Papež František odletí v úterý večer na návštěvu Thajska a Japonska, kde chce podpořit celosvětové jaderné odzbrojení a povzbudit katolické menšiny, které v každé z těchto asijských zemí představují méně než jedno procento populace. V Japonsku kromě Tokia zavítá i do měst Hirošima a Nagasaki, která se na konci druhé světové války stala terčem jaderných útoků.
Pro Thajsko, kde bude papež pobývat od 20. do 23. listopadu, to bude první papežská návštěva po 35 letech. Naposledy byl v této zemi v roce 1984 papež Jan Pavel II. V převážně buddhistickém Thajsku se podle agentury Reuters ke katolické víře hlásí asi 389.000 lidí z 69milionové populace. Ve čtvrtek se František setká s nejvyšším představitelem thajských buddhistů, který je ve svých 91 letech téměř o deset roků starší než papež, a také s králem Mahá Vatčirálongkónem a s premiérem Prajutchem Čan-Očou.
Papežovým tématem v Thajsku by měl být mimo jiné problém sexuální turistiky a obchodování s lidmi. Ve čtvrtek bude papež sloužit mši na sportovním stadionu v Bangkoku a v pátek mši pro mladé v místní katedrále. Papežovou tlumočnicí ze španělštiny do thajštiny bude během návštěvy jeho vzdálená sestřenice, která do země přišla v roce 1966 jako misionářka. Argentinská jeptiška Ana Rosa Sivoriová, která žije v severothajském městě Udontchání, má s papežem společného pradědečka.
Také v Japonsku byl naposledy papež Jan Pavel II., a sice v roce 1981. Papež František se do Japonska přesune v sobotu a věnovat se bude především tématu jaderných zbraní, k jejichž globálnímu zákazu vyzývá opakovaně. Loni při své cestě do Chile papež František vyjádřil obavy, že svět stojí na pokraji jaderné války. Novinářům tehdy na tiskové konferenci ukázal fotku z Nagasaki, na které je zachycen chlapec, jak nese na zádech svého mrtvého mladšího bratra.
Japonsko je jedinou zemí světa, která se stala terčem jaderného útoku, když Spojené státy svrhly na konci druhé světové války atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki. V Hirošimě 6. srpna 1945 na následky výbuchu zemřelo asi 140.000 lidí. Nagasaki potkal stejný osud 9. srpna, výbuch si celkem vyžádal více než 80.000 životů. O šest dnů později Japonsko kapitulovalo a ukončilo tím druhou světovou válku.
Hirošimu a Nagasaki má papež v plánu navštívit v neděli. Pomodlí se tam za oběti atomových bomb a pravděpodobně se také sejde s přeživšími. Na programu návštěvy Japonska má papež i schůzku s lidmi zasaženými havárií jaderné elektrárny Fukušima, kterou 11. března 2011 poškodilo zemětřesení a následná vlna cunami. Úřady tehdy uzavřely oblast v dosahu 20 kilometrů od elektrárny a evakuovaly 160.000 lidí.
V pondělí se papež v Tokiu setká s premiérem Šinzóem Abem a také s císařem Naruhitem. Na stadionu v metropoli by měl odsloužit mši. Ve 127milionovém Japonsku je katolíků 536.000; hlavními náboženstvími v zemi jsou buddhismus a šintoismus. Zajímavostí je, že papež se chtěl do Japonska vydat v mládí jako misionář, nakonec se tohoto záměru ale musel vzdát kvůli plicní operaci.
Související
Jak se církev staví k ženám? Vatikán hasí další skandál
Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar
Papež František , Vatikán , Thajsko , Japonsko , Církev , Jaderné zbraně , Naruhito , Šinzó Abe , král Mahá Vatčirálongkón (Thajsko)
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Vládní krize v Německu: Poprvé se k ní vyjádřil prezident
před 52 minutami
Výsledky voleb v USA okomentoval i Hizballáh
před 1 hodinou
S Trumpem budeme řešit ruskou hrozbu, věří Rutte. Na USA už se nemůžeme spolehnout, reaguje Macron
před 2 hodinami
Trump chce mít v roli prezidenta neomezenou moc. Ve druhém funkčním období ho už zastaví jen máloco
před 2 hodinami
Expert pro EZ vysvětlil, proč Rusku vítězství Trumpa vyhovuje
před 2 hodinami
Zelenskyj: Evropa musí začít prosazovat princip míru prostřednictvím síly
před 3 hodinami
Evropa je v těžké a nebezpečné situaci, varuje Orbán
před 3 hodinami
Ukrajina čelí tvrdé realitě. Trump může za 24 ukončit válku tak, jak se to Kyjevu líbit nebude
před 4 hodinami
Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku
před 5 hodinami
Přijměte, že na Ukrajině vítězíme, a začněte s námi jednat, vzkázal Západu Šojgu
před 5 hodinami
Proč Kamala Harrisová neuspěla? Prohrála už před volbami, cílila na Trumpa, ne na voliče
před 6 hodinami
Německo se zmítá v politické krizi. Vláda se rozpadá, země míří k předčasným volbám
před 7 hodinami
Volby v USA: O vítězi je rozhodnuto, co bude dál? Před převzetím úřadu Trumpa čeká dlouhá cesta
před 7 hodinami
Co znamená výhra Trumpa pro Rusko, Čínu, Blízký východ nebo Ukrajinu?
před 8 hodinami
Donald Trump prezidentem: Co bude s jeho trestními kauzami?
před 8 hodinami
Říká se, že když Amerika kýchne, svět se nachladí. Teď to vypadá na pořádnou chřipku, říká expertka pro EZ
před 8 hodinami
USA čekají čtyři roky změn. Jaké kroky Trump po převzetí úřadu chystá?
před 9 hodinami
Austrálie chystá přelomový zákon. Části obyvatel zakáže sociální sítě
před 10 hodinami
První předpověď počasí na příští týden. Do Česka má proudit chladný vzduch
včera
Harrisová přijala porážku. Nikdy se nevzdávejte, vzkázala svým příznivcům
Demokratická kandidátka Kamala Harrisová ve středu uznala porážku v prezidentských volbách, po nichž se v lednu vrátí do Bílého domu exprezident Donald Trump. Harrisová nicméně zdůraznila, že boj za témata její kampaně bude pokračovat.
Zdroj: Lucie Podzimková