhito usedl na trůn ve středu po otci Akihitovi, který rezignoval ze zdravotních důvodů a jako první japonský panovník za posledních 200 let se trůnu vzdal. Má nyní titul emeritního císaře, ale on ani jeho choť Mičiko se dnes na balkoně neukázali. Podle agentury AP Akihito nechce vyvolávat dojem, že zasahuje do císařových pravomocí.

K císařském paláci dnes přišlo podle odhadů 65.000 lidí a aby se mohl panovník pozdravit se všemi, má se dnes objevit ještě několikrát. Lidé stojí u paláce v dlouhé frontě.

Devětapadesátiletý Naruhito absolvoval studium na Oxfordské univerzitě a je prvním císařem narozeným po 2. světové válce.

Související

Papež František

Papež František ukončil historickou návštěvu Japonska. Mluvil o nebezpečí jádra

Papež František dnes po čtyřech dnech odletěl z Japonska, kde se vyslovil pro celosvětové globální odzbrojení, a zamířil zpátky do Říma. Jaderná energie by podle něho neměla být využívána, dokud nebudou jasné záruky, že je bezpečná pro lidi i životní prostředí. Hlava římskokatolické církve završila svou týdenní asijskou cestu, během níž navštívila i Thajsko.

Více souvisejících

Naruhito císařovna Masako Japonsko

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 27 minutami

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 2 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 4 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Zaminované ústupové cesty, střelba do vlastních. Prigožin opět kritizoval ruskou armádu

Šéf žoldnéřské skupiny wagnerovců Jevgenij Prigožin se opět pustil do ruského vojenského velení. Obvinil "zástupce ruského ministerstva obrany" z umístění min podél výstupních tras, kterými jeho vojska opouští Bachmut. Uvedl to server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy