Papež František se setkal s oběťmi katastrofy ve Fukušimě. Vznesl rázný požadavek

Papež František dnes při setkání s lidmi zasaženými havárií jaderné elektrárny ve Fukušimě vyzval, aby se svět znovu zamyslel nad udržitelností nukleární energie. Hlavu katolické církve rovněž přijal císař Naruhito a premiér Šinzó Abe. Ten prohlásil, že Japonsko a Vatikán jsou partnery v boji za svět bez jaderných zbraní.

"Když přemýšlíme o budoucnosti našeho společného domova, měli bychom si uvědomit, že nemůžeme dělat sobecká rozhodnutí a že máme obrovskou zodpovědnost před dalšími generacemi," řekl papež František během setkání s oběťmi katastrofy v Tokiu.

"Musíme učinit podstatná rozhodnutí ohledně využívání přírodních zdrojů a zejména ohledně budoucích zdrojů energie," dodal. Svůj osobní názor ani názor katolické církve na jadernou energii ale v projevu konkrétně nezmínil.

Silné zemětřesení a následná vlna cunami připravily v březnu 2011 o život na 18.500 lidí. Otřesy také vedly k havárii jaderné elektrárny Fukušima, která způsobila obrovský únik radioaktivity. Úřady tehdy uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny a evakuovaly 160.000 lidí. Mnozí z nich se doposud nemohli vrátit do svých domovů.

Papež během svého třetího dne v Japonsku absolvoval také soukromou audienci u císaře Naruhita, setkání s mladými lidmi v katedrále Panny Marie a na tokijském stadionu vedl mši. Františkův dnešní rušný program v Tokiu zahrnuje také schůzku s japonským premiérem Šinzóem Abem.

Při setkání s mladými lidmi papež podle agentury AFP působil velmi uvolněně, věnoval se ale i vážným tématům jako šikana, jejíž obětí se stává řada studentů v Japonsku i jinde ve světě. František mimo jiné reagoval na svědectví tří školáků, kteří popsali tlak, jemuž v silně konkurenční japonské společnosti čelí. Studenti přitom připomněli, že pocity vlastní nedostatečnosti a krutosti ze strany spolužáků některé mladé lidi doženou až k sebevraždě. "Musíme se sjednotit proti šikaně a naučit se říci: Dost!" prohlásil papež.

Japonský premiér Abe při dnešní schůzce s papežem prohlásil, že Japonsko bude usilovat o celosvětovou eliminaci atomových zbraní. Dosud je totiž jedinou zemí, která kdy byla zasažena jaderným útokem. Tokio chce podle Abeho s Vatikánem na tomto cíli úžeji spolupracovat a fungovat jako most mezi zeměmi, jež jaderným arzenálem disponují, a zbytkem světa.

Papež setkání s Abem využil k tomu, aby zdůraznil důležitost boje proti společenským nerovnostem. "Víme, že slušnost každého státu či skupiny lidí neurčuje jeho ekonomická síla, ale pozornost, kterou věnuje lidem v tísni, a jeho schopnost být prospěšný a podporovat život," pronesla hlava katolické církve.

V Japonsku, kde se ke křesťanství hlásí jen zlomek populace, je hlava katolické církve poprvé po 38 letech. V neděli papež navštívil místa jaderných útoků v Nagasaki a Hirošimě a vyzval ke globálnímu jadernému odzbrojení. V úterý František svou týdenní asijskou cestu ukončí projevem na japonské katolické univerzitě, kterou založil před sto lety jeho jezuitský řád.

Související

Více souvisejících

Papež František Jaderná elektrárna Fukušima Japonsko Církev jaderné elektrárny Naruhito

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 44 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Žhavá láva, ilustrační fotografie.

Sopka v Indonésii se probudila. Úřady varují před hrozbou tsunami

V Indonésii se během probíhajícího týdne probudila sopka Ruang. Úřady ve čtvrtek varovaly před hrozbou vln tsunami, kvůli sopečným erupcím nařídily evakuaci více než 11 tisíc lidí a uzavřely i mezinárodní letiště Kota Kinabalu, informovala zahraniční média. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Andrej Babiš

Babiš kvůli migračnímu paktu zaútočil na Fialu s Rakušanem

Expremiér Andrej Babiš (ANO) označil unijní migrační pakt na čtvrteční mimořádné schůzi za největší zradu v novodobých českých dějinách, ze které obvinil premiéra Petra Fialu (ODS) a ministra vnitra Víta Rakušana (STAN). Dohoda podle Babiše obsahuje skryté uprchlické kvóty a zavazuje země k přijímání migrantů z afrických či blízkovýchodních zemí. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Americký dolar (USD), ilustrační fotografie

Proč euro zlevňuje a americký dolar zdražuje?

„V posledním roce česká koruna výrazně oslabuje vůči oběma světovým měnám, ovšem v posledním měsíci se tento vývoj začal značně lišit,“ říká analytik BHS Timur Barotov. Takže co se vlastně děje na finančních trzích?

před 4 hodinami

před 4 hodinami

V případě, že Putin vyhraje na Ukrajině, dostane se do bezprostřední blízkosti východní hranice NATO. Což Západ považuje za vojenskou hrozbu.

Hrozivý scénář pro Evropu. Analytici ISW varují, Rusové vítězstvím na Ukrajině obsadí pohraničí NATO

Lidé, kteří nerozumí, proč je nutné, aby Ukrajina v boji s ruským agresorem zvítězila, si musí uvědomit, co se stane, pokud se Rusku podaří prolomit všechny linie v napadené zemi? Pokud by tedy Rusko dosáhlo v tomto střetu vítězství, Evropu by mohla čekat temná perspektiva. Potenciálně by to mohlo otevřít dveře pro další konflikty ve všech zemích na východní hranici NATO, včetně Slovenské republiky. Ukrajině vážně chybí zbraně a munice, a proto je nezbytná podpora ze strany Spojených států. Nicméně dodávky pomoci z Washingtonu nyní čelí vážným problémům.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Francouzský prezident Emmanuel Macron a srbský prezident Aleksandar Vučič během společné tiskové konference před pracovní večeří v prezidentském Elysejském paláci v Paříži (Francie, 8. dubna 2024).

Rusové ztrácí nejdůležitějšího evropského spojence. Srbsko se přiklání k Západu

Srbsko, jakožto kandidátská země pro vstup do EU je jednou z předních zemí na Balkánském poloostrově, která disponuje jednou z nejsilnějších armád v regionu. Jeho podpora je v kontextu evropských geopolitických snah více než důležitá. Historicky bylo Srbsko blíže k politice Kremlu, což se ale podle současných událostí mění. Srbové se stále více orientují na západní hodnoty a spojenectví.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Britská královská rodina, ilustrační fotografie.

Princezna Kate zůstane doma sama. William učinil zásadní rozhodnutí

Poprvé od chvíle, kdy princezna Kate v březnu odhalila diagnózu, se princ William vrátí k povinnostem člena britské královské rodiny. Informují o tom zahraniční média. Kate přitom není jediným zástupcem monarchie, který omezil veřejná vystoupení ze zdravotních důvodů. S rakovinou se potýká také král Karel III. 

před 7 hodinami

NATO vyslyšelo Zelenského. O protivzdušné obraně bude jednat s Ukrajinou už zítra

Zasedání Rady NATO – Ukrajina, o které požádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, se uskuteční v pátek. Zelenskyj by měl jednat s ministry obrany členských zemí Aliance, oznámil její generální tajemník Jens Stoltenberg.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy