Naruhito je 126. císař nejstarší vládnoucí dynastie světa, obdivuje českou hudbu

Naruhito, jehož intronizace se uskuteční 22. října, je nejstarším synem bývalého císaře Akihita a císařovny Mičiko, od 23. února 1991 byl korunním princem. Japonského trůnu se Naruhito jako 126. císař ujal letos 1. května o půlnoci místního času, den po abdikaci svého otce ze zdravotních důvodů.

V Japonsku zároveň skončilo období Heisei, tedy "všudypřítomný mír", a začala éra Reiwa, jejíž název se překládá jako "krásná harmonie". Naruhito je zároveň prvním japonským monarchou narozeným po skončení druhé světové války.

V červnu 1993 se oženil s diplomatkou Masako Ówadovou a stejně jako jeho otec přivedl do nejstarší císařské dynastie na světě dívku neurozeného stavu. Na svatební cestu jeli novomanželé do starobylého města Nara, aby ve svatyni pozdravili bohyni Amaterasu, pramáti císařské dynastie. Osm let po svatbě, v prosinci 2001 se páru narodila dcera, princezna Aiko Tošinomija.

Po jejím narození v japonské monarchii stále chyběl mužský následník trůnu, což podnítilo hnutí za změnu nástupnických zákonů. Krize se vyřešila, když se Naruhitovu mladšímu bratrovi, princi Akišinovi, a princezně Kiko narodil v roce 2006 syn Hisahito. Ten je nyní druhý v pořadí následnictví japonského trůnu.

Ve svém nástupnickém projevu Naruhito ocenil vládu svého otce, který má nyní titul emeritního císaře a prohlásil, že bude pokračovat v jeho cestě a stejně jako on bude usilovat o mír a bude stát po boku japonského lidu. Podle médií rovněž slíbil, že se bude řídit poválečnou ústavou Japonska, která zbavila císaře politické moci, a bude plnit roli symbolu národní jednoty.

Jako prvního zahraničního hosta přivítal Naruhito necelý měsíc po svém nástupu na trůn amerického prezidenta Donalda Trumpa. Letos v srpnu, na výročí kapitulace Japonska ve druhé světové válce, vyjádřil stejně jako již dříve jeho otec lítost nad činy, jichž se jeho země dopustila za války. "S ohledem na dlouhé období míru po válce, při pomyšlení na naši minulost a s vědomím hluboké lítosti upřímně doufám, že válečné ničení se už nikdy nebude opakovat," řekl Naruhito.

Narodil se 23. února 1960. Vystudoval historii na filozofické fakultě univerzity Gakušúin, z Oxfordské univerzity, kde od roku 1983 studoval hospodářské dějiny a právo, si v roce 1991 odvezl titul doktora občanského práva. Angažuje se v problematice ochrany životního prostředí, vodního hospodářství a námořní dopravy.

V 80. letech podle médií Naruhito tvořil pár s americkou herečkou Brooke Shieldsovou. Svoji budoucí manželku Masako poznal na recepci na počest španělské princezny Eleny v roce 1986. Princovu žádost o ruku přijala Masako až napotřetí, když Naruhito údajně argumentoval tím, že stát se korunní princeznou je jen "jinou formou diplomacie".

Jako člen japonské císařské rodiny již v mládí hodně cestoval po světě. V roce 1985 byl na neoficiální pětidenní návštěvě Prahy, Českého Krumlova a dalších historických měst. Je znalcem a obdivovatelem české hudby. V červnu 2017 se v Tokiu setkal s tehdejším českým premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD).

V březnu 2005 zahájil jako čestný předseda světovou výstavu Expo v japonské prefektuře Aiči. V roce 2012 na dva týdny převzal veškeré povinnosti svého otce během Akihitovy operace srdce a následné rekonvalescence.

Mezi záliby Naruhita patří hudba - hraje na housle a violu, dále horolezectví a tenis.

Císařovna Masako dlouhodobě bojuje s depresí

V roce 1999 prodělala potrat a po narození dcery Aiko o dva roky později trpěla Masako depresemi, které byly připisovány potížím přivyknout si na život v paláci a tlaku císařského dvora, aby porodila syna. V červenci 2004 císařský dvůr porušil tradiční mlčení a oficiálně se vyjádřil k její nemoci. Označil ji za "problémy adaptace" na protokolární povinnosti.

V dubnu 2013 se po 11 letech vydala na oficiální zahraniční cestu. Svého manžela doprovázela do Nizozemska na korunovaci nového panovníka Willema-Alexandera.

"Když pomyslím na nadcházející dny, cítím se nejistá ohledně toho, do jaké míry dokážu lidem pomoci," uvedla Masako v médiích v loňském roce při příležitosti svých pětapadesátých narozenin. V prohlášení veřejnosti také sdělila, že její zdravotní stav se pomalu zlepšuje a že se pokusí vykonávat více státnických povinností. Její lékaři ovšem zdůraznili, že Masako musí pokračovat v léčbě a nesmí být vystavena přílišnému tlaku.

Masako se narodila 9. prosince 1963 v Tokiu jako nejstarší dcera diplomata Hisašiho Ówady. Po vysokoškolských studiích na Harvardově, Tokijské a Oxfordské univerzitě, kde v roce 1991 obhájila titul doktora filozofie mezinárodních vztahů, zahájila v Tokiu diplomatickou kariéru.

Nadaná diplomatka, která hovoří šesti světovými jazyky, slibně rozjetou kariéru trochu neochotně ukončila v roce 1993, kdy se rozhodla provdat za korunního prince Naruhita, s nímž se poprvé setkala o sedm let dříve. Princovu žádost o ruku přijala až napotřetí, když Naruhito údajně argumentoval tím, že stát se korunní princeznou je jen "jinou formou diplomacie".

Související

Papež František

Papež František ukončil historickou návštěvu Japonska. Mluvil o nebezpečí jádra

Papež František dnes po čtyřech dnech odletěl z Japonska, kde se vyslovil pro celosvětové globální odzbrojení, a zamířil zpátky do Říma. Jaderná energie by podle něho neměla být využívána, dokud nebudou jasné záruky, že je bezpečná pro lidi i životní prostředí. Hlava římskokatolické církve završila svou týdenní asijskou cestu, během níž navštívila i Thajsko.

Více souvisejících

Naruhito císařovna Masako Japonsko Česká republika

Aktuálně se děje

před 18 minutami

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Maďaři nadále spolupracují s Rosatomem, Orbán si totiž stále váží vztahů s agresivním Ruskem

Maďaři povolí Rosatomu dostavět dva bloky jaderné elektrárny ve městě Paks. Dnes o tom jednal premiér Viktor Orbán s generální ředitelem společnosti Alexejem Lichačovem. Orbán sám sebe vydává na nemilost Evropské unii, zatímco si nemůže být jistý, že v Paksu bude stát bezpečná jaderná elektrárna. Například do Záporožské JE Rusové poslali nekvalifikovaný personál a prakticky ji rozkradli. 

před 27 minutami

před 42 minutami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 3 hodinami

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 5 hodinami

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy