Nový japonský císař přijal prvního zahraničního hosta, byl jím Trump

Nový japonský císař Naruhito dnes ve svém paláci v Tokiu přijal amerického prezidenta Donalda Trumpa, který se tak stal jeho prvním zahraničním hostem po nástupu na trůn na začátku měsíce. Historickou událost vysílala v přímém přenosu celostátní televize, podle agentury Reuters nicméně státní návštěvě amerického prezidenta dominuje napětí v obchodních vztazích mezi Spojenými státy a Japonskem.

Trumpa a jeho ženu Melanii Naruhito v císařském paláci přivítal společně s chotí Masako. Pompézní ceremonii přihlížely podle agentury AP děti "horečně mávající americkými a japonskými vlajkami", hymny obou zemí zahrála vojenská kapela.

Nikdo ze zúčastněných během slavnostního přijetí veřejně nepromluvil a Trump během ceremonie neprojevil prakticky žádné emoce, jen zamával, když procházel kolem dětí s vlaječkami. Část dětí měla kvůli stání na prudkém slunci problémy a později je reportéři viděli sedět stranou s kalíšky vody a chladnými obklady na čele.

Naruhito se ujal trůnu 1. května a Trump dal jasně najevo spokojenost s tím, že je prvním zahraničním hostem nového císaře. "Je to více než 200 let, co se něco takového stalo, takže je to velká čest reprezentovat Spojené státy," řekl v neděli Trump na večeři s japonským premiérem Šinzóem Abem. Dnes první pár USA povečeří s císařem a císařovnou.

Mezi návštěvami u císaře měl Trump na programu formální jednání s premiérem Abem, s nímž v neděli hrál golf a přihlížel zápasu sumó. Během dnešního rozhovoru podpořil zájem japonského premiéra využít dobré vztahy Japonska s Íránem a pomoci dojednat možný dialog mezi USA a touto blízkovýchodní zemí.

"Premiér už o tom se mnou mluvil a já věřím, že Írán bude ochoten jednat. A když budou ochotni jednat oni, my budeme také ochotni. Uvidíme, co se stane... nikdo nechce, aby se staly nějaké hrozné věci. A já už vůbec ne," řekl americký prezident.

Během své vlády Trump uvalil na Írán nové sankce a koncem minulého týdne oznámil, že kvůli eskalaci napětí rozmístí na Blízkém východě 1500 amerických vojáků. Spojené státy už do Perského zálivu vyslaly letadlovou loď a bombardéry B-52.

Trump se během jednání s Abem vyjádřil i k situaci se Severní Koreou, když prohlásil, že má "dobrý pocit", že se jadernou krizi s KLDR podaří vyřešit. Sešel se také s příbuznými japonských občanů, které v 70. a 80. letech unesla KLDR. Ujistil je, že tato otázka je pro Abeho prioritou, a také on ji má na paměti.

Na programu jednání byly také ekonomické otázky. Trump hrozí japonským výrobcům aut vysokými poplatky za dovoz ve snaze snížit obchodní přebytky jiných zemí s USA. Washington a Tokio nyní jednají o dohodě o vzájemném obchodu, avšak Trump s výrazným pokrokem v nejbližších dnech a týdnech nepočítá.

Do Japonska americký prezident přiletěl v sobotu, státní návštěvu zakončí v úterý.

Související

Papež František

Papež František ukončil historickou návštěvu Japonska. Mluvil o nebezpečí jádra

Papež František dnes po čtyřech dnech odletěl z Japonska, kde se vyslovil pro celosvětové globální odzbrojení, a zamířil zpátky do Říma. Jaderná energie by podle něho neměla být využívána, dokud nebudou jasné záruky, že je bezpečná pro lidi i životní prostředí. Hlava římskokatolické církve završila svou týdenní asijskou cestu, během níž navštívila i Thajsko.

Více souvisejících

Naruhito Japonsko USA (Spojené státy americké) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy