Papež František se setkal s oběťmi katastrofy ve Fukušimě. Vznesl rázný požadavek

Papež František dnes při setkání s lidmi zasaženými havárií jaderné elektrárny ve Fukušimě vyzval, aby se svět znovu zamyslel nad udržitelností nukleární energie. Hlavu katolické církve rovněž přijal císař Naruhito a premiér Šinzó Abe. Ten prohlásil, že Japonsko a Vatikán jsou partnery v boji za svět bez jaderných zbraní.

"Když přemýšlíme o budoucnosti našeho společného domova, měli bychom si uvědomit, že nemůžeme dělat sobecká rozhodnutí a že máme obrovskou zodpovědnost před dalšími generacemi," řekl papež František během setkání s oběťmi katastrofy v Tokiu.

"Musíme učinit podstatná rozhodnutí ohledně využívání přírodních zdrojů a zejména ohledně budoucích zdrojů energie," dodal. Svůj osobní názor ani názor katolické církve na jadernou energii ale v projevu konkrétně nezmínil.

Silné zemětřesení a následná vlna cunami připravily v březnu 2011 o život na 18.500 lidí. Otřesy také vedly k havárii jaderné elektrárny Fukušima, která způsobila obrovský únik radioaktivity. Úřady tehdy uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny a evakuovaly 160.000 lidí. Mnozí z nich se doposud nemohli vrátit do svých domovů.

Papež během svého třetího dne v Japonsku absolvoval také soukromou audienci u císaře Naruhita, setkání s mladými lidmi v katedrále Panny Marie a na tokijském stadionu vedl mši. Františkův dnešní rušný program v Tokiu zahrnuje také schůzku s japonským premiérem Šinzóem Abem.

Při setkání s mladými lidmi papež podle agentury AFP působil velmi uvolněně, věnoval se ale i vážným tématům jako šikana, jejíž obětí se stává řada studentů v Japonsku i jinde ve světě. František mimo jiné reagoval na svědectví tří školáků, kteří popsali tlak, jemuž v silně konkurenční japonské společnosti čelí. Studenti přitom připomněli, že pocity vlastní nedostatečnosti a krutosti ze strany spolužáků některé mladé lidi doženou až k sebevraždě. "Musíme se sjednotit proti šikaně a naučit se říci: Dost!" prohlásil papež.

Japonský premiér Abe při dnešní schůzce s papežem prohlásil, že Japonsko bude usilovat o celosvětovou eliminaci atomových zbraní. Dosud je totiž jedinou zemí, která kdy byla zasažena jaderným útokem. Tokio chce podle Abeho s Vatikánem na tomto cíli úžeji spolupracovat a fungovat jako most mezi zeměmi, jež jaderným arzenálem disponují, a zbytkem světa.

Papež setkání s Abem využil k tomu, aby zdůraznil důležitost boje proti společenským nerovnostem. "Víme, že slušnost každého státu či skupiny lidí neurčuje jeho ekonomická síla, ale pozornost, kterou věnuje lidem v tísni, a jeho schopnost být prospěšný a podporovat život," pronesla hlava katolické církve.

V Japonsku, kde se ke křesťanství hlásí jen zlomek populace, je hlava katolické církve poprvé po 38 letech. V neděli papež navštívil místa jaderných útoků v Nagasaki a Hirošimě a vyzval ke globálnímu jadernému odzbrojení. V úterý František svou týdenní asijskou cestu ukončí projevem na japonské katolické univerzitě, kterou založil před sto lety jeho jezuitský řád.

Související

Více souvisejících

Papež František Jaderná elektrárna Fukušima Japonsko Církev jaderné elektrárny Naruhito

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

před 6 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Giorgio Napolitano

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

včera

Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská

Před 215 lety zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská, nejkrásnější dcera Marie Terezie

Dne 22. září 1808, tedy před 215 lety, zemřela Marie Alžběta Habsbursko-Lotrinská. Ta byla již jako malé děvčátko velice hezká a později se o ní hovořilo jako o nejkrásnější dceři Marie Terezie. Svou krásu ráda využívala, často koketovala s muži u rakouského dvora a právě svým vzhledem se snažila upoutat pozornost budoucího vlivného ženicha. Brzy se však na vlastní kůži přesvědčila, že krása je pomíjivá. Onemocněla totiž neštovicemi, které její půvabný obličej trvale znetvořily.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

První dvě trenérské změny ve fotbalové lize. V Hradci nahrazuje Webera Kotal, v Karviné skončil Hejdušek

Po posledním víkendu hned dva účastníci tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže sáhli ke změnám na trenérských postech. Poté, co Hradec Králové prohrál 1:5 s Mladou Boleslaví, se Východočeši rozhodli k ukončení spolupráce s koučem Jozefem Weberem. Toho nahradí sedmdesátiletý stratég Václav Kotal, dosavadní šéftrenér druholigového Žižkova. Nového trenéra bude hledat i trápící se nováček z Karviné, kde tak skončil Tomáš Hejdušek a kterého prozatímně zastoupí jeho dosavadní asistenti.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Střelba v Uherském Hradišti. Řidiči se dostali do konfliktu, jeden skončil v péči lékařů

Uherskohradišťští kriminalisté vyšetřují od pátečního odpoledne případ střelby na parkovišti obchodního centra. Ozvala se po konfliktu dvojice řidičů. Zatímco jeden skončil v péči lékařů, druhého zadržela policie. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy