
Jihokorejský prezident Mun Če-in dnes označil víkendovou schůzku severokorejského vůdce Kim Čong-una s americkým prezidentem Donaldem Trumpem za konec nepřátelství mezi jejich zeměmi. Mnozí experti ale vyjadřují skepsi a uvádějí, že setkání obou vůdců na korejské hranici bylo jen představením pro televizní kamery, které postrádalo jakýkoli význam. Uvedla to agentura AP.
Během svého třetího setkání v korejské demilitarizované zóně Trump a Kim potvrdili své přátelství a shodli se na obnovení jaderných rozhovorů. Když Trump krátce překročil korejskou hranici na severokorejskou stranu, stal se prvním úřadujícím americkým prezidentem, který vkročil na území KLDR. Ale ani jedna strana nenaznačila, že by se jakkoli přiblížila k řešení ožehavých bodů, kvůli nimž ztroskotal předchozí summit v Hanoji.
pic.twitter.com/luXTdjPPn9
— The Office of President Moon Jae-in (@TheBlueHouseENG) 30. června 2019
Jihokorejský prezident během dnešního jednání vlády řekl, že summit v demilitarizovaném pásmu znamenal, že obě země vyhlásily "konec nepřátelských vztahů a začátek období míru".
Mun Če-in, který s Trumpem a Kimem krátce pohovořil, než americký a severokorejský vůdce usedli k dvoustrannému setkání, popsal tuto schůzku jako "historickou" a dodal, že jde o "ovoce úžasné představivosti". Zorganizovat ho podle něj bylo možné díky Trumpově "bezprecedentní nabídce na twitteru a Kimovu odvážnému rozhodnutí ji přijmout".
Liberál Mun Če-in nastoupil do úřadu jihokorejského prezidenta v roce 2017 a značně lobboval za diplomatické kontakty mezi Trumpem a Kimem s cílem najít mírové řešení severokorejské jaderné krize. Jihokorejská vláda po nedělní schůzce vyjádřila naději, že setkání Trumpa s Kimem pomůže oživit i mezikorejský dialog.
Předpokládá se, že se v následujících týdnech sejdou američtí a severokorejští činitelé, aby dojednali vzájemně přijatelnou dohodu. Mnoho expertů ale uvádí, že není jasné, zda se jim podaří úspěšně vyřešit zásadní rozpory mezi Washingtonem a Pchjongjangem, které stály za neúspěchem únorového summitu v Hanoji.
Hanojský summit skončil bez jakékoli dohody, když Trump odmítl Kimovu žádost o podstatné zmírnění sankcí výměnou za likvidaci hlavního komplexu na výrobu jaderného materiálu; likvidace by se ovšem netýkala už vyrobených jaderných bomb a raket dlouhého doletu.
Související

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
Donald Trump , Kim Čong-un , Mun Če-in , Severní Korea (KLDR) , Jižní Korea
Aktuálně se děje
včera

Kometa Brno slaví návrat mezi elitu. Udolala pražskou Spartu a míří do finále Tipsport extraligy
včera

Lékařská zpráva zveřejněna. Jaký je zdravotní stav Donalda Trumpa?
Aktualizováno včera

Brutalita Rusů nezná mezí. Během oslav hodili raketu na město plné civilistů, na ulicích leží desítky mrtvých
včera

Čína poprvé oficiálně vyzvala Trumpa, aby zrušil cla
včera

OBRAZEM: Anna Slováčková (†29): Veřejnost se dnes rozloučila se slavnou umělkyní
včera

Trumpův paradox: Celoživotní odpůrce jaderných zbraní může rozpoutat nejrychlejší nukleární zbrojení od studené války
včera

Komu poděkovat za extrémní počasí? Experti odhalili největší znečišťovatelé ovzduší
včera

Svět za Trumpa platí obrovskou cenu: Sleduje jeho kroky, zatímco ignoruje jiné krize
včera

Diplomaté promluvili: Už nevíme, co Trump vlastně chce. Snažíme se jednat, ale kašle na nás.
včera

Trumpa se bojí Temu i Shein. Svět levného oblečení dostává kvůli Trumpovi na frak
včera

USA chtějí ovládnout klíčový plynovod na Ukrajině. Bílý dům čelí obviněním z koloniálního nátlaku
včera

Tohle nikdy nebylo a nebude Rusko: Ukrajinci žijící pod okupací se děsí Trumpových mírových plánů
včera

Neviditelná, ale o to zákeřnější. Evropa čelí novému druhu války s Ruskem
včera

Velikonoční předpověď počasí se zlepšuje, potvrzuje nejnovější pohled
12. dubna 2025 21:59

Policie hledá muže kvůli loupeži v Luhačovicích. Pomáhá si umělou inteligencí
12. dubna 2025 21:06

ANO oslovuje více než třetinu voličů, ukazuje nový průzkum. Stačilo by neuspělo
12. dubna 2025 20:00

RECENZE: Stylově sevřený thriller Zabitý večer připomíná Hitchcocka digitálního věku
12. dubna 2025 19:17

Policie vyšetřuje smrtící útok psa na člověka. Jde o obávané plemeno
12. dubna 2025 18:35

Litvínov představil nové trenéry. Změny hlásí i realizační tým na Kladně
12. dubna 2025 17:20
Trump udělil zásadní výjimku z cel. Pomohl tak technologickým gigantům
Chytrých telefonů či počítačů se nakonec nemají týkat reciproční cla, která na Čínu uvalil americký prezident Donald Trump. Informovala o tom stanice CNBC, která se odvolává na nové nařízení amerických úřadů.
Zdroj: Lucie Podzimková