Papež František navštíví ve dnech 20. až 26. listopadu Thajsko a Japonsko. V Japonsku kromě Tokia zavítá i do měst Hirošima a Nagasaki, která se na konci druhé světové války stala terčem jaderných útoků. Podle agentury AP bude hlavním cílem papežovy cesty podpořit globální jaderné odzbrojení a povzbudit malé katolické komunity v obou těchto asijských zemích.
Pro Japonsko, kde bude papež podle dnešního sdělení Vatikánu pobývat od 23. do 26. listopadu, to bude první papežská návštěva po téměř 40 letech. Naposledy byl v Japonsku papež Jan Pavel II. v roce 1981.
V Tokiu se papež František setká s premiérem Šinzóem Abem a také s císařem Naruhitem. Na stadionu v metropoli by měl odsloužit mši. V Hirošimě a Nagasaki se pomodlí za oběti atomových bomb a pravděpodobně se také sejde s přeživšími.
V převážně buddhistickém Thajsku se podle AP ke katolické víře hlásí asi 388.000 lidí z 69milionové populace. Ve 127milionovém Japonsku je katolíků 441.000; mnoho z nich žije právě v Nagasaki. Hlavními náboženstvími v zemi jsou buddhismus a šintoismus.
Dvaaosmdesátiletý papež argentinského původu navštívil Asii za svého působení v čele katolické církve zatím třikrát; byl už v Jižní Koreji, na Srí Lance, na Filipínách, v Barmě a v Bangladéši.
Tiskové agentury poukázaly i na papežovy osobní spojitosti s Japonskem a Thajskem. Podle AP má papež František v Thajsku vzdálenou sestřenici, která do země přišla v roce 1966 jako misionářka. Argentinská jeptiška Ana Rosa Sivoriová, která žije v severothajském městě Udontchání, má s papežem společného pradědečka. Do Japonska se chtěl jako misionář v mládí vydat i sám papež, nakonec se ale tohoto plánu musel vzdal kvůli plicní operaci, uvedla agentura AFP.
K celosvětovému zákazu používání nukleárních zbraní vyzývá papež František opakovaně. V roce 2017 ve svém projevu na konferenci o jaderném odzbrojení prohlásil, že je připraven změnit oficiální postoj katolické církve k atomovým zbraním. Vatikán po desetiletí zastával názor, že držení jaderného arzenálu jako bezpečnostní pojistky je morálně přípustné, ovšem za předpokladu, že konečným cílem je jeho odstranění. Podle papeže Františka ale v současné době není strategie jaderného odstrašování přežívající z dob studené války ospravedlnitelná.
V loňském roce při své cestě do Chile papež František vyjádřil obavy, že svět stojí na pokraji jaderné války. Novinářům tehdy na tiskové konferenci ukázal fotku z Nagasaki, na které je zachycen chlapec, jak nese na zádech svého mrtvého mladšího bratra.
Japonsko je jedinou zemí světa, která se stala terčem jaderného útoku, když Spojené státy svrhly na konci druhé světové války atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. V Hirošimě 6. srpna 1945 na následky výbuchu zemřelo asi 140.000 lidí. Nagasaki potkal stejný osud 9. srpna, výbuch si celkem vyžádal více než 80.000 životů. O šest dnů později Japonsko kapitulovalo a ukončilo tím druhou světovou válku.
Související
Jak se církev staví k ženám? Vatikán hasí další skandál
Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar
Papež František , Vatikán , Japonsko , Naruhito , Thajsko
Aktuálně se děje
před 5 minutami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 40 minutami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 1 hodinou
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 1 hodinou
Změna klimatu u vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 2 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 2 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 3 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 3 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 3 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 3 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 4 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 4 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 5 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 6 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
Nejenom na Dušičky uctívali naši předci své zemřelé příbuzné a blízké. Vzpomínali na ně o významných svátcích během celého roku a věřili, že je duše zesnulých mohou navštívit nebo dokonce ochraňovat. Toto přesvědčení se v lidové víře udrželo až do minulého století.
Zdroj: Lucie Žáková