Papež František se setkal s oběťmi katastrofy ve Fukušimě. Vznesl rázný požadavek

Papež František dnes při setkání s lidmi zasaženými havárií jaderné elektrárny ve Fukušimě vyzval, aby se svět znovu zamyslel nad udržitelností nukleární energie. Hlavu katolické církve rovněž přijal císař Naruhito a premiér Šinzó Abe. Ten prohlásil, že Japonsko a Vatikán jsou partnery v boji za svět bez jaderných zbraní.

"Když přemýšlíme o budoucnosti našeho společného domova, měli bychom si uvědomit, že nemůžeme dělat sobecká rozhodnutí a že máme obrovskou zodpovědnost před dalšími generacemi," řekl papež František během setkání s oběťmi katastrofy v Tokiu.

"Musíme učinit podstatná rozhodnutí ohledně využívání přírodních zdrojů a zejména ohledně budoucích zdrojů energie," dodal. Svůj osobní názor ani názor katolické církve na jadernou energii ale v projevu konkrétně nezmínil.

Silné zemětřesení a následná vlna cunami připravily v březnu 2011 o život na 18.500 lidí. Otřesy také vedly k havárii jaderné elektrárny Fukušima, která způsobila obrovský únik radioaktivity. Úřady tehdy uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny a evakuovaly 160.000 lidí. Mnozí z nich se doposud nemohli vrátit do svých domovů.

Papež během svého třetího dne v Japonsku absolvoval také soukromou audienci u císaře Naruhita, setkání s mladými lidmi v katedrále Panny Marie a na tokijském stadionu vedl mši. Františkův dnešní rušný program v Tokiu zahrnuje také schůzku s japonským premiérem Šinzóem Abem.

Při setkání s mladými lidmi papež podle agentury AFP působil velmi uvolněně, věnoval se ale i vážným tématům jako šikana, jejíž obětí se stává řada studentů v Japonsku i jinde ve světě. František mimo jiné reagoval na svědectví tří školáků, kteří popsali tlak, jemuž v silně konkurenční japonské společnosti čelí. Studenti přitom připomněli, že pocity vlastní nedostatečnosti a krutosti ze strany spolužáků některé mladé lidi doženou až k sebevraždě. "Musíme se sjednotit proti šikaně a naučit se říci: Dost!" prohlásil papež.

Japonský premiér Abe při dnešní schůzce s papežem prohlásil, že Japonsko bude usilovat o celosvětovou eliminaci atomových zbraní. Dosud je totiž jedinou zemí, která kdy byla zasažena jaderným útokem. Tokio chce podle Abeho s Vatikánem na tomto cíli úžeji spolupracovat a fungovat jako most mezi zeměmi, jež jaderným arzenálem disponují, a zbytkem světa.

Papež setkání s Abem využil k tomu, aby zdůraznil důležitost boje proti společenským nerovnostem. "Víme, že slušnost každého státu či skupiny lidí neurčuje jeho ekonomická síla, ale pozornost, kterou věnuje lidem v tísni, a jeho schopnost být prospěšný a podporovat život," pronesla hlava katolické církve.

V Japonsku, kde se ke křesťanství hlásí jen zlomek populace, je hlava katolické církve poprvé po 38 letech. V neděli papež navštívil místa jaderných útoků v Nagasaki a Hirošimě a vyzval ke globálnímu jadernému odzbrojení. V úterý František svou týdenní asijskou cestu ukončí projevem na japonské katolické univerzitě, kterou založil před sto lety jeho jezuitský řád.

Související

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

Více souvisejících

Papež František Jaderná elektrárna Fukušima Japonsko Církev jaderné elektrárny Naruhito

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 7 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 7 hodinami

Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson

Napětí mezi Ruskem a Západem po využití balistické střely s vícečetnou nezávisle manévrující hlavicí významně vzrostlo. Zatímco Kreml hrozí zemím, které pomáhají Ukrajině s obranou, mezinárodní společenství se snaží vzpamatovat ze samotného využití této zbraně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy