Kábul/Praha - Prezident Miloš Zeman v pátek a dnes navštívil Afghánistán, kde se setkal s českými vojáky, kteří v asijské zemi působí v rámci Mezinárodních sil pro podporu bezpečnosti v Afghánistánu (ISAF). Jednal také se svým afghánským protějškem Hamídem Karzáím. O návštěvě až po jejím skončení informoval Zemanův mluvčí. Hrad do té doby cestu do Afghánistánu tajil, což bývá při obdobných zahraničních návštěvách této země kvůli bezpečnostním důvodům častá praxe.
V pátek se Zeman v Kábulu sešel s vojáky Úkolového uskupení Armády České republiky ISAF a dekoroval jejich prapor stuhou prezidenta republiky. Vojákům zároveň předal balíčky s potravinami a s filmy na DVD. Podle zdroje iDNES.cz byly v balíčcích například salámy, tatranky, ale i český chléb.
Zeman, jehož doprovázeli ministr obrany Vlastimil Picek a náčelník generálního štábu Petr Pavel, předal dárky i českým vojákům působícím na vojenské základně v Bagrámu nedaleko afghánské metropole.
"Uvědomuji si, že čeští vojáci jsou cosi jako předsunutá hlídka," prohlásil prezident s poukazem na boj proti mezinárodnímu terorismu. Jeho průniku podle něj brání právě čeští vojáci. Podpořil zároveň zahraniční vojenské mise. "Prevence je vždy levnější než následná obrana... zahraniční mise mají zabránit rozpoutání nějakého velkého požáru," citoval českého prezidenta jeho mluvčí.
Dnes Zeman na kábulské vojenské základně navštívil vojenskou kapli, kde českým vojákům předal svíčku od sester z řádu karmelitek.
Na závěr setkání českého a afghánského prezidenta bylo podepsáno memorandum, které podle Zemanova mluvčího umožní uspořádat v Národním muzeu ČR historicky první výstavu buddhistických památek objevených v Afghánistánu českými archeology.
První český prezident v Afghánistánu
Záměr navštívit příslušníky české armády v asijské zemi Zeman ohlásil ještě před svým loňským lednovým zvolením do vrcholné funkce a zopakoval ho v říjnu při slavnostní přísaze vojáků. Zeman je první českou či československou hlavou státu, která do Afghánistánu zavítala. Před ním zemi opakovaně navštívili předsedové vlád Mirek Topolánek a Petr Nečas nebo bývalý ministr obrany Alexander Vondra.
Bývalé Československo navštívila afghánská hlava státu dvakrát; v roce 1970 přijel král Muhammad Záhir s královnou Humairou a doprovodem na pozvání prezidenta Ludvíka Svobody a v roce 1981 tehdejší hlava státu, šéf afghánské komunistické strany Babrak Karmal, který se setkal s československým prezidentem Gustávem Husákem.
Dodnes funguje v afghánské metropoli české logistické centrum, protichemická jednotka a tým pro výcvik afghánských pilotů vrtulníků. Jednotka vrtulníků působí také v provincii Paktika. Jejím úkolem je především přeprava vojáků a zásob.
Čeští vojáci fungovali během deseti let ozbrojených konfliktů v zemi také v provinciích Fayzabád či Uruzgánu, kde měli na starosti především ochranu a pomoc spojencům.
Vedle operace ISAF se Češi účastnili také protiteroristické operace Enduring Freedom, kterou vedly USA. Armáda ČR do bojů vyslala několikrát svou 601. skupinu speciálních sil, která je nyní nasazena v provincii Nangarhár pod velením ISAF.
Největší působiště české armády je ale v provincii Lógar, kde působí provinční rekonstrukční tým složen především z civilních expertů, kteří mají na starosti realizaci projektů na obnovu infrastruktury země. Spolu s nimi v týmu působí i několik stovek vojáků. Výcvik místních ozbrojených složek provádí Češi také v provincii Vardak, informuje web vlada.cz.
Související
Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou
Partneři prezidentů si zaslouží plat od státu. Pavlová ukázala, že první dáma je důležitá
prezident čr , Miloš Zeman , Afghanistán
Aktuálně se děje
před 46 minutami
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
před 1 hodinou
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
před 2 hodinami
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
před 3 hodinami
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
před 4 hodinami
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
před 5 hodinami
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
před 6 hodinami
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
před 7 hodinami
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
před 8 hodinami
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
před 9 hodinami
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
včera
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
včera
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
včera
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
včera
Pentagon: Čína v roce 2027 rozpoutá válku s Tchaj-wanem
včera
Izraelská policie zatkla palestinského muže. Převlékl se za Santa Clause
včera
Předvánoční úspěchy českých sportovců, které dávají naději směrem k Zimním olympijským hrám
včera
Ještě v neděli závodil, před Štědrým dnem ho našli v hotelu. Zemřel biatlonista Bakken
včera
Zůna ukázal SPD tvrdou realitu. Bohužel však skončil dříve, než vůbec začal
včera
Na Kilimandžáru se zřítil vrtulník s pěti lidmi na palubě. Mezi mrtvými jsou čeští turisté
Na nejvyšší hoře Afriky, tanzanském Kilimandžáru, došlo k tragické havárii vrtulníku, která si vyžádala životy všech osob na palubě. Stroj se zřítil v náročném horském terénu, přičemž záchranné týmy, které na místo dorazily krátce po nehodě, potvrdily, že nikdo z cestujících ani posádky neštěstí nepřežil.
Zdroj: Libor Novák