Naruhito

Papež František

Papež František navštíví Thajsko a Japonsko, sejde se s oběťmi jaderných katastrof

Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové jaderné odzbrojení a povzbudit katolické menšiny, které v každé z těchto asijských zemí představují méně než jedno procento populace. V Japonsku kromě Tokia zavítá i do měst Hirošima a Nagasaki, která se na konci druhé světové války stala terčem jaderných útoků.
Česká republika

28. říjen: Česko slaví výročí samostatnosti. Gratulace poslali Trump, Macron či papež

Prezidenti a králové některých zemí, nový japonský císař Naruhito a papež František pogratulovali v dopise prezidentovi Miloši Zemanovi a českým občanům ke 101. výročí vzniku samostatného státu. Americký prezident Donald Trump ocenil přínos české účasti v Afghánistánu, německá hlava státu Frank-Walter Steinmeier napsal o hluboké důvěře mezi oběma zeměmi. Francouzský prezident Emmanuel Macron stejně jako slovenská prezidentka Zuzana Čaputová a Trump připomněli i letošní 30. výročí sametové revoluce.
Andrej Babiš, premiér ČR a předseda hnutí ANO

Babiš odlétá do Japonska, zúčastní se intronizace nového císaře

Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes večer odletí na několikadenní návštěvu Japonska, kde se především zúčastní s dalšími zahraničními státníky úterního uvedení nového japonského císaře Naruhita na trůn. V plánu má schůzku s japonským premiérem Šinzóem Abem i s představiteli dalších zemí. Z Japonska by měl odletět ve čtvrtek.
Naruhito

Tajfun Hagibis zasáhl i japonskou císařskou rodinu, odloží se část intronizace

Japonská vláda se rozhodla odložit slavnostní průvod, který se měl uskutečnit příští úterý u příležitosti intronizace nového císaře Naruhita, protože se musí věnovat následkům silného tajfunu, jenž zemi zasáhl minulý víkend. Informovala o tom dnes agentura Reuters s odvoláním na japonské úřady. Podle veřejnoprávní televize NHK se průvod bude konat 10. listopadu.
Papež František

Papež František zamíří do Asie, v Japonsku se setká s novým císařem

Papež František navštíví ve dnech 20. až 26. listopadu Thajsko a Japonsko. V Japonsku kromě Tokia zavítá i do měst Hirošima a Nagasaki, která se na konci druhé světové války stala terčem jaderných útoků. Podle agentury AP bude hlavním cílem papežovy cesty podpořit globální jaderné odzbrojení a povzbudit malé katolické komunity v obou těchto asijských zemích.
Naruhito

Nový japonský císař přijal prvního zahraničního hosta, byl jím Trump

Nový japonský císař Naruhito dnes ve svém paláci v Tokiu přijal amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se tak stal jeho prvním zahraničním hostem po nástupu na trůn na začátku měsíce. Historickou událost vysílala v přímém přenosu celostátní televize, podle agentury Reuters nicméně státní návštěvě amerického prezidenta dominuje napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Japonskem.
Japonský císař Akihito

Císař Akihito: Mořský biolog s pověstí křehkého člověka, zavítal i do Prahy

Akihito je nejstarším synem císaře Hirohita a jeho manželky, císařovny Nagako. Titul korunního prince získal po dosažení dospělosti v roce 1952 a od podzimu 1987 zastupoval svého tehdy již nemocného otce. Na chryzantémový trůn nastoupil Akihito v šestapadesáti letech 7. ledna 1989 a stal se tak 125. panovníkem nejstarší vládnoucí dynastie světa.
Naruhito

Japonsko mění císaře. Zemi povede Naruhito, jeho žena bojuje s depresí

Naruhito je nejstarším synem císaře Akihita a císařovny Mičiko, od 23. února 1991 je korunním princem. Japonského trůnu se Naruhito jako 126. císař ujme 1. května, den po abdikaci svého otce ze zdravotních důvodů. V Japonsku zároveň skončí období Heisei, tedy "všudypřítomný mír" a začne éra Reiwa, což znamená řád, pokoj či harmonii. Předběžný termín jeho císařské korunovace je stanoven na 22. října 2019.
Japonský premiér Šinzó Abe se svou ženou Akie

Japonsko v květnu vstoupí do éry Reiwa, znamená řád a harmonii

Japonsko vstoupí 1. května, kdy se vlády ujme nový císař Naruhito, do éry Reiwa, což znamená řád, pokoj či harmonii. Oznámil to dnes podle agentury DPA mluvčí japonské vlády Jošihide Suga. Končící období nese jméno Heisei, které se dá přeložit jako "všudypřítomný mír".

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Falešná naděje Ukrajiny? Vytoužené F-16 poměr sil nutně změnit nemusí, mohou být i přítěží

Už čtyři země ohlásily záměr věnovat Ukrajině dlouho požadované stíhací letouny F-16. Ačkoli schválení dodávek ze strany USA ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky označil za "průlomovou dohodu", američtí představitelé se podle Reuters domnívají, že F-16 poskytnou Ukrajině jen "malou pomoc" v její protiofenzívě. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy