V Kazachstánu vypukly protivládní protesty, policie zatkla 100 demonstrantů

Při protivládní demonstraci svolané do největšího kazašského města Almaty dnes policie zatkla 100 lidí. Demonstraci svolali oponenti vlády. Protestů začalo přibývat od loňské rezignace tehdejšího prezidenta Nursultana Nazarbajeva, který byl u moci téměř tři desetiletí.

Mezi dnes zatčenými jsou i stoupenci Demokratické strany, kterou úřady neuznávají, uvedl server Radio Free Europe/Radio Liberty.

The activists from the unregistered Democratic Party shouted “Freedom!” as police detained them near a central square in Almaty on February 22. https://t.co/XDdThqyCBM

— Radio Free Europe/Radio Liberty (@RFERL) February 22, 2020

"Svobodu pro Mamaje," provolávali účastníci, aby poukázali na opozičního předáka Žanbolata Mamaje. Ten byl v pátek odsouzen k třídenní vazbě za svolání dnešního protestu. Mezi zadrženými se ocitla i těhotná Mamajova žena, ale policie ji brzo propustila.

Policisté zatýkali lidi, kteří se vydali na místo, kde se demonstranti měli shromáždit.

Menší protest se podle agentury Reuters konal i v hlavním městě Nur-Sultanu, v jehož ulicích byli vidět lidé s transparenty a nápisy Proč jsou v bohatém Kazachstánu lidé chudí?

Nazarbajevem vybraný prezident Kasym-Žomart Tokajev krátce po svém jmenování začal reformovat legislativu týkající se práva pořádat demonstrace. Změna podle odpůrců směřuje k ještě přísnějším represím. Prozatím hrozí zatčení účastníkům nepovolených akcí, přičemž povolení k protestům s politickým programem vydávají úřady zřídka, upozornila AFP.

V prosinci se při jedné nepovolené demonstraci ocitlo za mřížemi několik desítek lidí. Při předchozím protestu v červnu policisté zatkli 4000 lidí, kteří přišli vyjádřit nespokojenost s prezidentskými volbami, v nichž zvítězil Tokajev.

Související

Více souvisejících

kazachstán demonstrace v Kazachstánu Nursultan Nazarbajev Kasym-Žomart Tokajev

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy