Bangkok - Thajská policie se odhodlala k zásahu proti protestním táborům thajské opozice v metropoli Bangkoku. Při násilných střetech zahynul jeden policista a dva demonstranti. Další desítky osob utrpěly zranění. Informuje server BBC.
Policie se rozhodla část míst, které protivládní demonstranti blokují od konce loňského roku. U obležených ministerstev byla dnes ráno zatčena asi stovka osob.
Politická krize v Thajsku zřejmě vrcholí. Vláda oznámila, že chce tento týden převzít kontrolu nad všemi obléhanými úředními budovami v Bangkoku. Demonstranti se jejich blokádou snaží přimět premiérku Jinglak Šinavatrovou k rezignaci.
Policie dnes ráno zahájila vyjednávání s demonstranty, kteří v očekávání chystaného zásahu včera výrazně navýšili své počty. Před úřady se nacházely tisíce nespokojených lidí. Následně u památníku demokracie vypukly násilnosti. Jeden z policistů byl zastřelen ranou do hlavy.
Další příslušníci zasahujících jednotek utrpěli zranění po výbuchu granátů. Nemocnice v Bangkoku přijaly zhruba čtyři desítky zraněných. Lékaři následně oznámili, že dva z hospitalizovaných demonstrantů již zemřeli, uvádí agentura Reuters.
Jde o první masivní zásah policie proti odpůrcům premiérky Šinavatrové od počátku protestů. Dříve pořádkové síly umožňovali demonstrantům obsazovat budovy, aby nedocházelo k násilným střetům.
Politická krize zmítá Thajskem od konce listopadu loňského roku. Městské elity premiérce vytýkají, že je ve skutečnosti pouhou loutkou v rukou svého bratra, za korupci odsouzeného ex-premiéra Tchaksina Šinavatry. Následně došlo k rozpuštění parlamentu a vypsání předčasných voleb. Ty však opozice bojkotuje. Požaduje ustanovení nevolené "lidové rady", která by provedla příslušné reformy.
Související
Thajskem otřásl krvavý incident. Student zabil nejméně šest lidí
Pavel kondoloval thajskému králi, jehož nejstarší dcera zemřela v nemocnici
Aktuálně se děje
před 2 minutami
Zemřel legendární spisovatel Vladimír Páral
před 26 minutami
Tragédie v Praze. Při zkoušce prasklo potrubí, jeden člověk zemřel
před 30 minutami
Ekonomické škody ani nespokojenost Rusů k zastavení bojů nestačí. Putin stál věří, že zvítězí
před 1 hodinou
Počasí aktuálně: Meteorologové varují před vedry a požáry na dalších místech
před 1 hodinou
Počasí láme jeden rekord za druhým. Historicky nejvyšší teploty hlásí oceány i celá Evropa
před 2 hodinami
Patová situace: Írán s USA mluvit nechce, trvá a podmínkách, na které Trump nepřistoupí
před 2 hodinami
Ztratí klíčového spojence? Netanjahu riskuje otevřený konflikt s Trumpem
před 3 hodinami
Teherán předložil seznam podmínek pro otevření Hormuzského průlivu. Ceny ropy rostou
před 4 hodinami
Netanjahu: Izrael odmítl Trumpův mírový plán pro Pásmo Gazy
před 5 hodinami
Předpověď počasí na nový týden. Orámují ho tropy
včera
Problém číst či soustředit se. Princezna Kate zavzpomínala na boj s rakovinou
včera
Vedra a sucho dál sužují zemi. Stát se snaží pomoci se zadržováním vody v krajině
včera
Knihovna bez Havla. Začne nová éra, dohoda s Havlovou nevyšla
včera
Důchody se v lednu zvýší. Juchelka představil první odhady
včera
Ještě letos vyprší platnost téměř 300 tisíc řidičáků. Na úřad kvůli výměně nemusíte
včera
EU prověřuje podezřelé IT dotace na Slovensku. Sousedům hrozí sankce
včera
Maximum možného. Do lékáren míří tisíce balení léku na rakovinu prsu
včera
Česko hodlá investovat stovky milionů korun do vodních nádrží
včera
Kde se v Česku vykoupat? Dejte si pozor. Na několika místech platí zákaz
včera
Tropické počasí je zpět. Pondělí bude ještě teplejší, potvrzuje výstraha
Meteorologové v neděli varovali před návratem tropických teplot, které budou hrozit i zítra, kdy odpolední maxima vyšplhají až na 36 stupňů. Nadále panuje také nebezpečí požárů, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě