Islámábád - Ze sídla, v němž americké komando zabilo Usámu bin Ládina, nevyšla manželka vůdce Al-Káidy pět let. Vyplývá to z výpovědi devětadvacetileté Amál Sadáhové, o které píše webový portál televize CNN.
Sadáhová řekla pákistánským vyšetřovatelům, že ve vysokými zdmi obehnaném sídle žila spolu s osmi bin Ládinovými dětmi a dalšími pěti lidmi z jiné rodiny. Za zdi rezidence prý nevycházela.
Obyvatelé Usámovy rezidence, kteří přežili zásah Američanů v noci na pondělí, skončili v celách pákistánské výzvědné služby. Teď jsou vyslýcháni.
Mluvčí pákistánské armády Athar Abbás sdělil, že "všichni budou časem vráceni do zemí jejich původu". Žádost Američanů o přístup k zadrženým lidem Pákistánci zamítli.
Vyšetřovatelé zatím nezjistili, zda Usáma během pěti až šesti let, kdy v Abotabádu pobýval, vycházel z domova.
Žena nejhledanějšího teroristy světa byla při pondělním zásahu amerického komanda Navy SEALs postřelena.
Amál Sadáhová, jež pochází z Jemenu, je nejmladší z bin Ládinových pěti manželek. Vůdce teroristů měl 20 dětí, jeden z jeho synů byl při útoku Američanů zastřelen.
Usámu bin Ládina zastřelili příslušníci elitní jednotky Navy SEALs v rozlehlém třípatrovém domě. Pohřbili ho v severní části Arabského moře, kde jeho tělo obalené bílou látkou shodili z letadlové lodě.
22. července 2026 14:52
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
Související
Tajná operace v Íránu: Izraelští agenti zabili dvojku teroristické sítě Al-Káida
Moderátorka nešetřila Trumpa, čelil i otázkám ohledně spekulace o bin Ládinovi
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Ukončování reprezentačních kariér nebere konce. V národním týmu nebude pokračovat Zelený
před 1 hodinou
Policejní manévry na Klatovsku. Muž měl použít zbraň proti příbuzným
před 2 hodinami
Babiš jednal s černohorským premiérem o evropské integraci a obranné spolupráci
před 2 hodinami
Foldyna stále nesmí domů. Soud prodloužil předběžné opatření
před 3 hodinami
Nebezpečné počasí. Meteorologové varovali před požáry na dalších místech
před 4 hodinami
Babišova vláda chce změnit jednací řád. Premiér prý nedostane více pravomocí
před 5 hodinami
Sparta se na úvod boje o Ligu mistrů utká s Lyonem, pohárové soupeře znají i další české týmy
před 5 hodinami
Trump znovu pohrozil Íránu. Američané zasáhli a znehybnili tanker
před 7 hodinami
Čeští hasiči opět bojují s požárem ve Francii. Lidé museli být evakuováni
před 7 hodinami
Macinka zmínil nové informace v případu Čecha zadrženého v Číně
před 8 hodinami
Rusové zaútočili na ukrajinskou výstavu dronů. Zemřelo nejméně 10 lidí
před 10 hodinami
Počasí příští týden: Do Česka se vrátí tropy, vedra mohou být extrémní
včera
Ukrajinské drony soustavně devastují "ruský Amazon". Putin k útokům mlčí
včera
Peníze výměnou za reformy? Třetina zemí se bouří proti revolučnímu plánu EU
včera
Zelenskyj se příští týden sejde v Bílém domě s Trumpem
včera
Nedodržení závazků, se kterým dokážeme žít. První reakce EU na nová Trumpova cla
včera
Armáda zveřejnila nové informace o stavu vojáků po zřícení vrtulníku
včera
Čína zařadila českou Tatru na sankční seznam
včera
Trh s ropou drží na uzdě vynalézavá řešení, ta ale dochází. Co bude, až padnou poslední zábrany?
včera
Krize na Blízkém východě eskaluje. Hormuzský průliv zůstává zavřený, lodě nemohou už využít ani Báb al-Mandab
Útoky jemenských povstalců ze skupiny Hútíů v Rudém moři vyvolávají rostoucí obavy ze zvětšování blízkovýchodního konfliktu a možného prohloubení hospodářských škod po celém světě. Povstalci svou vojenskou aktivitou přinutili řadu nákladních lodí k odklonu z klíčové úžiny Báb al-Mandab. Tento krok hrozí narušením jedné z nejvýznamnějších námořních tras, která spojuje obchodní cesty mezi Evropou a Asií.
Zdroj: Libor Novák