Papež František dnes při setkání s lidmi zasaženými havárií jaderné elektrárny ve Fukušimě vyzval, aby se svět znovu zamyslel nad udržitelností nukleární energie. Hlavu katolické církve rovněž přijal císař Naruhito a premiér Šinzó Abe. Ten prohlásil, že Japonsko a Vatikán jsou partnery v boji za svět bez jaderných zbraní.
"Když přemýšlíme o budoucnosti našeho společného domova, měli bychom si uvědomit, že nemůžeme dělat sobecká rozhodnutí a že máme obrovskou zodpovědnost před dalšími generacemi," řekl papež František během setkání s oběťmi katastrofy v Tokiu.
"Musíme učinit podstatná rozhodnutí ohledně využívání přírodních zdrojů a zejména ohledně budoucích zdrojů energie," dodal. Svůj osobní názor ani názor katolické církve na jadernou energii ale v projevu konkrétně nezmínil.
Silné zemětřesení a následná vlna cunami připravily v březnu 2011 o život na 18.500 lidí. Otřesy také vedly k havárii jaderné elektrárny Fukušima, která způsobila obrovský únik radioaktivity. Úřady tehdy uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny a evakuovaly 160.000 lidí. Mnozí z nich se doposud nemohli vrátit do svých domovů.
Papež během svého třetího dne v Japonsku absolvoval také soukromou audienci u císaře Naruhita, setkání s mladými lidmi v katedrále Panny Marie a na tokijském stadionu vedl mši. Františkův dnešní rušný program v Tokiu zahrnuje také schůzku s japonským premiérem Šinzóem Abem.
Při setkání s mladými lidmi papež podle agentury AFP působil velmi uvolněně, věnoval se ale i vážným tématům jako šikana, jejíž obětí se stává řada studentů v Japonsku i jinde ve světě. František mimo jiné reagoval na svědectví tří školáků, kteří popsali tlak, jemuž v silně konkurenční japonské společnosti čelí. Studenti přitom připomněli, že pocity vlastní nedostatečnosti a krutosti ze strany spolužáků některé mladé lidi doženou až k sebevraždě. "Musíme se sjednotit proti šikaně a naučit se říci: Dost!" prohlásil papež.
Japonský premiér Abe při dnešní schůzce s papežem prohlásil, že Japonsko bude usilovat o celosvětovou eliminaci atomových zbraní. Dosud je totiž jedinou zemí, která kdy byla zasažena jaderným útokem. Tokio chce podle Abeho s Vatikánem na tomto cíli úžeji spolupracovat a fungovat jako most mezi zeměmi, jež jaderným arzenálem disponují, a zbytkem světa.
Papež setkání s Abem využil k tomu, aby zdůraznil důležitost boje proti společenským nerovnostem. "Víme, že slušnost každého státu či skupiny lidí neurčuje jeho ekonomická síla, ale pozornost, kterou věnuje lidem v tísni, a jeho schopnost být prospěšný a podporovat život," pronesla hlava katolické církve.
V Japonsku, kde se ke křesťanství hlásí jen zlomek populace, je hlava katolické církve poprvé po 38 letech. V neděli papež navštívil místa jaderných útoků v Nagasaki a Hirošimě a vyzval ke globálnímu jadernému odzbrojení. V úterý František svou týdenní asijskou cestu ukončí projevem na japonské katolické univerzitě, kterou založil před sto lety jeho jezuitský řád.
Související

Objevil se bílý kouř. Novým papežem je Američan, jmenuje se Lev XIV.

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
Papež František , Jaderná elektrárna Fukušima , Japonsko , Církev , jaderné elektrárny , Naruhito
Aktuálně se děje
před 22 minutami

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
před 1 hodinou

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
před 1 hodinou

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
před 1 hodinou

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
před 3 hodinami

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
před 4 hodinami

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
před 4 hodinami

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
před 5 hodinami

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
před 5 hodinami

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
před 6 hodinami

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
před 7 hodinami

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
před 7 hodinami

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
před 8 hodinami

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
před 9 hodinami

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
před 9 hodinami

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
před 10 hodinami

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
před 10 hodinami

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
před 11 hodinami

Izrael oznámil pozemní operaci v Libanonu. Křehké příměří se rozpadá, hrozí další konflikt
před 11 hodinami

Exprezidenta Juna znovu zatkli. Jihokorejci se obávají, že by ničil důkazy
před 11 hodinami
Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu
Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Zdroj: Jakub Jurek