Při protestech v Kazachstánu zatčeno 4000 lidí. Neměli provokovat, reagoval Tokajev

Přibližně 4000 lidí zadržela policie během protestů při prezidentských volbách, které se tento měsíc konaly v Kazachstánu. Počet zadržených demonstrantů upřesnil kazašský ministr vnitra. Erlan Turgumbajev současně uvedl, že skoro 700 osob bylo odsouzeno k několikadennímu vězení.

Protesty se odehrály na den voleb 9. června a v následujících dnech. V největším kazašském městě a bývalé metropoli Almaty se jich účastnily tisíce lidí. Podle agentury AFP byly tyto demonstrace největší za poslední tři roky. Policie demonstrace rozehnala s použitím síly a úřady zprvu informovaly o méně než tisícovce zadržených.

Demonstranti protestovali proti tomu, co považovali za předem dohodnuté předání moci od odcházejícího prezidenta jeho chráněnci. Podobné ukázky nespokojenosti veřejnosti, i když poměrně malé, jsou v Kazachstánu, kde je opozice potlačována, vzácné, poznamenala agentura AP.

Volby podle očekávání vyhrál Kasym-Žomart Tokajev, kterého si za svého nástupce vybral Nursultan Nazarbajev (78). Ten středoasijské zemi vládl od roku 1990.

Tokajev v reakci na demonstrace prohlásil, že svoboda názoru je v Kazachstánu "naprostá". Avšak někteří občané, "podněcovaní informacemi zvenčí", si počínali "nedůstojně" a "provokovali", a tak policie musela podniknout nezbytná opatření, aby ochránila bezpečnost jiných občanů.

Nový prezident zároveň odmítl kritiku od pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), kteří vytkli úřadům nedostatečné respektování demokratických norem, přehlížení volebních přešlapů i základních práv a zadržování pokojných demonstrantů.

Související

Slavomír Horák

ROZHOVOR o krizi v Kazachstánu: Ruská intervence nebude zadarmo, očekává odborník Slavomír Horák

Činit paralelu mezi bouřlivými událostmi v Kazachstánu z posledních dní a protesty v Bělorusku či na Ukrajině je problematické, jelikož ztrácíme ze zřetele důležitá specifika, uvádí politický geograf Slavomír Horák v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Odborník na středoasijský region působící na Katedře ruských a východoevropských studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze v něm objasnil pozadí rozsáhlých protestů a násilností, které nechal kazašský režim tvrdě potlačit, a to i za vnější pomoci.

Více souvisejících

demonstrace v Kazachstánu kazachstán Kasym-Žomart Tokajev

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy