Nová tisková mluvčí Bílého domu Stephanie Grishamová dnes utrpěla pohmožděniny při potyčce s členy doprovodu severokorejského vůdce Kim Čong-una při jeho setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v demilitarizované zóně mezi Severní a Jižní Koreou. Chaotické scény se odehrály ve chvíli, kdy američtí a severokorejští novináři spěchali do budovy na jihokorejské straně hranice, kam se Trump s Kimem odebrali k jednání.
Podle zdroje zpravodajské televize CNN se Grishamová zapletla do potyčky se Severokorejci "s nasazením všech sil" a utrpěla drobné pohmožděniny. O něco později už mluvčí Bílého domu komunikovala s žurnalisty před Domem svobody, v němž jednali Trump s Kimem.
Celá dnešní schůzka byla zjevně narychlo zorganizovaná. Tak se ji snaží alespoň prezentovat především Trump, který Kima k setkání vybídl tento týden na twitteru.
Když vůdci USA a KLDR po uvítání a před vlastními rozhovory překračovali tam a zpět mezikorejskou hranici, měli neustále v patách několik fotoreportérů a pokřikující novináře. Obecně se jejich třetí osobní setkání těšilo mimořádnému mediálnímu zájmu, ačkoli Trump dopředu avizoval, že půjde jen o dvouminutovou schůzku, na níž chce Kima pozdravit.
Oba politici spolu nakonec hovořili přibližně 50 minut a Trump po schůzce slavnostně oznámil, že se dohodli na obnovení rozhovorů o severokorejském jaderném programu na úrovni pracovních skupin do dvou až tří týdnů. USA usilují o úplné jaderné odzbrojení KLDR.
Na dnešní schůzce, kterou Trump i Kim označili za historickou, nechyběli ani Trumpova dcera Ivanka a její manžel Jared Kushner, kteří zároveň působí jako poradci Bílého domu.
Schůzky se zúčastnil také jihokorejský prezident Mun Če-in. Jeho zvláštní poradce dnes CNN řekl, že pro něj bylo překvapením také to, že Trump Kim Čong-ina pozval k jednání na jihokorejské území. Bylo "docela neobvyklé a docela překvapivé" vidět Trumpa s Kimem v Domě svobody, který je na jihokorejském území.
Mezikorejské demilitarizované pásmo navštívili všichni američtí prezidenti od Ronalda Reagana s výjimkou George Bushe staršího. Historická však byla dnešní Trumpova návštěva už proto, že jako vůbec první prezident USA vkročil na severokorejskou půdu.
Trump i po schůzce s Kimem prezentoval dnešní události jako částečnou improvizaci. Prozradil, že se svého protějšku zeptal, zda by chtěl, aby překročil hranici. Kim údajně odpověděl, že by byl poctěn. Trump tvrdí, že netušil, jak Kim odpoví. Oba politici pak skutečně bok po boku učinili 20 kroků do KLDR a pak se vrátili a odebrali k rozhovoru v domě na jihokorejské straně hranice.
"I would invite him right now," Trump said. "To the White House." #DMZ #NorthKorea pic.twitter.com/ontYYwWSqj
— Sharif Paget (@SharifPaget) 30. června 2019
Americká média hovoří o "romanci" dvou rozdílných politiků, kteří i dnes zdůrazňovali velmi dobré vzájemné osobní vztahy. Trump dnes dokonce potvrdil, že Kima krátce po svém kratičkém pobytu v KLDR pozval do Spojených států. "Jednoho dne se to uskuteční," ujišťoval americký prezident, který mezitím z demilitarizovaného pásma odletěl vrtulníkem na leteckou základnu jižně od Soulu, kde pozdravil americké vojáky a pak odletěl zpět do USA.
Kim předtím podle agentury AP prostřednictvím tlumočníka řekl, že by pro něj bylo ctí pozvat Trumpa "v pravý čas" do Pchjongjangu.
Související
Severní Korea schválila plán jaderného útoku, pokud dojde k atentátu na Kim Čong-una
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
Severní Korea (KLDR) , Stephanie Grishamová , Bílý dům USA , Donald Trump , Kim Čong-un , Mun Če-in
Aktuálně se děje
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
8. června 2026 19:36
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě